×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
21. oktobris, 2015
Drukāt

Godinot Miku Zvirbuli, rādīs filmas “Salacgrīva” un “Četri balti krekli”

Foto: Latvijas Vēstures arhīvsFoto: Latvijas Vēstures arhīvs

Operators Miks Zvirbulis šogad saņems “Lielo Kristapu” par mūža ieguldījumu Latvijas kino mākslā. Godinot meistaru, Riga IFF 21. oktobrī izrādīs divas viņa filmas – debijas darbu “Salacgrīva”, kā arī kultūras kanonā ietverto filmu “Četri balti krekli”, pastāstīja festivāla pārstāve Zane Dzene.

Miks Zvirbulis dzimis 1937. gadā, un šogad aprit 55 gadi, kopš viņa vārds ir cieši saistīts ar Latvijas kinematogrāfu. Savas ilgās karjeras laikā, no kurām laiks starp 1960. un 1990. gadu pavadīts Rīgas Kinostudijā, Zvirbulis filmējis dažādu žanru filmas, no kurām daudzas pieder Latvijas kino klasikai. Viņa kamera tvērusi vairāk nekā 40 mākslas un dokumentālās filmas.

Riga IFF savā programmā, godinot meistaru, iekļāvusi filmu “Četri balti krekli”, kas pēc Gunāra Priedes lugas motīviem uzņemta 1967. gadā un ilgus gadus netika publiski izrādīta, taču nu iekļauta kultūras kanonā. Tās galvenais varonis – telefonu montieris Cēzars Kalniņš – no darba brīvajā laikā sacer dziesmas un muzicē kopā ar draugiem izveidotajā ansamblī. Tomēr, lai ansamblis varētu uzstāties publiskas priekšā, jāiziet garš atļauju saņemšanas ceļš.

“Ironiski, ka filmas autori, ironizējot par cenzūras darbību Padomju Savienībā, pravietiski pareģojuši paši savas filmas likteni, taču, pateicoties Imanta Kalniņa skaniskajam noformējumam, “Četri balti krekli” kļuva par pirmo filmu Latvijas kino vēsturē, kurā mūzika kļuvusi par līdzvērtīgu varoni Ulda Pūcīša Cēzaram Kalniņa, Dinas Kuples Anitai Sondorei, Līgas Liepiņas Bellai, Arnolda Liniņa Miervaldim Tralmakam un Paula Butkēviča Ralfam,” norāda Dzene.

Filmā piedalās arī Uldis Stabulnieks, Armīns Lejiņš, Jāzeps Pīgoznis, Anda Zaice, Oļģerts Kroders, Edgars Liepiņš. Un no lielā ekrāna izskan Imanta Kalniņa un Māra Čaklā kopīgi veidotās dziesmas, ko izpilda Liepājas grupas “Santa” un “2xBBM” un ko vēlāk savā repertuārā iekļāva “Menuets”: “Viņi dejoja vienu vasaru”, “Dziesma par krekliem” (divi varianti), “Šeiks”, “Dzeguzes balss”, “Es esmu bagāts”, “Cik mēs viens par otru zinām” un “Pirmā pīle”.

Mikam Zvirbulim veltītais seanss notiks 21.oktobrī, Splendid Palace Mazajā zālē plkst. 18:30.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+