Foto – LETA

Piensaimnieki satraucas; viens no flagmaņiem krasi samazina iepirkuma cenu 0

Jaunais gads atnācis ar pārmaiņām piena nozarē, kur izveidojusies saspringta situācija, vienam no lielākajiem uzņēmumiem SIA “Latvijas piens” krasi samazinot piena iepirkuma cenu.

Reklāma
Reklāma
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Kā “LA” atzina vairāki piena saimniecību pārstāvji, uzņēmums, kurš līdz šim maksājis vienu no augstākajām iepirkuma cenām, paziņojis par tās samazināšanu uzreiz par pieciem centiem litrā, kas ir straujš kritums.

“Skaidrs, ka piena iepirkuma cena samazināsies, par to liecina tendences gan tepat kaimiņos Lietuvā, gan Eiropā, tomēr uzreiz piecu centu samazinājums ir par strauju, un mūs tas nopietni satrauc,” saka zemnieku pārstāvji. Viņi arī norādīja, ka pārdomā iespējas lauzt līgumus, savukārt par izveidojušos situāciju tuvākajā laikā tikšot sasaukta nozares pārstāvju plašāka sapulce.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikmēr piena pārstrāde atzīst – pasaules tirgus tendenču kontekstā piena iepirkuma cenas lejupslīde ir neizbēgama un tas, vai uzņēmumi asti cirtīs ar vienu rāvienu vai pakāpeniski, ir tikai gaumes un laika jautājums.

“Tā ir pirmā reakcija uz situāciju, kāda izveidojusies piena sektorā pasaulē, un diemžēl tā attīstās,” atzīst Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības vadītājs Jānis Šolks.

Viņš skaidro, ka piena iepirkuma cena novembrī bija 327 eiro par vienu tonnu, kas salīdzinājumā ar oktobri ir minimāls palielinājums par 0,1%, tomēr vēsturiski tā ir otra augstākā cena. Vēl lielāka – gandrīz 332 eiro – tā bija 2013. gadā. Cena pret pērno novembri ir pieaugusi par 16%. Bet, skatot līdzšinējos 11 mēnešus kopumā, cena pret pērno gadu ir kāpusi par 47%.

Tikmēr pasaulē būtiski samazinājušās industriālo piena produktu cenas, piemēram, sausais vājpiens vēl vasarā bija pārdodams par 1750 eiro/t, šobrīd vien par 1400 eiro/t (tirgus cena zemāka par produkta cenu intervencē). Vēl raksturīga situācija 2017. gadā – saldā krējuma cena vasaras beigās sasniedza 3150 eiro/t, bet šobrīd ir vien 1750 – tātad tā ir kritusies par 45%. Arī industriālo sieru cena pēdējo mēnešu laikā kritusies par aptuveni 35%.

“Šāda situācija tirgū neglābjami novedusi pie piena iepirkuma cenas samazinājuma neatkarīgi no tā, kam pieder piens. Tikai un vienīgi tirgus situācija noteiks piena produktu un attiecīgi arī piena kā izejvielas cenu konkrētā laikā un vietā,” rezumē J. Šolks. Viņš arī norāda, ka 2017. gadā kopumā gan piena apjomam, gan cenai būs gada rekords.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.