×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
8. augusts, 2016
Drukāt

Godinot “Baltars” porcelānu, izkalta neparastas formas monēta

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Latvijas Banka otrdien, 9. augustā, izlaiž unikālā formā veidotu 5 eiro sudraba kolekcijas monētu “”Baltars”. Porcelāns”, kas veltīta Latvijas nacionālās kultūras lepnumam – porcelāna un fajansa trauku apgleznošanas darbnīcai “Baltars” un veidota, reproducējot šķīvja “Deja” zīmējumu un formu, šodien ziņo Latvijas Banka.

Šķīvja kompozīcijas autors Romans Suta (1927), savukārt monētas grafisko dizainu veidojusi māksliniece Frančeska Kirke, autore arī īpaša dizaina 1 lata monētai ar pakava attēlu un kolekcijas monētai “Basketbols”.

Monēta “”Baltars”. Porcelāns” izgatavota UAB “Lietuvos monetų kalykla”. Tās vienā pusē redzama darbnīcas “Baltars” grafiskā zīme, otrā – šķīvja “Deja” reprodukcija. Monētas kalums veidots atbilstoši lēzena šķīvja formai. Monētas maksimālā tirāža – 5 000 eksemplāru.

Porcelāna un fajansa trauku apgleznošanas darbnīcas “Baltars” sniegums 20. gadsimta 20. un 30. gados ir viena no Latvijas kultūras kanona krāšņākajām vērtībām mākslā. “Baltars” izveidi virzīja izcilā latviešu gleznotāja, grafiķa, kompozīcijas virtuoza Romana Sutas (1896–1944) ideja radīt modernisma laikmetam un formu valodai atbilstošu nacionālu kultūrvidi.

“Baltars” ražotnē tapušie dekoratīvās mākslas šedevri atbilst Eiropas un pasaules Art Deco dizaina augstāko sasniegumu līmenim un kļuvuši par Latvijas nacionālās kultūras lepnumu. To kultūrvēsturisko nozīmi Latvijas Banka godina ar “Baltars” veltītu kolekcijas monētu.

Monētas maksimālā tirāža – 5 000 eksemplāru, cena Latvijas Bankas kasēs – 53 eiro. Monētu no 9. augusta varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, un Teātra ielā 3, Liepājā, un to no šodienas plkst. 11 iespējams rezervēt Latvijas Bankas jauno kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu rezervēšanas sistēmā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+