Smagās automašīnas izved palmu eļļas augļus Mesudžirajas ciemā Dienvidsumatras provincē Indonēzijā janvārī.
Smagās automašīnas izved palmu eļļas augļus Mesudžirajas ciemā Dienvidsumatras provincē Indonēzijā janvārī.
Foto: REUTERS/LETA

Eiropā grasās ierobežot palmu eļļas importu 2

Eiropas Parlaments ar pārliecinošu balsu vairākumu ir atbalstījis palmu eļļas importa samazināšanu no trešajām valstīm, pamatojot to ar mežu masveidīgu izciršanu un slikto ietekmi uz vietējo, īpaši Dienvidaustrumāzijas, iemītnieku dzīves vietu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Deputāti aicina ieviest visā Eiropas Savienībā vienotu palmu eļļas sertifikācijas mehānismu, kas ļautu no tirgus izslēgt tos produktus, kas iegūti mežu nekontrolētas izciršanas gadījumā. Saskaņā ar statistikas datiem vismaz 46 procentus visas Eiropas Savienībā ievestās palmu eļļas izmanto biodegvielai, un tādēļ peļņas nolūkos trešajās valstīs izcērt tūkstošiem hektāru tropisko mežu. Eiropas Parlaments aicina izstrādāt likumu, kas paredzētu ierobežot no augiem iegūtās eļļas izmantošanu biodegvielā jau līdz 2020. gadam.

Lielbritānijā bāzētā organizācija “Londonas zooloģijas sabiedrība” atklājusi, ka lielo palmu eļļas ieguves kompāniju rīcības dēļ no zemeslodes nekontrolēti pazudis miljons hektāru tropisko mežu. Patlaban tropiskie meži aizņem tikai septiņus procentus no visas zemeslodes veģetācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Deputāti arī norāda, ka šajā biznesā negatīvā ietekme uz vidi nav vienīgā ēnas puse. Palmu eļļas iegūšanā plaši izmanto arī bērnu darbaspēku, kā arī nereti tas sanaido un rada konfliktus vietējās kopienās, kas cīnās par iespēju iegūt peļņu. Atbildīgā par ziņojumu deputāte no Čehijas Katerina Konečna norāda, ka tagad Eiropas Komisijas rokās ir vara rīkoties. Dokumentam nav likuma spēka, taču, tāpat kā citi līdzīgi ziņojumi Eiropas Parlamentā, tas izceļ problēmu un aicina gan Eiropas Komisiju, gan dalībvalstis uz to reaģēt.

Pēc šā balsojuma Eiropas Parlamentā satraukumu nav slēpušas septiņas lielākās palmu eļļas eksportētājvalstis, to vidū – Indonēzija, Malaizija, Ekvadora un citas, brīdinot par tirdzniecības sekām, ja tiešām Eiropas Savienība ieviesīs ierobežojumus. Nozares pārstāvji uzsvēruši, ka ierobežojumi no Eiropas Savienības puses būtiski ietekmēs vietējo valstu darbaspēku, it īpaši mazās kompānijas. “Tā vietā, lai uzliktu grožus, Eiropas Savienība varētu parūpēties par nozares ilgstpējību,” norāda Indonēzijas lielākā palmu eļļas ieguvēja “Golden Agr-Recources” vadītāja Anita Neville.

Savukārt atzinību paudušas vides organizācijas. “Eiropas Komisijai nevajadzētu kavēties ar rīcības plānu, kas ierobežotu tropisko mežu izciršanu,” sacījis plaši zināmās organizācijas “Greenpeace” pārstāvis Sebastiens Risso. Par vidi atbildīgais Eiropas komisārs Karmenu Vella norāda, ka Eiropas Parlamenta iniciatīva ir vērtējama pozitīvi un jau drīzumā Eiropas Komisija varētu nākt klajā ar savu redzējumu un noteikumu priekšlikumiem. “Mums vajadzētu vairāk izvērtēt to, kā mēs patērējam produktus, kas ir saistīti ar mežu izciršanu, piemēram, soju vai palmu eļļu,” sacīja K. Vella.

“Biodegvielas lobijs ir viens no ietekmīgākajiem Eiropas Savienības galvaspilsētā Briselē, kas gadā tērē ap 14 miljoniem eiro un algo ap 400 darbinieku, kas ir vairāk nekā Eiropas Komisijas Vides ģenerāldirektorātā strādājošie kopā,” vēsta organizācija “Oxfam”.

Taču ne tikai palmu eļļa ir produkts, kas pieprasīts Eiropā un rada būtiskas vides problēmas izcelsmes vietās. Saskaņā ar pētījumiem to vidū ir arī liellopu gaļa, jau minētā soja, kokmateriāli un citi dabas produkti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.