×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
8. novembris, 2013
Drukāt

Grants ieguvei ir noteikta kārtība


Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Mans kaimiņš savā zemē grasās ierīkot grants karjeru. Robeža ar viņa zemi iet gar mūsu māju 15 metru attālumā, starpā vēl ceļš. Cik tālu no šīs mūsu robežas vai ceļa viņš drīkst ierīkot šo karjeru? 
A. Sproģis Kuldīgas novada Kurmāles pagastā

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācijas analīzes daļas zemes dzīļu nodaļas vadītāja Antra Kregžde skaidro, ka

2012. gada 21. augustā izdotie Ministru kabineta noteikumi par derīgo izrakteņu ieguves kārtību nosaka, ka no kaimiņu zemes īpašumu robežām atkāpei jābūt ne mazāk kā 50% no izstrādes dziļuma. Piemēram, ja pēc Valsts vides dienestā apstiprinātā grants ieguves projekta karjera dziļums ir 10 metri, tad atkāpei no kaimiņu zemes robežas jābūt ne mazākai par pieciem metriem.

Citu pienākumu starpā grants ieguvējam projektā jāparedz rekultivācijas veids, piemēram, ūdenskrātuves izveidošana vai apmežošana, kas tāpat tiek saskaņota ar vietējo pašvaldību. Tāpēc vairāk par šo grants ieguves projektu, tostarp zemes īpašnieka tiesībām un pienākumiem, būtu jāprasa Kuldīgas novada pašvaldībā vai Kurmāles pagasta pārvaldē.

Smilts un grants vai smilts ieguvei karjerā, kura platība nepārsniedz piecus hektārus, nav paredzētas papildu prasības, izņemot gadījumus, ja darbība paredzēta aizsargjoslās vai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Ja derīgo izrakteņu ieguvi paredz par 25 hektāriem lielākā platībā, tad nepieciešams arī ietekmes uz vidi novērtējums.

Protams, neviens zemes īpašnieks pats uz savu galvu nedrīkst ierīkot grants karjeru, nesaņemdams vietējās pašvaldības atļauju. Grants karjeram turklāt jāatrodas teritorijā, kurā atbilstoši novada teritorijas plānojumam vispār ir paredzēta derīgo izrakteņu ieguve.

Kurmāles pagasta pārvaldes vadītāja Dace Gūtmane saka, ka zemes īpašniekam, kuru vēstulē redakcijai minējis Sproģa k-gs, esot atļauja tās iegūšanai. Apkārtnē grants esot iegūta arī agrāk, kas gan ne vienmēr patikusi visiem apkārtnes māju iedzīvotājiem.

Valsts vides dienesta Liepājas reģionālās vides pārvaldes Kuldīgas nodaļas resursu ieguves kontroles daļas vecākais inspektors Andris Janevics saka, ka grants ieguves laukums ir noteikts grants ieguvējam izdotajā pasē. Ja ceļš atrodas grants ieguvēja zemē un nav servitūts, ar kuru piešķirtas tiesības to izmantot kādam citam, tad tas negroza grants ieguves kārtību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+