×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
13. oktobris, 2015
Drukāt

Godina Jāņa Gleizda piemiņu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Šoruden īstenojusies ideja saglabāt izcilā fotogrāfa, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera Jāņa Gleizda piemiņu viņa dzimtajā Ilzeskalna pagastā Latgalē.

Dzimto Vecgailumu mājvietā, kur reiz karājās Jāņa šūpuļa līksts, tagad iekārtota piemiņas vieta: pieminekļa dizainers Andris Misāns un akmeņkalis Artūrs Zeile. Piemineklī iekalti Jāņa Gleizda sievas Anneles teiktie vārdi: “Cilvēks var paveikt ļoti daudz, ja vien ir liela dūša un stipra griba.” Šis teiciens sakņojas abu nodzīvotajā mūžā – cilvēks, kuram nebija plaukstu, ar lielu neatlaidību īstenoja savu sapni kļūt par fotogrāfu. Ne jau vienkārši fotografēt, bet radīt tēlus melnbaltajā fotogrāfijā, kas patiktu arī citiem. Ar saviem vienreizējiem darbiem Jānis Gleizds iegājis ne tkai Latvijas, bet arī daudzu valstu fotogrāfijas vēsturē. Daudzu valstu un kontinetu skatītāji un fotogrāfi Latviju iepazina caur viņa apgarotajiem aktiem un klusajām dabām izohēlijas tehnikā.

Vislielākā atzinība jāizsaka Rēzeknes novada pašvaldībai, Monvidam Švarcam un deputātiem, kas atbalstīja un īstenoja Latgales fotogrāfu biedrības ideju par Jāņa Gleizda piemiņas saglabāšanu. Pasākuma sirds un dvēsele, protams bija Igors Pličs kā biedrības vadītājs.

Par godu Jānim Gleizdam maijā tika sarīkots triju dienu fotoplenērs Rogovkā, uz kuru sabrauca sešdesmit fotogrāfi no visas Latvijas. Fotografēšana notika četros pagastos katrā pa divdesmit fotogrāfiem. Tika iesūtīti 6500 elektronisko fotoattēlu. Pieminekļa atklāšanas dienā 12. septembrī katrā no šiem pagastiem – Nautrēnu, Bērzgales, Ilzeskalna, Lendžu un Rēzeknes novada pašvaldībā – tika atklātas piecas fotoizstādes, kurās piedalījās 54 autori ar 120 fotogrāfijām. Tā nav lielā māksla, bet 21. gadsimta dokumentācija gan – vēstījums par Latgali kur cilvēki dzīvo, strādā, lūdz Dievu un rada paliekošas vērtības savai zemei un tautai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+