×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. jūlijs, 2016
Drukāt

Godalgota amerikāņu rakstniece uzrakstījusi romānu par latviešu kapraču ģimeni (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

26. jūlijā ASV iznāks neparasta grāmata: “The Hidden Letters Of Velta B”, kuru sarakstījusi atzīta Oregonas autore Džina Ošnere un kura stāsta par latviešu kapraču ģimeni. Un vēl pirms iznākšanas sapelnījusi kritiķu atzinību.

Džīnai Ošnerei nav latviešu sakņu, taču pirms 11 gadiem viņa izlasīja Paula Tutongī (māte latviete, tēvs – ēģiptietis) stāstu “Sarkans laiks” par latviski nerunājoša latviešu pusaudža Jura Baloža dzīvi Milvoki un pirmo saskari ar radiniekiem no Latvijas. Intervijā “Portland Monthly” Ošnere atzīst – tieši šī grāmata viņā radījusi interesi par Latviju.

“Es aizbrāzos uz neatkarīgu grāmatveikalu Salemā. Es runāju ar sievieti aiz letes, un droši vien man satraukumā bija putas uz lūpām. Es teicu: “Jums man jāpalīdz atrast visu, kas uzrakstīts par Latviju, vai arī ko amerikāņi, kas ir latvieši, raksta par Latviju!” Viņas acis iepletās, un viņa teica: “Tas ir tik dīvaini. Neviens šurp nenāk, lai pajautātu par Latviju.” Es teicu: “Nu, vai jūs varat man palīdzēt?” Viņa norādīja uz savu vārda nozīmīti. Viņas vārds bija Dace, un viņa sacīja: “Domāju, ka varu, jo es esmu latviete!””

Tā sākusies abu sieviešu draudzība, un tā Džīna Ošnere ieguvusi sižetu savam romānam par Latviju. Grāmata vēl nav iznākusi, tādēļ iespējams vien atsaukties uz kritiķu izpausto: tā rakstīta maģiskā reālisma stilistikā, tajā darbojas latviešu kapraču ģimene, zēns ar lāča ausīm, skan dainas, tiek ēsts žāvēts zutis, uzrodas noslēpumains kungs ar sidrabbaltiem matiem… Un viss šis neticamais kopums tiek raksturots kā “satriecošs vēstures, romantikas un fabulas apvienojums maģiskā reālisma garā”.

Ošnere stāsta, ka viņas “lauka pētījumi” grāmatām lielākoties notiek Foresta Gampa stilā – dodoties ārā un gaidot, kas notiks. Ierodoties Latvijā, viņa jutās apmaldījusies, bet tad nāca “Iespaidīgs kungs ar sniega baltiem matiem un teica: “Jūs izskatāties pazudusi, es domāju, ka varu jums palīdzēt. Esmu diezgan svarīga persona, Latvijas kultūras atašejs Zviedrijā, un, ja man sekosiet, es jūs savā limuzīnā aizvedīšu visur, kur vien nepieciešams.”

Tādējādi rakstniece iepazinusies ar māksliniekiem, Gulaga nometņu izdzīvotājiem un dzejniekiem. Lielā mērā sižeta pamatā ir Salemas grāmatveikalā iepazītās Daces dzimtas stāsts, taču stāstu Ošnere veidojusi, kā pati saka: “Lai ikviens varētu to lasīt, vienalga, vai viņi kaut ko zina par Latviju vai arī pilnīgi par to neinteresējas. Viņi izlasīs un teiks: “Jā, tieši tā notiek arī tur, kur es dzīvoju, tas man atgādina par cilvēkiem, kurus pazīstu.””

Grāmatu jau iespējams pasūtīt vietnēs amazon.com un “Barnes and Noble”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Par mūsdienu Latviju būtu labāk palasīties, arī amerikāņu autora darbs: Džons Perkens ” Ekonomiku slepkavas grēksūdze”.

Draugiem Facebook Twitter Google+