Foto – Valdis Semjonovs

Gludeklis – kā izvēlēties piemērotāko? 0

Labs gludeklis ātri uzkarst, optimāli sadala temperatūru, tam ir liela jauda un plašs funkciju klāsts. Izvēloties šo mājai nepieciešamo ierīci, uzmanība arī jāpievērš, kāds materiāls izmantots virsmas pārklājumam.

Reklāma
Reklāma

Virsmas

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Lasīt citas ziņas

Vienkāršāko modeļu virsmai lielākoties ir alumīnija pārklājums, dārgākajiem un kvalitatīvākajiem tā ir hromēta, no teflona, no nerūsējošā tērauda vai kāda sakausējuma, piemēram, metālkeramikas.

Pārklājuma sastāvi ir dažādi, ražotāji tiem dod atšķirīgus nosaukumus, bet mērķis, ko vēlas sasniegt, ir viens, – lai virsma nodrošinātu labu slīdēšanu, gludinot neradītu traipus un spīdumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Alumīnija virsma ātri sakarst, tāpēc, neievērojot temperatūras režīmu, palielinās risks, ka gludināmo gabalu var pieraut un sabojāt. Šis materiāls ir viegls un diemžēl arī mīksts, tāpēc gludinot jāuzmanās, lai nesanāk pārbraukt pāri apģērba furnitūrai, sašvīkājot sildvirsmu.

Nerūsējošā tērauda virsma ilgāk sakarst un nedaudz sliktāk slīd nekā, piemēram, metālkeramika, toties tā ir izturīgāka par alumīnija.

Plāniem un cimperlīgiem audumiem (zīds un samts) piemērotāks ir teflona pārklājums, kas ir delikāts materiāls. Gludekļi ar metālkeramikas vai cita sakausējuma virsmu ļoti labi slīd, kas atvieglo gludināšanu un novērš auduma spīdēšanu.

Pazīstamākie ražotāji (“Bosch”, “Philips”, “Siemens”, “Electrolux” u.c.) meklē dažādus risinājumus, kā uzlabot gludekļa virsmas kvalitāti. Izmanto anodētu alumīniju, nerūsējošo tēraudu apsmidzina ar safīra pulveri vai pulverizētu emalju, pārklājumam izvēlas vieglo un izturīgo titānu.

– Vienam no jaunākajiem “Philips” gludekļiem, kas pieder sērijai GC50xx, ir Steam Glide pārklājums, proti, keramika un metāls. Šis pārklājums nodrošina, ka, gludinot tumšu audumu, uz tā nerodas gaišas švīkas vai spīdums. Turklāt nav jāgroza termoregulators iepretim atzīmei “vilna”, “kokvilna” vai “zīds”, jo sensori paši atpazīst audumu un gludekli uzkarsē līdz nepieciešamajai temperatūrai, novēršot jebkuru sabojāšanas risku. Lietotājam vienīgi jāielej ūdens un jāķeras pie darba, – stāsta pārdevēja un piemetina, ka tikpat gudrus gludekļus piedāvājot arī pārējie pasaulē pazīstamākie sadzīves preču ražotāji.

Reklāma
Reklāma

Funkcijas

Visiem mūsdienu gludekļiem ir tvaika padeves mehānisms ar vairākiem režīmiem, kas ļauj regulēt procesa intensitāti. Ja apģērba gabals ir ļoti saburzīts, plūsmai jābūt spēcīgākai. Ja nepietiek jaudas, nospiežot attiecīgo pogu, izmanto tvaika trieciena funkciju, kad to nevis izpūš, bet gan izsmidzina.

Strādājot parastā režīmā, gludeklis vienā minūtē patērē 30 – 40 g ūdens, bet pastiprinātā – 100 g. Jo lielāks tilpums tver­tnei, kurā pilda ūdeni, jo retāk nākas atjaunot šķidruma krājumus.

Jāņem vērā, ka, izmantojot tvaika smidzināšanas funkciju, tvertne izsīkst ļoti ātri.

Gandrīz visu modeļu gludekļiem, izņemot lētākos, ir pilienaptures sistēma (Anti Drop).

– Tā nodrošina, ka, ielejot ūdeni, no virsmas sprauslām tas netecēs, vienmēr plūdīs tikai tvaiki, – skaidro speciāliste. – Ja gludeklim ir maza jauda, piemēram, 1500 W, virsma tik ātri nesakarst un ūdens uzreiz nepārvēršas tvaikos, tāpēc sāk pilēt. Lūk, kādēļ vēlams iegādāties jaudīgu, sākot no 2000 W (tagad pieejami gludekļi, kuriem jauda ir pat 2600 – 2800 W).

Iegādājoties gludekli, vajadzētu noskaidrot, kā veicama ierīces atkaļķošana. Ir modeļi ar pretnosēdumu sistēmu (Anti Calc), kas nogulsnes izskalo no tvaika kameras, tā palīdzot ierīci daudz ilgāk uzturēt labā tehniskā kārtībā.

Aizmāršas noteikti priecājas par gludekļiem ar pašizslēgšanās sistēmu. Ja, izejot no mājām, aizmirstat to atvienot no kontakta, šāds gludeklis nekustināts automātiski izslēdzas pēc 2 minūtēm, ja atrodas horizontālā stāvoklī, un pēc 8 minūtēm, ja novietots vertikāli.

UZZIŅA
• Svarīgs rādītājs, izvēloties gludekli, ir tā jauda. Ieteicams lūkoties pēc modeļiem, sākot no 1800 vai 2000 W. Ja gribat, lai gludekļa virsma sakarst ātri un tvaika padeve notiek intensīvi, jaudai jābūt lielākai. Jaunākajiem modeļiem tā sasniedz pat 2800W.
• Gludināšana veicas ātrāk un rezultāts ir kvalitatīvāks, ja uz gludekļa virsmas ir daudz nelielu atveru, pa kurām plūst tvaiks.
• Ja gludeklis ir viegls ar smailu galu, ar to ērtāk piekļūt, piemēram, laukumam starp krekla vai blūzes pogām, turklāt nelielā svara dēļ arī pēc ilgas gludināšanas nenogurst roka.
• Gludeklis ar noapaļotu galu mazāk saņurca audumu, bet ar smagu ir vieglāk gludināt biezus audumus.
• Izvēloties ūdeni, jāņem vērā, ka vārīts veido lielāku aplikumu nekā parastais krāna ūdens. Tāpēc var izmantot šādu maisījumu: nostādinātam vārītam ūdenim pievieno nedaudz dzeramās sodas, pēc tam šķidrumu izfiltrē.
• Strādājot parastā gludināšanas režīmā, tvaikam vienā minūtē patērē 30 – 40 g ūdens, bet intensīvā režīmā – līdz 100 g.
• Pēc katras gludināšanas pāri palikušo ūdeni ieteicams izliet, tā samazinot katlakmens veidošanās iespēju.
• Lētiem gludekļiem elektrovada garums ir 1m, bet, lai iztiktu bez pagarinātāja, vajadzētu būt vismaz 1,5 m. Gludinot garumam ir nozīme.
• Dažiem modeļiem ir automātiskā izslēgšanās funkcija. Ja aizmirstat to atvienot no kontakta, šāds gludeklis nekustināts automātiski izslēdzas pēc 2 minūtēm, ja atrodas horizontālā stāvoklī, un pēc 8 minūtēm, ja novietots vertikāli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.