×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
2. novembris, 2015
Drukāt

Goran Gora jauniešiem stāstīs par nopietno mūziku (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Turpinot pagājušajā sezonā uzsākto tradīciju, LNSO šājā sezonā piedāvā četru koncertu ciklu “Koncertsarunas ar Goran Gora”, un pirmais notiks jau 5. novembrī, kad uzmanības lokā pirmoreiz iekļauts dzīvs komponists – mūsu laikabiedrs Rihards Zaļupe, kurš komponējis simfoniju “Namejs” – iespaidīgu simfonisku kinostāstu par zemgaļu brīvības cīņām, LA.lv pastāstīja Dagnija Dižbite-Svarinska.

“Par simfonijas pamatu izmantoju Laimoņa Pura romānu “Degošais pilskalns”. 13. gadsimts ir ļoti svarīgs laikmets latviešu tautas vēsturē. Vācu krustneši, kam dzīvo spēku ar pāvesta atbalstu un svētību piegādāja visa tālaika Eiropa, ar uguni un zobenu iebruka Baltijas zemēs un lauzās uz austrumiem – centās sagrābt savā varā krievu zemes, turienes tirgus. Lielā kaujā, kas 1242. gadā notika uz Peipusa ezera ledus, krievu karapulki Aleksandra Ņevska vadībā sakāva krustnešus un apturēja viņu ekspansiju uz austrumiem. Latvijā un Igaunijā krustneši tomēr nostiprinājās. Brīvību zaudēja lībieši, latgaļi, sēļi, kurši; visilgāk iebrucējiem pretojās Zemgalē,” par simfoniju stāsta komponists Rihars Zaļupe.

Katrā no cikla koncertiem Goran Gora iepazīstina ar kādu populāru simfonisku skaņdarbu, kuru pēc neliela ievadkomentāra nospēlē LNSO mūziķi. Jaunajā sezonā Goran Gora kopā ar saviem jaunajiem klausītājiem iepazīs jaunas teritorijas. Koncerts 4. februārī bus veltīts Glāsa otrajam čellkoncertam, 17. martā – Nikolaja Rimska-Korsakova svītai “Šeherezade”, bet 21. aprīlī – Brāmsa otrajai simfonijai.

“Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris šajā sezonā turpina kopt iesākto sadarbību ar jauniešiem un drupināt aizspriedumu sienu par simfonisko mūziku kā nopietnu un vienīgi padzīvojušiem intelektuāļiem pieejamu jomu. LNSO nolēmis pierādīt pretējo un atklāt jaunajiem klausītājiem mūzikā mītošos noslēpumus un īpašo uguni, kopīgi ielūkojoties aiz labi pazīstamās fasādes un izzinot īpašo, aizraujošo, pārsteidzošo, kas liek šai mūzikai pārdzīvot gadsimtus,”, skaidro LNSO valdes locekle Indra Lūkina.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nu ko nu tēlo Latvijas patriotu-savu latviešu vārdu un uzvārdu noniecinājis!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+