×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
29. septembris, 2016
Drukāt

“Grāmatu klēts” pēc skandāla ar KNAB atgriezīsies Lauberē (35)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Trimdas latviešu literatūras krājums "Grāmatu klēts" iekļauts arī izdevniecības "Lauku Avīze" izdotajā grāmatā "99 privātie muzeji un kolekcijas" (2014). Tagad Dace Jansone, neradusi atsaucību Lielvārdē, kolekciju uzdāvinājusi Ogres novada pašvaldībai.

Absurda teātris – tāds secinājums rodas, uzzinot, ka privātpersonai piederošu literatūras grāmatu krājuma atrašanās pašvaldības telpās ir lieta, kur jāiejaucas pat Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). Bet tā ir noticis – Lielvārdes novada kultūras nama “Lielvārde” direktore saņēmusi 70 eiro naudas sodu no KNAB par kultūras nama telpu nodošanu bezatlīdzības lietošanā trimdas latviešu literatūras krājuma “Grāmatu klēts” izvietošanai, kā arī līgumu slēgšanu par grāmatu uzskaiti un literatūras pieejamības nodrošināšanu lietotājiem.

Teorētiski Maija Jaudzema pārkāpusi “Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma” normas, taču patiesībā kļuvusi par situācijas ķīlnieci, jo līgumus parakstījusi, balstoties uz vairāku pašvaldības vadoņu mutiskiem solījumiem beidzot atrisināt juridiskās nepilnības. “Regulāri vaicāju vairākiem kolēģiem domē, ko darīt. Bet parasti saņēmu solījumu – noteikti sakārtosim to lietu, bet pagaidām paraksti iepriekšējo saimniecisko līgumu,” skaidro M. Jaudzema. Viņa paklausījusi un nu skaitās atbildīga. Ļaunu prātu viņa neturot, bet tā bijusi mācība, ka jebkura vienošanās jāapstiprina rakstiski. 70 eiro sodu viņa jau samaksājusi. Lielvārdes dome atzīst, ka Jaudzema par vainīgo tik tiešām kļuvusi zināmu ap­stākļu ietekmē, nevis ļaunprātīgu nodomu vadīta.

Sākotnēji “Grāmatu klēts” tūlīt pēc Latvijas neatkarības atgūšanas izveidota Lauberes pagastā. Vēlāk, tās izveidotājai un ilggadējai īpašniecei Dacei Jansonei pārceļoties uz Lielvārdi un sākot tur darbu, arī “Grāmatu klēts” aizceļoja uz Lielvārdes novada kultūras namu, kur tika nodēvēta par interešu pulciņu. Gadiem viss bijis kārtībā, bet problēmas sākušās, kad pirms diviem gadiem pašvaldības iekšējie auditori pēkšņi saskatījuši nelikumību – kultūras nama telpās izvietots privāt­īpašums, nemaksājot par to nomas maksu. Tālab Lielvārdes pašvaldība pagājušā gada nogalē piedāvāja krājuma īpašniecei slēgt telpu nomas līgumu, par to maksājot teju 200 eiro mēnesī. Jansone to nespēja, tāpēc nolēmusi krājumu dāvināt pašvaldībai, kas savukārt no tā atteikusies.

Lielvārdes novada pašvaldības izpilddirektors Raitis Jirgensons pauž, ka līdz ar dāvināšanu pašvaldībai Jansone esot vēlējusies arī atalgotu amata vietu, lai varētu rūpēties par krājuma attīstīšanu. Tāpat viņa neesot izpildījusi prasību iesniegt domē visu krājuma vienību sarakstu un katras vērtību, lai paņemtu tās uzskaitē. “Štata vietu izveidot mums nebija pamata. Esošo situāciju turpināt mēs vienkārši nevarējām. Likumi mainās, nodokļu maksātāju naudas izlietojums tiek aizvien rūpīgāk uzraudzīts, un tas mums ir jārespektē,” norāda Jirgensons un nenoliedz, ka tieši pašvaldības vadība informējusi par KNAB.

Dace Jansone gan norāda, ka viņa nav vēlējusies izsist nekādu personīgu labumu, bet nodrošināt sabiedrības piekļuvi šim kultūrvēsturiskajam mantojumam. Jāpiebilst, ka Jansone vēl pērn bija Lielvārdes novada kultūras darba vadītāja. Viņasprāt, domes politiskās intrigas, nesaskaņas un vadības vēlēšanās atbrīvoties no viņas kā darbinieces un “Grāmatu klēts” bijis par iemeslu, kāpēc noraidīts dāvinājuma līgums. “Ja no cilvēka vēlas atbrīvoties, tad varas pārstāvji radīs visdažādākos šķēršļus un ieganstus, lai to panāktu. Man ir ļoti skumīgi, ka pašvaldības vadībā nebija sapratne par to, ka šis krājums ticis veidots sabiedrībai, ne man personīgi. Tā ir mūsu vēsture, mūsu kultūrvēsturiskais mantojums,” saka Dace. Viņa esot sagatavojusi un iesniegusi domei tās pieprasīto vairāku tūkstošu “Grāmatu klēts” vienību sarakstu, taču pēcāk sekojusi nākamā prasība – katras grāmatas mantiskais vērtējums. Sekojuši arī citi šķēršļi. “Iespējams, man pietrūka spēka cīnīties, tāpēc padevos,” atzīst Jansone.

Patlaban vairāk nekā 6000 vienību lielo krājumu Dace uzdāvinājusi Ogres novada pašvaldībai un pavisam drīz notiks “Grāmatu klēts” atklāšana Lauberes kultūras namā. “Ogre pieņēma šo dāvinājumu un neprasīja ne katras grāmatas novērtējumu, ne lika kādus citus šķēršļus, jo Ogres novada deputāti spēj novērtēt šā krājuma nozīmību,” pārliecināta D. Jansone.

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. „Grāmatu klēts” nozīme vēsturiskā perspektīvā tālu pārsniedz tajā savākto izdevumu vērtību.
  „Grāmatu klēts” ir arī tautas vienošanas simbols. Tas ir arī mūsu pilsoniskā brieduma līmeņrādis, kas rāda latviešu gatavību būt brīviem cilvēkiem savā brīvā valstī.
  Lai „Grāmatu klētij” beidzot vieglas dienas Lauberē!

  Jānis Ūdris, rakstnieks, vēsturisku romānu autors

 2. Kādreiz biju iedomājies, ka Lielvārde ir tik latviska un patriotiska vieta – ar eposu “Lāčplēsis” un Lielvārdes jostu un tml. Bet beigu galā var izrādītie, ka šodienas pastalnieki ir tā notrullinājušies visos līmeņos, ka kā vienīgais īstenais latviešu patriots Lielvārdē ļaužu atmiņā paliks tikai padomju laika kolhoza “Lāčplēsis” priekšsēdētājs Edgars Kauliņš! Ar citu neko vairs nav ko lepoties!

 3. Patiesība ir tāda Atbildēt

  Kā zinātāji Lielvārdē raksta komentāros, trimdas latviešu grāmatas atgriezīsies(!!!!!!!!) Ogres novada Lauberē, kas esot Grāmatu klēts izveidotāja Viļa Miķelsona dzimtā puse. Tur Dace Jansone kā Lauberes kultūras nama direktore iesāka pirms 25(!!!) gadiem – 1991.gadā palīdzēt Miķelsona k-gam veidot šo bagātīgo latviešu trimdas grāmatu krājumu. Lielvārdē šis grāmatas pabija 15 gadus. Nu atgriezīsies Lauberē! Lauberē laikam ir lielāka izpratne par latviešu kultūru un literatūru!

 4. Bibliotēkas met grāmatas laukā. Apskatīju – tik tukšas, plikas un nabagas. Grāmatas esot jālikvidē, jo “novecojušas un maz pieprasītas”. Nu jā, vecās Apvāršņa, Stāsti par vēsturi u.c. – kur tādas jaukas grāmatas kā Tita Līvija darbi, “Es-aborigēns” (par Austrālijas aborigēnu dzīvi), utt. Arī klasiku – ārā. Vai jūs esat ko labāku nodrukājuši? Vietā muļķīgas bilžainas sēnalu grāmatas. Kauns! Kas to visu dara? Pat bibliotekāriem dusmas, bet tiem jau nav teikšanas. Jātaisa privātās bibliotēkas par savu naudu.

  • kā var iegūt informāciju kur tās trimdas grāmatas met laukā vēlos visas trimdas grāmatas savākt īsi pirms izmešanas.

 5. Esmu par knab slēgšanu! Atbildēt

  Knabja idiotu stulbumam nav robežu!
  Nav brīnums, ka PAŠU knabā darbinieki (Strelčenoks un aģente biedre Potapova tad arī strādāja)
  IZZAGA naudu no sava seifa ar lielu troksni mēdijos no CITIEM konfiscēto naudu …Tagad vēl IZZAGTI valsts noslēpumus saturošus dokumenti…
  SLĒGT kantori par impotenci un NEspēju cīnīties pret REĀLU KORUPCIJU…
  NAV ko šķērdēt NODOKĻU maksātāju naudas 10 miljonus gadā!
  Lai strādā EKONOMIKAS policija un citi orgāni un locekļi, kuriem arī jācīnās pret vaklsts IZZAGŠANU …j

 6. KNAB strādā – atklāti ievērības cienīgi noziegumi – privātas literatūras glabāšana kultūrai paredzētās telpās, ministram bez rindas pumpa izgriezta, otrs pieķerts ar dienesta auto uz Āgenskalnu braucot. Un sekmīgi notušēta lieta par Reiznieces Ozolas mēģinājumu iefīrēt ieņēmuma dienesta vadītājas vietā krāpnieci, kas shēmo par miljoniem. KNAB strādā, korupcija tiek apkarota. Ka tik nu kāds nenojauc Kalnmeijeram iedabūt centīgo Streļčonoku atkal par KNAB priekšnieku.

 7. Melnais bruņinieks ir Lielvārdē uzvarēji, dzelmē triecis Lāčplēsi ar visām viņa gara ausīm. Nez, vai drīzumā Lielvārdē neapstiprinās jaunu citu valsts valodu, himnu un karogu?

 8. Tas trimdas rakstnieks ir arī Eduards Salenieks, citāts “grāmatas ir miera ostas”.
  Un darbā ” Roberts Zalāns” ir aprakstīts tas brīdis, kad cilvēki pret pārtiku maina lietas, un tam turīgākam jau pilna māja lietām, piekrauta.
  Nekas nav no jauna, cilvēki nomirst, ir iespēja kaut ko dabūt, un nolikt. Bet pašvaldības bija tik bagātas, ka spēja tikai tās veikt tos eiroremontus, lai cilvēki apmeklētu ētisku vidi iespieddarbiem un cilvēku prātu ražojumiem. Vajadzēja noslēgt līgumu un vicināties ar dokumentu tiesā.

 9. Daudzām ģimenēm ir sakrājušās lielas grāmatu bagātības, kuras dažādu apstākļu dēl nav iespējams vairs dzīvoklī izvietot. Kas notiks ja arī mēs dosimies uz kādu bibliotēku un ar varu liksim lai tās pieņem? Un par dāvinājumu vēl pieprasīsim lai piešķir štata vietu putekļu notraukšanai? Pilnīgs absurds!

  eškir štata vietu putekļu notraukšanai?

 10. Latvijiešu cūkas rullē !

 11. Manā dzīvē /75/ Lielvārde ir saistījusies kā tāds kultūras šūpulis…. Bet te nu bija – Lielvārde iemīcīta dubļos, kur palikuši gaišie prāti? Trūkst vārdu….

  • Raitis Jirgensons – “izcilais” izpilddirektors ar ” profenes” izglītību visu sakārtoja. Paldies viņam, tagad vēl promejot kompensāciju par labu darbu saņēma!

 12. Eu, pašvaldības izpilddirektor Raiti Jirgenson, iekšējā audita bābas u.c. – vai tiešām esat latvieši???? Tad ar mums tiešām cauri. Vai tiešām mēs esam tādi nožēlojami ņergas un idioti??? Vienīgā cerība – šie ir īpaši neandertālieši, kas neraksturo latviešus kā nāciju!!!!! Kā lai pašattīrāmies no šitiem bezprincipu lumpeņiem?

  • Gan jau nu kāda skaudīga dvēselīte gribēja direktori izēst no amata un pati iesēsties vietā. Nav jau pirmā reize, kad šādam mērķim visi līdzekļi ir labi. Gan jau vietējie zinās, kurš ir šis intrigu pinējs.

 13. KNAB vienkārši jālikvidē un viss.

 14. Pēdējā grāmata ko knabieši izlasīja, bija Bredberija “451 grāds pēc Fārenheita”. Labi, ka tikai sodu uzlika, labi, ka neatsūtīja grāmatu dedzinātājus…

 15. Te nu jāsaka viens – noķert lielos zagļus nav pa spēkam, jo aiz tiem stāv miljoni. Tad nu vienīgi sīkumi, kur iekasēt kādu naudiņu no tā jau trūcīgās tautas. Ābolīšu tirgotājas pensionāres un citi. Kauns un negods šai valstij, kur esmu piedzimusi. Protams, trimdas latvieši te nav īpašā cieņā.

  • Toties klaida latviešiem Latvija ir lielā cieņā – te var ātri par miljonāru kļūt:
   “Neskaitāmi nekustamie īpašumi un uzņēmumi tiek pārdoti Krievijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem,(..)
   Īpašs sarūgtinājums ir uzzinot, ka māju un zemi, kas savulaik piederēja pirmā Latvijas Republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitām Annai Justīnei Čakstei-Rollinsai un Katrīnai Čakstei-Vilsonei, iegādājusies Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva preses sekretāres Nataļjas Timakovas ģimene.” Sociālantropoloģe [D.Beitnere-LaGalla] : Izpārdot savu zemi ir netālredzīgi (LA, 15.11.2015.)

   • Nu bet ko darīt, ja pensionārēm nav naudas, ko samaksāt NIN. Staļins ar tāpat darīja- uzlika tādu nodokli ka nevar samaksāt, pēc tam atņēma.

 16. Šis lēmums vienkārši ir jāapstrīd!!!! Ja vēl nav beidzies apstrīdēšanas termiņš….

 17. Zinu, ka nesapratīs, bet pajautāšu. Ja Lielvārdē ir bibliotēka un šī bibliotēka privāto grāmatu kolekciju nevēlas uzņemt savā krājumā (kas varētu nozīmēt, ka tādas grāmatas tur jau ir dabūjamas, vai arī īpašniece grib īpašus noteikumus, ko bibliotēka nedrīkst apmierināt), tad uzskatīt par pašsaprotamu, ka šīm grāmatām par novada naudu jātiek glabātām un izsniegtām, ir stipri jocīgi. Tikpat jocīgi ir pāmest KNAB, ka tas dara savu darbu. Ja kolekcionāre grib savu kolekciju darīt pieejamu, par savu vai domubiedru naudu – lūdzu. Ja kādam to vajag, viņš var to atbalstīt. Nav tas pašvaldības pienākums.

  • Super! Mums vairs nav korupcijas, visi iespējamie korumpanti ir sekmīgi apkaroti un izskausti, tāpēc tagad KNAB var nodarboties ar savstarpējām intrigām, patriekt savas iestādes profesionālos darbiniekus un tramdīt kultūras namu bibliotekārus.

  • Apmaldījes trijās priedēs.
   Dīvaina doma, ka bibliotēkai nevajag grāmatas. Nestādos priekšā, kā KNAB pierādīja šo domu pirms noformēja pārkāpumu.

  • Un pašvaldības pienākums ir organizēt novada kultūras dzīvi.

  • Alfim:
   a kas ir pašvaldības pienākums???? Tikai zagt? Varbūt pats svarīgākaispašvaldības pienākums ir kopt nacionālo kultūrtelpu un nacionālo mantojumu. Viss pārējais ir sekundāri! Ja tā nenotiks, nebūs vairs jums to pašvaldību tāpat kā nebūs šīs nacionālās valsts!!!!

  • Var piekrist šādam argumentam.
   Tikai tas, ka ar Ogri izskatās ir ātri vienojušies, rosina jautāt, vai tad tomēr ar Lielvārdes cilvēkiem ir nesaskanējis dēl likuma vai dēl cilvēku savstarpējām attiecībām.

 18. saka, ka zaglim visi citi arī šķiet zagļi, jo katrs pēc sevis vērtē.

 19. Kāpēc gan šo kolekciju neuzdāvināt kādai bibliotēkai?

 20. Šajā valstī nevada izglītības politiku, bet spēlē skolu, nevada veselības politiku, bet spēlē slimnīcu, neglabā kultūras mantojumu, bet stāda likteņdārzu, nevada tiesikumu, bet spēlē cietumu…

Draugiem Facebook Twitter Google+