×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
9. jūnijs, 2014
Drukāt

Globālā sasilšana apdraud ASV vēsturi

Foto: history.comFoto: history.com

Pasaules klimatisko izmaiņu radītā ūdens līmeņa paaugstināšanās apdraud vienu no ASV svarīgākajiem vēsturiskajiem objektiem – pirmo pastāvīgo eiropiešu apmetni Ziemeļamerikā Džeimstauna salu Džeimsa upē ASV Virdžīnijas štatā, vēsta ASV prese.

Dokumenti stāsta, ka 1607. gada 13. maijā trīs nelieli kuģi ar 104 izceļotājiem no Anglijas pietauvojās pie Džeimstauna salas kokiem, bet nākamajā dienā kolonisti izkāpa krastā, lai iekārtotos uz palikšanu. Tajā laikā uz salas tāpat atradās arī indiāņu apmetnes. Mūsdienās teritorija, kurā atrodas Amerikai svarīgā apmetne, ietilpst ASV Koloniālajā nacionālajā vēstures parkā. Pēdējos desmit gados ūdens līmeņa celšanās okeānā cēlusi līmeni Džeimsā, līdz ar to upes krasti vietām pienākuši cieši klāt vēsturiskās apmetnes robežām. Lēzenās salas krastus 2003. gadā tāpat postīja viesuļvētra “Izabella”, kas iznīcināja vairākas arheoloģisko izrakumu vietas.

Parka speciāliste Dorotija Geijere aģentūrai “Associated Press” (AP) pavēstīja, ka jūras līmeņa celšanās par 45 cm atstās zem ūdens 60% amerikāņiem svarīgās salas, bet celšanās par 120 cm nozīmēs 80% Džeimstaunas applūšanu. Jautājuma risināšanā iesaistījusies arī ASV iekšlietu sekretāre Sallija Dževela. “Mums ASV nav pārāk daudz vietu, par kurām varētu runāt kā par agrīnās kolonizācijas vēstures pieminekļiem, saistītiem ar iezemiešiem, tādēļ šī patiešām ir ļoti svarīga vieta,” AP uzsvēra amatpersona.

Dževela pagājušajā nedēļā apmeklēja Džeimstaunu ASV prezidenta Baraka Obamas uzsāktās kampaņas ietvaros. Obamas administrācija ir pieteikusi ambiciozu plānu kā mazināt ASV spēkstaciju atmosfērā izdalītā siltumu daudzumu, kas veicina globālo sasilšanu. Kā paziņojusi ASV iekšlietu sekretāre, Džeimstauna salas gadījumā “apdraudēta ir mūsu valsts vēsture”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+