×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
19. maijs, 2014
Drukāt

Līvānu saimniecībā par govs dzemdību tuvumu brīdina ar SMS

Foto - Andris GrīnbergsFoto - Andris Grīnbergs

Pagājšnedēļ Līvānu novada Rudzātu pagasta SIA “Rudzāts” gaļas liellopu fermā Francijas kompānijas “Medria” pārstāvis Fransuā Jankovskis iepazīstināja ar neparasto ierīci “Vel’phone”, kas paredzēta govju dzemdību brīža precīzai noteikšanai un īsziņas nosūtīšanai uz mobilajiem tālruņiem, lai jau iepriekš par atnešanās laiku brīdinātu saimnieku, fermas pārzini vai vēl kādu fermas darbinieku.

Pēc tam uzstādīja bāzes staciju – uztvērēju un demonstrēja, kā pareizi grūsnai govij, kurai līdz dzemdību brīdim atlikusi aptuveni nedēļa, ievadīt vaginālo termometru – raidītāju. Franču speciālists skaidroja, ka tas uztvers govs organismā notiekošos procesus – hormonu līmeņa un temperatūras svārstības. Bāzes stacija, kas savukārt uztvers raidītāja signālus, sūtīs īsziņas uz vienu vai – lielākas drošības dēļ! – pat vairākiem mobilajiem tālruņiem. Pirmo īsziņu saņems brīdī, kad līdz dzemdībām būs atlikušas aptuveni divas diennaktis. Tas ir pietiekams laiks, lai govi pārvietotu uz atnešanās boksu vai pārvestu tuvāk mītnei. Otrā īsziņa pienāks 15 minūtes pirms aktīvās dzemdību fāzes sākšanās, kad augļūdens pūšļi, virzīdamies pa dzemdību ceļiem, izspiedīs raidītāju no govs vagīnas.

Kad jautāju gados vēl jaunajam SIA “Rudzāts” valdes loceklim Ramisam Aļijevam, kā viņš pirmais Latvijā izšķīries par tādu jaunumu, kura ieviešana nesen sākta tikai attīstītākajās rietumvalstīs, saņemu atbildi: “Jaunumi jāievieš jaunajiem! Informāciju par šo ierīci fermas pārzine Aleksandrīna Seikstule dzirdēja seminārā Hannoverā. Nospriedām, ka arī mums tāda vajadzīga. Vēl jo vairāk tāpēc, ka ferma atrodas septiņu kilometru attālumā no mūsu dzīvesvietām. Pat vienas govs īpašnieks zina, cik apgrūtinoši ir notrāpīt atnešanās sākumu. Ik pa laikam jāskraida uz kūti, visbiežāk tieši nakts stundās. Bet mūsdienās saimniekam taču nebūtu jāsēž pie govs astes, vai ne?”

Vienā “Vel’phone” komplektā, kas kopā ar uzstādīšanu izmaksā 4500 eiro, pavisam ir pieci termometri – raidītāji. Tātad vienlaikus piecas govis, kurām ganāmpulkā ir tuvu atnešanās laiks, nodrošinātas pret dzemdību nelaimīgu iznākumu. Jaunuma oficiālā izplatītāja ir AS “Dimela Veta Latvija”.

Viedoklis


Dr. Vita Būde-Gaile, veterinārārste, dzīvnieku labturības speciāliste: “Šāda iepriekš brīdinoša ierīce ir ļoti vajadzīga, jo, pēc statistikas datiem, cilvēku klātbūtnes trūkuma dēļ dzemdību brīdī gandrīz katra govs savā mūžā zaudē vidēji vienu teļu. Dzemdību procesa otrā jeb augļa izstumšanas fāze ir pati svarīgākā, jo tad notiek visvairāk komplikāciju, kuru dēļ teļš var nosmakt vai iegūt respiratoro acidozi, kas ir iemesls sliktai ēstgribai un ilgai nīkuļošanai. Svarīgi nenokavēt palīdzības sniegšanu, ja dzemdētājai tā ir nepieciešama.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+