×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
27. maijs, 2014
Drukāt

Godinot Jāni Cimzi

cimze_2

Šīs nedēļas nogalē vērts sasparoties braucienam uz Latvijas un Igaunijas pierobežu, jo sestdien, 31. maijā, Valkā kopā ar Latvijas un Igaunijas koriem svinēsim tautasdziesmu apkopotāja, latviešu kora mūzikas pamatlicēja un profesionālās mūzikas aizsācēja Jāņa Cimzes 200. jubileju.

Viņš bija Valmieras, vēlāk Valkas skolotāju semināra dibinātājs. Kā viens no pašiem pirmajiem latviešu tautasdziesmu vācējiem Jānis Cimze ir apstrādājis korim ap 200 melodiju, kas no 1872. līdz 1884. gadam publicētas viņa kora dziesmu krājumos “Dziesmu rota”. Tieši šīs dziesmas deva pirmo nacionālo repertuāru latviešu koriem un palīdzēja sagatavot  I Vispārējos latviešu dziesmu svētkus 1873. gadā.

Valkas pilsētas kultūras namā tieši pusdienlaikā (plkst. 12) notiks konkursa “Jaunā dziesmu rota” otrā kārta, kurā Rīgas Latviešu biedrības kamerkora “Austrums” (mākslinieciskais vadītājs Ārijs Šķepasts), Alūksnes pilsētas Tautas nama skolotāju kora “Atzele” (mākslinieciskais vadītājs Jānis Baltiņš) un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas kamerkora “Fortius” (mākslinieciskā vadītāja Māra Marnauza) izpildījumā varēs noklausīties divpadsmit jaunas latviešu tautasdziesmu apdares. Savukārt septiņos vakarā Valkas brīvdabas estrādē (Heidelbergas parkā) izskanēs svētku koncerts “Cimzes kods”. Tajā piedalīsies Latvijas jauktie un zēnu kori, kā arī kori no Igaunijas – ap 2000 dziedātāju. Arī – Igaunijas Valsts akadēmiskais vīru koris un Bruņoto spēku orķestris, Igaunijas Nacionālās operas solists Renē Soms un Latvijas Nacionālās operas soliste Ilona Bagele. Uz skatuves stāsies pagājušās vasaras Dziesmu un deju svētku koru karu Lielās balvas ieguvējs – Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris “Sōla”, kā arī dūdu un bungu grupa “Auļi” un saksofonu kvartets “n[ex]t move”.

Dziesmu ciklā “Cimzes stunda” izskanēs četri pirm­atskaņojumi ar Jāņa Petera vārdiem, kurus lielkoncertam radījuši latviešu komponisti Raimonds Pauls, Mārtiņš Brauns, Selga Mence un igauņu komponists Renē Espers. Koncerta “Cimzes kods” mākslinieciskie vadītāji būs Jānis Petrovskis un Sirje Pess (Igaunija), režisors Aivars Ikšelis.

Savukārt otrdien, 3. jūnijā, savu Goda biedru Jāni Cimzi godinās arī Rīgas Latviešu biedrība (RLB), plkst. 19 RLB Zelta zālē aicinot uz latviešu tautasdziesmu koncertu “Cekulaina zīle dzied Rīgas torņa galiņā’i!”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+