Kultūra
Mūzika

“Gors” aicina uz ērģeļmūzikas festivālu “ORGANismi” 16


Ērģelniece Iveta Apkalna.
Ērģelniece Iveta Apkalna.
Foto – Andrejs Vasjukēvičs

No 25. līdz 29. oktobrim Latgales vēstniecībā “Gors” notiks trešais Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”, kura mākslinieciskā vadītāja ir pasaulē pazīstamā mūziķe, vienas no pasaulē ievērojamākajām koncertvietām, jaunās Hamburgas Elbas filharmonijas, Goda ērģelniece Iveta Apkalna. Šogad tajā izskanēs trīs unikālas programmas, kuras festivālam veido ērģelniece Iveta Apkalna, mūziķis Renārs Kaupers un ungāru ērģeļu improvizators Lāslo Fasangs.

Festivālu 25. oktobrī ar diviem koncertiem iesāks īpaši “ORGANismiem” topošais muzikālais uzvedums “Viens prāts ar otru”, kurā piedalīsies I. Apkalna, R. Kaupers un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkņi. Šā gada uzveduma pamatā ir R. Kaupera dziesmas bērniem, uzturot intrigu – vai ērģeles var atskaņot arī R. Kaupera dziesmas?

Savukārt 26. oktobrī paši mazākie apmeklētāji tiek aicināti uz zinātniskā teātra “Laboratorium.LV” izrādi “Skaņas noslēpumi”, lai, iedvesmojoties no digitālo ērģeļu būtības, mēģinātu atklāt skaņas noslēpumus – kā tā rodas un kādas ir metodes skaņas radīšanai.

27. oktobrī notiks I. Apkalnas solo koncerts “Bahs reiz trīs”. Soloprogramma festivālam tapusi, domājot par un ap Johanu Sebastiānu Bahu, “Svēto Trīsvienību” mūzikā, viņa nemirstīgo muzikālo mantojumu un ietekmi gadsimtu garumā. Trīs īsās koncerta daļās skanēs seši J. S. Baha “Šīblera korāļi” un komponista skaņdarbi trīsdaļu metrā baroka ērģeļmūzikas zelta virsotne Pasakalja dominorā un Čakona no partitas vijolei solo reminorā pārlikumā ērģelēm. Lai atainotu senās un cēlās dejas pasakaljas pārtapšanu 20. gs. skatuves mūzikas valodā, izskanēs Dmitrija Šostakoviča traģikas pilnā Pasakalja no operas “Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta”, kas ir vienīgais komponista oriģināldarbs ērģelēm. Programmu noslēgs romantiķa Ferenca Lista veltījums J. S. Baham – virtuozā un majestātiskā Fantāzija un Fūga par BACH tēmu. Pirms I. Apkalnas koncerta ikviens interesents aicināts uz sarunu ar muzikoloģi un Latvijas Radio 3 “Klasika” redaktori Ilzi Medni, kura iepazīstinās ar koncertā skanošo darbu autoriem, skaņdarbu tapšanas vēsturi, muzikālo uzbūvi un atskaņojuma tradīcijām.

Festivāls beigsies 29. oktobrī ar ungāru ērģelnieka Lāslo Fasanga koncertu “Melnbaltās variācijas”. L. Fasangs ir viens no daudzpusīgākajiem savas paaudzes ērģelniekiem. Ar izcilību absolvējis Lista Mūzikas akadēmiju un Parīzes Konservatoriju. 2002. gadā prestižākajā ērģelnieku konkursā Kalgari saņēmis zelta medaļu improvizācijas kategorijā, bet 2004. gada Chartres konkursā Francijā “Grand Prix” un skatītāju balvu. Šobrīd paralēli pedagoģiskai darbībai viņš regulāri piedalās starptautisko ērģelnieku konkursu žūrijā, uzstājas Eiropā, Ziemeļamerikā, Tālajos Austrumos, viņš ir Budapeštas ērģeļmūzikas koncertu “Palace of Arts” mākslinieciskais vadītājs un improvizācijas pasniedzējs Parīzes konservatorijā. Bet ar 1934. gadā izgudrotajām “Hammond” ērģelēm, kas apvieno ērģeļu un klavieru iespējas, mūziķis pirmo reizi satikās tieši 2002. gadā Kanādā un nu atzīst, ka “Hammond” ērģeles ir viņa izaicinājums un iedvesmas avots. Improvizatora koncerta programmā – improvizācijas un skaņu celiņi dažādu valstu un gadu desmitu melnbaltajām kinofilmām.

Līdzīgi kā organismi, ērģeles ir sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas maiņa. Spēlējoties ar vārdiem “organ” (grieķu val. ērģeles) un “organismi”, festivāla rīkotāji atklāj vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas.

 

25. X 18.00 un 20.00 “Viens prāts ar otru”. R. Kaupers, I. Apkalna un bērni

27. X 19.00 “Bahs reiz trīs”, I. Apkalnas solokoncerts

29. X 17.00 “Melnbaltās variācijas” Lāslo Fasangs

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 5 – 15

LA.lv