Kultūra
Literatūra

FOTO. Godināti Latvijas Literatūras gada balvas laureāti0


Latvijas Literatūras gada balva 2019, Nora Ikstena, Māra Zālīte
Latvijas Literatūras gada balva 2019, Nora Ikstena, Māra Zālīte
Foto: Karīna Miezāja

Ceturtdien, 25. aprīlī, Sūkņu stacijā notika Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas ceremonija, kurā tika paziņoti un apbalvoti laureāti katrā no piecām nominācijām, sveikti speciālbalvas ieguvēji, kā arī godināta Latvijas Literatūras gada balvas – mūža balvas – ieguvēja, Londonā dzīvojošā dzejniece un atdzejotāja Velta Sniķere.

Latvijas Literatūras gada balvas laureāti:

nominācijā “Labākais dzejas krājums” par labāko atzīts Ulda Bērziņa dzejoļu krājums “Idilles”, kas nācis klajā apgādā “Neputns”, redaktors – Kārlis Vērdiņš;

nominācijā “Labākais prozas darbs” laurus plūca Māras Zālītes romāns “Paradīzes putni”, kas nācis klajā apgādā “Dienas Grāmata”, redaktore – Gundega Blumberga;

nominācijā “Labākais ārvalstu literatūras tulkojums” triumfēja Guntara Godiņa latviskotais igauņu eposs “Kalevdēls”, ko izdevis apgāds “Neputns”, redaktores Sandra Godiņa un Antra Bula;

nominācijā “Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem” par balsojuma līderi kļuva Lilijas Berzinskas grāmata “Skelets skapī”, ko izdevis apgāds “Dienas Grāmata”, grāmatas redaktore – Gundega Blumberga;

nominācijā “Spilgtākā debija” par daudzsološāko pieteikumu Latvijas rakstniecībā tika atzīts Haralda Matuļa stāstu krājums “Vidusšķiras problēmas”, kas nācis klajā apgādā “Mansards”, redaktors – Arvis Kolmanis.

Latvijas Literaturas gada balvas 2019 laureāti

Laureātiem tika pasniegtas dizaina studijas “Mājo” veidotās LALIGABAS lampas, kā arī piešķirtas naudas balvas 1500 eiro apmērā. Balvu ieguvēji visās nominācijas saņems žurnāla “Domuzīme” abonementu 2019. gadam.

LALIGABAS speciālbalva tika pasniegta par īpašu veikumu lībiešu literatūrā – bilingvālo dzejas krājumu “Trilium / Trillium” lībiešu un angļu valodā, kura autori ir lībiešu dzejnieki Baiba Damberga, Valts Ernštreits un Ķempju Kārlis, atdzejojumu angļu valodā radījuši Uldis Balodis un Raians van Vinkls.

Krājums tapis, Latvijai gatavojoties viesu valsts statusam Londonas grāmatu tirgū 2018.gadā, krājuma izdevējs – biedrība “Līvõ Kultūr sidām”. Speciālbalva 750 eiro apmērā piešķirta biedrībai lībiešu kultūras attīstībai.

Pasākumā tika sumināta šā gada Mūža balvas laureāte – dzejniece un atdzejotāja Velta Sniķere. Balva 3000 eiro apmērā piešķirta par izcilu un spilgtu ieguldījumu Latvijas dzejā un atdzejā, dzeju lasījumos atklājot vārdu sinerģijā ar roku kustību veidotām zīmēm, ko jogas praksē dēvē par mudrām.

Dzejnieces un jogas skolotājas Veltas Sniķeres dzeju mēdz pielīdzināt mantrām, kas lakoniskos valodas tvērumos atklāj visa esošā būtību un savstarpējo saikni. Veltas Sniķeres atdzejojumā angļu valodā klajā nākusi Andreja Eglīša, Vizmas Belševicas, Zinaīdas Lazdas un citu latviešu autoru dzeja, 2019.gadā angļu valodā izdotas arī latviešu dainas.

Ziņu portāla “Delfi” balsojumā par lasītāju iecienītāko darbu tika atzīts Guntara Godiņa igauņu eposa “Kalevdēls” latviskojums, savukārt Māras Zālītes romāns “Paradīzes putni” izpelnījās grāmatu tīkla “Jānis Roze” atzinību kā pirktākais Latvijas Literatūras gada balvai nominētais darbs.

Šogad pirmo reizi LALIGABA aktīvi sadarbojās ar grāmatu blogeriem, izsludinot LALIGABA grāmatu lasīšanas un atsauksmju publicēšanas konkursu.

Par spilgtākajiem un aktīvākajiem grāmatu blogeriem tika atzīti Līva Alksne, Austra Pudāne un “Caelum” biedrība, kā arī virkne Rīgas Franču liceja skolēnu, kas blogu veidoja skolotājas Litas Silovas vadībā.

Šī gada balvas sauklis ir “Visam nav robežu”, uzsverot iztēles bezgalīgo ceļojumu literatūras visumā, vizuālo identitāti veidojis mākslinieks Mareks Hofmanis. Balvas pasniegšanas ceremoniju veidoja publiciste Anete Konste, teātra un kino režisore Marta Elīna Martinsone, arhitekts un scenogrāfs Ivars Veinbergs, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Sintija Jēkabsone.

Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšana

Pasākumu vadīja aktieri Inga Alsiņa-Lasmane un Gatis Maliks, par kosmiski muzikālām intermēdijām rūpējās Sniedze Prauliņa.

LA.lv