Kultūra
Kultūrpolitika

Grāmatplauktā – vēl vairāk literatūras 16


Anita Bormane
Anita Bormane
Foto – Anda Krauze

Atzīšos grēkā – arī man glancētajos žurnālos patīk vērot svešus interjerus un priecāties, cik skaisti saimniekiem (dizaineram) viss izdevies. Tomēr parasti izbrīna viens – ka gandrīz nekad nav redzami grāmatplaukti, bibliotēkas, šķiet, tās latviešu smalkajās mājās kļuvušas par tādu pašu retumu, kā, piemēram, baltais valis pasaules jūrās. Pat dažs sabiedrībā pazīstams kultūras darbonis nekaunas atzīt, ka mūžā nav izlasījis nevienu grāmatu (neticēsit, bet konkrēts gadījums), taču tas nekādā ziņā nav traucējis viņa apbrīnas vērtajā garīgajā izaugsmē. Cits skaidro, ka visas viņa grāmatas atrodas elektroniskajā lasīšanas ierīcē.

Lai nu kā – mana pārliecība ir, ka grāmatplauktiem jābūt – gan virtuāliem, gan materiāliem – un pildītiem gan ar zelta literatūras klasiku, gan ar vērtīgāko, aktuālāko literatūrā, jo tieši valoda ir mūsu nacionālās kultūras un identitātes pamatā. Protams, tikpat svarīgi arī, lai starp autoru un lasītāju izveidotos tilts, kura būvē savukārt varam noderēt mēs – mediji. Tāpēc priecājos paziņot mūsu uzticamajiem lasītājiem, ka turpmāk mūsu kopīgi veidotajā izdevumā literatūras būs vēl vairāk – jūsu interesi iemantojušajā rakstu sērijā “Kultūrzīmju grāmatplaukts” – ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu biezākā nekā līdz šim – turpmāk publicēsim gan latviešu literatūras jaundarbus, gan fragmentus no aktuāliem tulkojumiem un arī turpmāk iepazīstināsim ar novadu literātu veikumu. “KZ” pastāvīgajā rubrikā “Dzeja un proza” ar savu lasītāju jau satikušies vairāk nekā 100 autoru, tomēr uzskatām par būtisku turpināt šo saiknes veidošanas misiju – tāpēc “KZ grāmatplaukta” jauninājums būs rakstu sērija “Vārds jaunajiem”, kurā jau šajā numurā iepazīstinām ar dzejnieku Daini Deigeli. Jūtamies pagodināti, ka daudzi lasītāji mūsu izdevumu izmanto arī kā informācijas avotu, izvēloties literatūru, tādēļ arī turpmāk regulāri sniegsim jaunāko grāmatniecības ziņu un jaunumu apskatu, kā arī, protams, būtiska vieta tiks atvēlēta jaunāko literatūras darbu recenzēšanai.

Ar prieku ieklausīsimies arī jūsu, lasītāju, vērtējumos un vēlmēs, tāpēc aicinām rakstīt mums, kuru autoru darbus jūs vēlētos lasīt “KZ grāmatplauktā”. Vēstules varat sūtīt gan uz e-pastu ­anita.bormane@la.lv, gan arī uz adresi Rīgā, Dzirnavu ielā 21, “Kultūrzīmēm”.

LA.lv