×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
12. aprīlis, 2016
Drukāt

Globālā sasilšana izraisa Ziemeļpola pārvietošanos uz austrumiem

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Globālā sasilšana tiek uzskatīta par cēloni tam, ka Zemes poli pārvietojas un Ziemeļpols virzās uz austrumiem Lielbritānijas virzienā, liecina žurnāla “Science Advances” publicēts ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) pētījums.

Zeme riņķo ap savu asi virzienā no rietumiem uz austrumiem un veic pilnu rotāciju 24 stundās, tomēr pārvietojas arī Zemes ass, tātad rodas abu polu nobīde.

Tas notiek tāpēc, ka ledus kušana, sevišķi Grenlandē, maina svara sadalījumu uz Zemes.

“Ja mēs zaudējam masu no Grenlandes ledus segas, tad mēs pēc būtības pievienojam masu citur. Mums pārdalot šo masu, griešanās ass tiecas atrast jaunu virzienu. Un to mēs saprotam ar polu pārvietošanos,” stāsta NASA Dzinējspēka laboratorijas zinātnieks Surendra Adhikari, kurš veicis šo pētījumu kopā ar savu kolēģi Ēriku Aivinsu.

Zemes rotācijas polu novietojums ir pastāvīgi mērīts kopš 1899.gada. Gandrīz visu 20.gadsimtu Ziemeļpols nedaudz virzījās uz Kanādu, bet 21.gadsimtā šis virziens mainījies un Ziemeļpols tagad pārvietojas Lielbritānijas virzienā.

Lai gan zinātnieki uzskata šo nobīdi par nekaitīgu, tā ir jāņem vērā, lai iegūtu precīzus datus no GPS, Zemes novērošanas satelītiem un observatorijām uz zemes.

Ziemeļpola pārvietošanās ir arī kļuvusi ātrāka. Kanādas virzienā tas pārvietojās par septiņiem vai astoņiem centimetriem gadā, bet virzība uz Lielbritāniju tagad notiek par 16 līdz 18 centimetriem gadā.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +11
Alūksne +8.8
Daugavpils +13.5
Saldus +13
Liepāja +10.3
Jelgava +13
Ventspils +7.5
Limbaži +9
Madona +11
Rēzekne +11
Draugiem Facebook Twitter Google+