×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
26. oktobris, 2016
Drukāt

Grāmatu tirgotāju apetīte – pārāk liela (14)

1. Grāmatas - nenopērkami dārgas

1no5
Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Grāmatu pircēji saka – grāmatas ir dārgas. Izdevēji – grāmatu tirgotāju apetīte ir pārāk liela. Tirgotāji – grāmatu tirdzniecība vairs nav bizness, bet tikai hobijs… Kuram taisnība?

Sašutumu par to, ka grāmatas ir nenopērkami dārgas, gadās dzirdēt bieži, tostarp ne tikai no lasītājiem, bet arī bibliotēkām. Ņemot vērā, ka minimālā alga Latvijā ir 370 eiro, bet grāmatas vidēji maksā ap desmit eiro un bieži vien arī krietni dārgāk, to var saprast.

Tieši uz lasītāju emocijām spekulēja LTV 17. oktobra raidījums “Aizliegtais paņēmiens”, kuru vēlāk sociālajos tīklos sašutuši kritizēja izdevēji, rakstnieki un redaktori. TV žurnālisti rēķināja, ka pašizmaksa 1500 eksemplāru lielā metienā izdotai grāmatai varētu būt 1,47 eiro par vienu grāmatu, bet veikalā tā maksā vairāk nekā deviņus eiro.

Latvijas Grāmatniecības padomes priekšsēdētāja Renāte Punka, “Latvijas Avīzei” komentējot raidījumu, jautāja, kāds bijis tā veidotāju nolūks. “Latvijas Televīzijai vajadzētu izvērtēt, vai ļaut raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” veidotājiem turpināt darbību, jo tas neprofesionālisms, tīša skatītāju maldināšana un mēģinājumi diskreditēt veselu Latvijas sabiedrībai ārkārtīgi svarīgu nozari, kas bija vērojams šajā pārraidē, liek apšaubīt viņu veidoto raidījumu ticamību. Piedāvājot grāmatas veidot ar kaktu dakteru un pūšļotāju metodēm, raidījumā tika noniecināts godīgu un godājamu profesionāļu darbs, sākot ar autoriem un beidzot ar grāmatu tirgotājiem. Ja uzklausītu raidījuma veidotāja ieteikumus un veidotu grāmatas pēc viņa receptes, baidos, ka lasītājiem draud tāda pati tumsonība, kādu ekonomikas jautājumos demonstrēja raidījums.”

Dzejniece Inese Zandere raksta: “Es domāju, ka pēc raidījuma par grāmatniecības lietām LTV vajadzētu atzīt “Aizliegtā paņēmiena” neprofesionalitāti un vienkārši nokaunēties.”

Pēc raidījuma izskanēja arī versija, ka šāds raidījuma uzstādījums izvēlēts, lai varas gaiteņos atkal klusām izvirzītu piedāvājumu atcelt grāmatām samazināto pievienotās vērtības nodokli (PVN), kas patlaban ir 12%. Taču gan Kultūras ministrija, gan Saeimas atbildīgo komisiju pārstāvji aizdomas noraida. Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Ilze Viņķele: “Priekšlikums par samazinātā PVN atcelšanu grāmatām nav izskanējis.” Arī parlamenta Finanšu komisijā par šādu ideju neviens neko nav dzirdējis. Savukārt kultūras ministre Dace Melbārde bilst, ka patlaban Eiropas Savienības līmenī notiek tieši pretējais process, proti, konsultācijas par samazinātās likmes piemērošanu e-grāmatām.

Tiesa gan, līdz nākamā gada 1. aprīlim vairākas organizācijas – domnīca “Certus”, Latvijas Darba devēju asociācija (LDDK) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera – strādā pie gluži jaunas nodokļu sistēmas koncepcijas. LDDK tautsaimniecības eksperte Inese Olafsone atzina, ka tiek pētīta arī PVN atlaižu ietekme uz valsts budžetu, vienlaikus uzsverot, ka līdz pat nākamā gada sākumam nekādi konkrēti secinājumi nav gaidāmi.

 1. Grāmatas - nenopērkami dārgas
 2. Grāmatas cenas tūkstoš sastāvdaļas
 3. Cenas diktē tirgotāji
 4. Vāka cena palīdzētu?
 5. Vajag valsts ieinteresētību

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. kad beidzot mācēs salikt pareizā secībā cēloņus un sekas, kaut gan ja pat la.lv to nemāk, ko var gaidīt no lasītāja. Sviests! Ne jau grāmatas ir dārgas, bet gan algas un pirktspēja ir zemas, kas nenodrošīna ne tikai grāmatu, bet daudz kā cita pirkšanu, piem. veselības. Latviajs avīze varbūt var paskatīties uz savu abonēšānas maksu, kas nebūt nav minimālai algai piemērota pret piedāvājumu

 2. japerk krievu gramatas

 3. Visi grib būt miljonāri,bet,ja kāds pasaka ne pa prātam,tā gatavi nolinčot. Vai pielietojam metodi,kad vislabākā aizsardzība ir uzbrukums ?

 4. Vai grāmatveikaliem jāpilda sociālā funkcija ?
  Rimi un Maximas tā kā gan to nedara !

  Visa tā vēkšķēšana ir CENAS. NOSIŠANAS AKCIJA bez ekonomiska pamatojuma !!

  Kurš ir nomiris, neizlasījis mūsdienu diletantiskos ražojumus ??

 5. Pēc raidījuma “Neatļautais paņēmiens” jau pietiekami daudz un pamatoti rakstīts par Gunta Bojāra un viņa kolēģu tendenciozo manipulēšanu ar skaitļiem un grāmatniecības sarežģīto problēmu vienpusēju interpretāciju, publicēti nozares profesionāļu un lasītāju dažādie viedokļi.
  Tie citēti arī šajā rakstā, taču, nedaudz pārsteidz pasāža par ievērojamajām vienas un tās pašas grāmatas cenām dažādās grāmatnīcās un Konkurences padomes pārstāvja prātojumi šajā sakarā. Tieši otrādi, vairākās Eiropas Savienības valstīs likumdošanā nostiprināts grāmatu fiksēto cenu princips, piemēram, šāds likums pieņemts 2002. gadā (t.s. Buchpreisbindungsgesetz). Tas izdevniecībām uzliek pienākumu noteikt fiksētu grāmatas cenu, vienlaikus atstājot tām pietiekamu brīvību attiecībā uz cenas veidošanas politiku. Tādējādi izdevniecības var noteikt īpašas cenas, – kā abonēšanas cenas, vairumcenas vai sēriju cenas; ja kāds nosaukums iznāk dažādos izdevumos (piem., mīkstajos un cietajos vākos), drīkst variēt arī cena. Taču pusotru gadu kopš iznākšanas grāmatai jebkurā tirdzniecības vietā jāmaksā vienādi, un tādas cenu atšķirības kā rakstā minētajos piemēros vienkārši nav iedomājamas (var pievienot vēl vienu daiļrunīgu piemēru: Alvja Hermaņa “Dienasgrāmata” “Neputna” galerijā Tērbatas ielā maksā 7 EUR, dažus kvartālus tālāk Jāņa Rozes grāmatnīcā – 11,80 EUR, bet grāmatu namā “Valters un Rapa” – 11,39 EUR!).

 6. Nupat notiek reklāma grāmatu atlikumu izpārdošanai,tur cenas samazinātas uz pusi,neticu ka p ardošana notiek zem pašizmaksas.

 7. Pat ļoti dārgas,ieeju paskatos,cena dārga,eju projām,bet labprāt pirku lasītu,bet nevaru atlauties!!!!!

 8. Latvijas tirgotāju alkatība ir pazīstama pasaulē!

 9. ???? daži jautājumi Atbildēt

  Vai tirgotājiem kāds ir piedāvājis telpas par velti ?
  Kurš kultos uz nomali pirkt grāmatas ?

 10. Tie visi bojārveidīgo pasūtījumu raidījumi ir balstīti uz “itin kā faktiem”, taču pēc būtības ir kāda/ kādu varnešu pasūtījums, lai “sagatavotu augsni” kādai “akcijai” – nodokļu celšanai, kāda uzņēmēja gremdēšanai, kāda uzņēmuma iznīcināšanai utt. Pretīgi, pie tam mēs vēl par to maksājam ar saviem nodokļiem!

 11. var strideties protams Atbildēt

  bet fakti no aizliegtā paņēmiena ir fakti. grāmatas pašizmaksa ir salidzinoši nieciga pret gala cenu. reāli ja es pats gribetu izdot savu grāmatu tad varu iekļauties 1,50 par eksemplāru nereķinot savu peļņu.
  otrs fakts ir jau neglaimojoš tirgotājiem/izplatītājiem. viņu uzcenojums ir 100% un par grāmatām zem 5 eiro izdevejam viņi pat dzirdet negrib, jo viņiem jo dārgāk jo labāk, viņi ņem procentus no cenas. reāli butu jābut cietai maksai jo ir pilnigi vienādas izmaksas vai grāmata maksā 1 vai 21 eiro. tā tāpat iziet vienādu ceļu gan vairumtirzniecibas bāzē gan veikalā

 12. Kur tuvumā alkoholisko dzērienu paveids, tur gaidi problēmas !

Draugiem Facebook Twitter Google+