×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
27. maijs, 2016
Drukāt

Grasās “atvērt” latvietību (31)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Grafiti zīmējums uz ēkas sienas Krišjāņa Barona ielā, Rīgā. Frāze "Esmu latvietis" atveidota, izmantojot vārdus latviešu un krievu valodā.

Cilvēki, kas vismaz pēdējos 15 gadus pastāvīgi dzīvojuši Latvijā, ieguvuši pilsonību, prot latviešu valodu augstākajā pakāpē, kā arī jūtas piederīgi latviešu kultūrai, turpmāk drīkstētu Iedzīvotāju reģistrā mainīt savu tautību uz latvietis. Šādu kārtību paredz “Vienotības” deputātu Andreja Judina un Lolitas Čigānes sagatavoti likuma grozījumi, ko Saeima vakar apstiprināja otrajā lasījumā.

“Ar šo priekšlikumu nav paredzēts atcelt esošo kārtību, un arī turpmāk cilvēka izcelsme būs nozīmīga, konstatējot tautību. Šis priekšlikums arī neparedz dot kaut kādus bonusus vai labumus. Tas ir vairāk tieši orientēts uz to, lai cilvēkam, kuram sirdī ir piederība latviešu tautai, arī reģistros būtu iespēja nostiprināt attiecīgu piederību,” grozījumu būtību skaidroja A. Judins. Viņš arī piebilda, ka “atvērtas latvietības” princips nebūtu nekas jauns. Viņaprāt, šī būtu laba iespēja tiem cilvēkiem, kas izauguši latviskā vidē, kaut arī viņa senči nav bijuši latvieši. “20. gadsimta beigās dzimušie baltkrievu, armēņu, ukraiņu vai lietuviešu bērni, kas auguši latviskā kultūrvidē, daudzos gadījumos ir izauguši par latviešiem, kurus atgrūst nav latviešu tautas interesēs,” uzsvēra Judins. Viņš arī skaidroja, ka tautības maiņa būtu pieļaujama tikai vienreiz mūžā un tikai uz tautību latvietis.

Pret šādu priekšlikumu asi iebilda Nacionālās apvienības pārstāvji. “Pēc būtības šis priekšlikums paredz nojaukt principu, kas ir pastāvējis ilgus, ilgus gadus, jau kopš neatminamiem laikiem, ka tautība ir nosakāma, vismaz Latvijā, latviešu vidū, pēc tā, kas ir bijuši senči. Ja cilvēkam ir bijuši dažādu tautību senči, tad viņš var izvēlēties piederību vienai vai otrai tautībai. Bet nevis piecelties agri no rīta, paskatīties ārā pa logu un izdomāt: šodien es būšu piederīgs kādai citai tautībai,” uzskata deputāts Jānis Dombrava (NA). Saeimas Pilsonības, migrācijas sabiedrības saliedētības komisijas vadītājs Ilmārs Latkovskis gan atzina, ka šāds “brīvprātīgās asimilācijas virziens” ir vienīgais daudzmaz sekmīgais integrācijas virziens, bet uzreiz piebilda: “Taču tautā ir ļoti iesakņojusies šī doma par saknēm, par asinspiederību. Un, lai tā ir it kā ļoti arhaiska, varbūt pat aizspriedumaina tradīcija, tajā pašā laikā to nedrīkst iznīcināt ar tādu vienu balsojumu.” Savukārt nacionāli noskaņoti ZZS pārstāvji debatēs norādīja uz Judina piedāvājuma tehniskām nepilnībām un ironizēja par to, kā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes ierēdņi varēs pārliecināties par cilvēku “piederību latviskajai kultūrai”.

Balsojumā gan vairākums deputātu atbalstīja “atvērtās latvietības” principu. Par grozījumu nobalsoja 41 deputāts (“Vienotība”, “Saskaņa”, NSL, kā arī atsevišķi deputāti no LRA un ZZS). Pret bija 18 tautas kalpi (NA, trīs ZZS pārstāvji un Mārtiņš Sics no LRA). Vēl 15 deputāti balsojumā atturējās. Sagaidāms gan, ka debates par Judina un Čigānes priekšlikumu vēl turpināsies arī uz likumprojekta trešo lasījumu. NA pārstāvis Jānis Dombrava neslēpa, ka tuvākajā laikā iesniegs savu priekšlikumu, lai “atvērtās latvietības” princips no likumprojekta tiktu izņemts.

Kādas ir jūsu domas par pilsonības atvēršanu? Izsakiet savu viedokli komentāros.

Šeit var iepazīties ar Saeimas deputātu balsojumu par pilsonības atvēršanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. ja ādolfs hitlers būtu atjautīģāks un ss ārieši būtu labāk māčījušies 30.gados pie krieviem būvēt koncentrācijas nometnes,tad viņi viesiem vācijā varēja uzrakstīt vācu pases, un tad slepkavot ebrejus l
  kā ieceļotājus fāterlandē.
  krievijā krievi taču slepkavoja desmitiem miljonu krievu. piederīgus..tautas .spiegus.sabotierus.kulakus.fabrikantus un ttkl.
  un par to krievus pasaule nenosodīja…
  mūsdienās pat komunistu bandas augstas personas tiek vēlētas par valstu prezidentiem un saņem ordeņus…

 2. Sociālantropologs Atbildēt

  Ja Vienotībai izdosies tik ilgi vēl novilkt,tā varēs papildināt savas rindas ar jaunlatviešiem!

 3. Vakar filmā bija vēl viena kosmopolītu pērle – ka dzimtenes arī varot būt vairākas un, ka dzimtene ir tur, kur ir labi. Secinājums ir, ka pasaule ir sagājusi sviestā un visa 21.gs. vēsture būs transvēsture. Bet viss, kas ir trans, ir pretdabīgs – transtaukskābes, transpersonas, transatlantiskais tirdz. līg. Pasaules pilsoņi arī būs transpilsoņi bez dzimtenēm un dzimtām, kur vecvecāki būs apbedīti vienā pasaules malā, pats citā un bērni vēl citā. Kas tad kops kapus – bezdarbnieki, vai vispār vairāk neglabās – sadedzinās un izkaisīs? Šitā pasaules atvēršana ir viena transonība un tumsonība un civilizācijas gals.

 4. Tautība ir šaurs un konkrēts kods, kuru dod tikai vecāki, tās pamats ir dzimtā valoda, kurā tu domā, runā, t.i., esi īsts, nav jādomā, kā ko pateikt. Var teikt, ka tautība ir tas pats, kas acu, matu krāsa. Nacionalitāte nav tautība, jo nācija nav viena tauta, bet sastāv no daudzām tautībām. Nu, ja grib vnk pavairot latviešus, var jau izdomāt visu ko, bet tā nebūs īstenība un tie nebūs īsti latvieši. Tautību nevar piešķirt valsts – ne pēc 15, ne 50 gadu nodzīvošanas, jo valstis var mainīt, bet tautībai ir tikai divas izvēles – mātes vai tēva.

  • Un ja cilvēks pats brīvprātīgi sava mūža laikā apgūst latviešu valodu dzimtās valodas līmenī, sāk domāt tajā, jo uzturas lielākoties latviešu sabiedrībā? Drīkstēs tāds cilvēks teikt, ka ir latvietis, vai nē?

 5. Kad atvērs atvērto piederību ģimenei? Es labprāt gribētu būt Anglijas karalienes mazmeita…

 6. Stulbums! Vai tad, ja izzūd kāda dzīvnieku suga, mēs mēģinām viņus krustot ar citām un pateikt – tagad tie arī ir šī suga, nevis tā? Tas tā, ja rupji salīdzinātu tautību ar viena veida dzīvnieku sugām/šķirnēm…
  Bet atvainojiet, vai mēs ejam uz to, lai latvietis nākotnē būtu kaut kāda… grupa? Domubiedru grupa? Lūk, Mustafam patīk mūsu tautastērpi, tāpēc viņš tagad ir pilntiesīgs latvietis?
  Šī pasaule ir kļuvusi absurda! Daudzos jautājumos, pietam! Bet mūsu politiskās prostitūtas tikai lokās tālāk, ja ne pat zemāk, nekā tiek locīti

 7. Es nesaskatu tajos grozījumos neko ļaunu, bet arī neko labu- tautība var mierīgi palikt cilvēka paša ziņā, tā nav oficiēli jāmaina. Ko īstenībā vajag – palielināt valsts attīstībā ieinteresētu Latvijas pilsoņu skaitu.

 8. Nesaprotu jēgu šim visam

 9. Vienotība Melo! To pieprasa globālisti, lai imigrantiem, ko taisas gāzt varētu dot tautibu kādu grib. Tādējādi devalvēt sākuma tautibas jedzienu, lai pēc tam iznīcinātu Eiropas tautas.

 10. Man šī šķiet tāda mākslīgi radīta problēma. Kāpēc tādā pilsoņu reģistrā ir jāiegrāmāto “tautība”? Cilvēks pats zina kas viņš ir, to nav oficiāli jāapstiprina. Šī procedūra rada mākslīgu šķērsli dabīgajai asimilācijai, kas laika gaitā vienmēr ir notikusi visās valstīs. Uzsvars ir jāliek uz latviešu valodu visās dzīves sfērās, pārējais nokārtosies pats no sevis. Vēl viena joma kurā nav pieļaujamas dažādas “versijas” ir vēsture, jo ir patiesība un ir meli.

  • domā pirms runā Atbildēt

   Ja fašistiskā Vācija būtu pieņēmusi šādu likuma normu, tad neviens nekad nebūtu uzzinājis par genocīdu pret ebrejiem. Pasaulē ir stabilas vērtības un nevajag tās iznīcināt.

 11. Lai kaut cik atjaunotu uzticību savai partijai, tās biedriem vajadzētu no partijas izslēgt visus, kuri ir balsojuši par šo likumprojektu, tā būtu laba paraugstunda par to, kas ir politiskā atbildība.
  Nelietis un ieliktenis Judins (un Čigāne) jau sen to ir pelnījuši. Vienotībai lai sasniegtu nākamajās vēlēšanās ir jāveic nopietna savas partijas tīrīšana.

 12. judiniemunčigānēm Atbildēt

  Ja jūs vēlaties, jūs varati kļūt vienīg par ebreju izcelsmes latvijiešiem.

  • Tas ir ļoti zemisks un viltīgs mēģinājums iznīcināt latviešu nāciju kā tādu, jo turpmāk ikviens varēs ņirgāties, sak, zinām mēs jūsu tautu, par latvieti var kļūt ikviens, tātad tādas tautas latvietis nemaz nav. Šeit noteikti būtu darbs Latvijas drošības policijai, jo tas ir slēpts mēģinājums iznīcināt latvisko identitāti, kas nākotnē var novest pie LATVIJAS valsts iznīcināšanas.

 13. Likumu taisītājiem nevajag aimirst vecu žīdu gudrību – sit pa purnu, ne pa pasi. Vispār ta tas likums tikai var uzlabot statistikas datus par latviešu skaitu. Un vēl. Piemērs no dzīves. Māte baltkrieviete, tēvs tadžiks, bērns runā krieviski. Kāda ir viņa tautība? Tāgad tāds pats variants ar latviski runājošu, kur neviens no vecākiem nav latvietis.Principā te jautājums par to, kas ir tautība jānoskaidro, jo vieniem tā ir valoda, bet citiem izcelsme. Pie tagadējā valodu ziņāšanu klāsta drīzāk pasē būtu jāraksta arī kādas valodas pārvalda. Tad var parādīties un praktiski arī ir krieviski runājošs latvietis un latviski runājošs krievs utt. Tā ka drīzāk likums tāds jātaisa, kur tautība un valoda norādīta.

 14. Nav jau nemaz taada latviesu geena un tas sleepjas tikai sirdii un praataa, taapeec esmu par atveertu latvietiibu. Vareeja maniem vecaakiem buut arii cita tautiiba un tad es nedriiksteetu buut tas, kas patiesiibaa esmu, latvietis. Ar ko labaaks iistenais latvietis V. Alksnis???

 15. Dzimtsarakstu papīri ir svarīgs dokuments, kur faktus nedrīkst aizstāt ar vēlmēm. Pasē ir ieraksts par pilsonību un tā izsaka cilvēka vēlēšanos skaitīties par Latvijas pilsoni, vai par kādu citu, bet tautība lai paliek tā, ko cilvēkam devuši vecāki un kādā garā viņš audzināts.

 16. PSRS laikaos daudzi ebreji noformējās kā krievi. Viss tika darīt, lai visi kļūtu par “padomju cilvēkiem”, t.i “sovetskije . ASV ir – itāļu izcelsmes amerikānis, ebreju izcelsmes amerikānis. Bet tautība ir viena, to nevar mainīt un ja kadās nev;ēlās to var nerakstīt pasē. noliegt,utt.

 17. Es, piemēram, gribu būt čigāns.

 18. Uzskatu šo priekšlikumu par nevajadzīgu, jo tie nelatvieši, kuri uzauguši latviskā vidē, beiguši latviešu skolas, kuriem latviešu valoda ir pamatvaloda, un kuri jūtas piederīgi Latvijai (un pat dažkārt krieviski runā ar jūtamu latviešu akcentu, tātad piederība citai tautai ir tīri formāla) izvēlas pasē tautību nenorādīt vispār. To dara arī daudzi latvieši (iespējams, lielākā daļa), jo ārzemēs tautības ieraksts pasē bieži vien izraisa neizpratni. Un Latvijā nav tā, ka latviski labi runājošu cittautieti latvieši nepieņemtu. Iespējams, skolas gados daži bērni tautības dēļ izjūt diskomfortu, taču pieaugušam cilvēkam ar to nav nekādu problēmu. Piemēram, žilbinoši skaisto aktrisi Viju Artmani visi uzskatīja par latvieti un viņa pati arī tāda jutās, taču formāli viņa pie latviešiem nepiederēja, jo tēvs bija vācietis, bet māte poliete. Kā jau minēju, uzskatu šo likumprojektu par nevajadzīgu, taču, ja to pieņems, nekāda nelaime nenotiks un nacionāļiem te galīgi nav par ko uztraukties. Cittautieši, kā mēs zinām, pārlatviskoties it nemaz neraujas, bet tie daži cilvēki (domāju, ka šo iespēju tiešām izmantos ļoti maz cilvēku) nekādu ļaunumu latviešu identitātei nenodarīs.

 19. cilvēki, atjēdzieties Atbildēt

  un sekojiet, kam atdodiet savas balsis vēlēšanās!
  Vājprāts!
  Ko mēs esam savēlējuši tajā Saeimā! Tā taču trakomājas filiāle!

  • Tā ir valsts pamatu graušana. Ari te komentāros piesauktais Vijas Artmanes piemērs ir pilnīgi nevietā. Kā zināms viņa bija pārgājusi krievu pareizticībā, un kā ziņoja radio, kārtoja dokumentus Krievijas pilsonības pieņemšanai. Nezinu gan vai paspēja.

   • Vija Artmane, neskatoties uz to, kāda viņai ģenētiski ir tautība, ir devusi mūsu tautai vairāk kā tādas aldas čupām un kaudzēm! Īstā latviete atradusies! Pie veikala uz soliņa tavi tautieši, ar divlitrīgajām alus pudelēm, urla tu!

 20. Un daudz ir tādu, kas grib mainīt tautību? Domāju, ka tādu nav. Atkal cilvēkiem uzplijas ar kaut ko tādu, ko viņiem nevajag, un paši apvainojas, ka neviens negrib ņemt.
  Un vēl plēšas savā starpā, dot vai nedot to, kas nevienam nav vajadzīgs. Darīt nav ko, ja?

  • Še tev piemērs: man dzimtā valoda ir latviešu, bet tēvam tautība polis, mātei krieviete. Esmu dzimis Daugavpilī, tēva vecāki bijuši pirmās brīvvalsts pilsoņi. Pie visa tā pēc tautības nedrīkstu būt latvietis, jo, lūk, drīkstu būt vai nu krievs, vai polis. Poļu valodu neprotu — vecvecāki asimilējās te, un poļu valodu tālāk nenodeva, tēvs tajā jau nerunāja. Krievu valodu protu, kā gan citādi, Daugavpilī izaugot. Absurds, vai ne? Ko saki? 🙂

 21. chigaane grib mainiit savu tautibu?

 22. Vasja Dolbojobijs Atbildēt

  Es spļaudoties nesaku “Hrr, bļ…”, kad saku “hļeb” pie sevis nodomāju “maize”. Vai es jau atbilstu krutērijiem un esmu latvietis? Krievijas TV solos skatīties aizvien retāk .

Draugiem Facebook Twitter Google+