Latvijā
Sabiedrība

GMI nākamgad augs par 3,20 eiro. Ņirgāšanās, saka tiesībsargs 4

Garantētā minimālā ienākuma (GMI) apjomu no nākamā gada plānots noteikt 53 eiro apmērā. Šo apmēru tiesībsargs kritizē kā pārāk mazu, taču Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) apgalvo, ka vairumā gadījumu tas ir tikai viens no sniegtajiem atbalsta veidiem.

Pēdējo reizi garantētā minimālā ienākuma apjoms koriģēts pirms četriem gadiem. Šonedēļ valdība GMI palielināja par 3,20 eiro. Par šādu pieaugumu iepriekš tika panākta vienošanās ar Latvijas Pašvaldību savienību, turklāt ar nosacījumu, ka vietvarām ir lielākas iespējas novērtēt pabalsta pieprasītāju patiesos ienākumus un materiālo stāvokli.

“Tās ir brīvpusdienas skolās, dzīvokļa pabalsts, cita veida palīdzība, kas ir daudz mērķētāka. GMI izmaksā skaidrā naudā un mēs ne vienmēr varam būt pārliecināti, kas tiek izmantoti tiem mērķiem, kam domāts,” saka LPS padomniece sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte.

Tiesībsarga Jura Jansona ieskatā summa neatbilst cilvēku reālajām vajadzībām un būtu vismaz dubultojama. Tikmēr, Labklājības ministrija, kas GMI pieaugumu iesniedza valdībā, cer, ka divu gadu laikā izdosies gūt politisku atbalstu sistēmai, kas minimālā ieņēmuma līmeni aprēķinās par pamatu ņemot vidējos mājsaimniecību ieņēmumus.

LA.lv