×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
30. decembris, 2015
Drukāt

Graudkopji cer uz sniegu; Vidzemē un Latgalē var izsalt ziemāji (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Latvijas graudkopji cer uz sniegu, jo patlaban iespējamā kailsala dēļ Vidzemē un Latgalē pastāv sējumu izsalšanas risks, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie lauksaimnieki.

Zemnieku saimniecības “Lojas” saimnieks Mareks Bērziņš no Mazsalacas novada aģentūrai BNS norādīja, ka patlaban lauksaimnieki Vidzemē bažījas par ziemāju sējumu situāciju, jo nav sniega un iespējams kailsals. “Gaidām izmisīgi sniegu, iespējams, kaut 5., 6.janvārī varētu būt nedaudz nokrišņu, ļoti ceram uz to. Ja būs kailsals, Ziemeļvidzemē varētu būt diezgan nopietnas problēmas ar ziemas rapsi un, pieļauju, arī ar dažām kviešu šķirnēm,” sacīja Bērziņš, piebilstot, ka ziemcietīgākas ir vietējās rudzu un kviešu šķirnes.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka līdz šim sējumiem nekāds apdraudējums nav nodarīts, jo laika apstākļi ir bijuši normas robežās. Pēc viņa teiktā, sējumu izsalšanas risks pastāv tad, ja gaisa temperatūra būtiski pazeminās, iekams uzsnidzis sniegs, kā arī, ja, piemēram, ir stiprs vējš.

Bērziņš arī sacīja, ka apdraudētāki ir ziemāju sējumi Vidzemē un Latgalē, jo tur atšķirībā no Kurzemes un Zemgales nav sniega.

Biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis un zemnieku saimniecības “Laši” saimnieks Artūrs Akmens aģentūrai BNS atzina, ka pastāv bažas par to, ka ziemāju sējumi Latgalē varētu ciest kailsalā, jo šajā reģionā nav sniega, kas tos aizsargātu pret vides nelabvēlīgajiem faktoriem. Arī Latgales lauksaimnieki cer uz sniegu. “Uz Jauno gadu vajadzētu sniegu, tad būtu pavisam ideāli, zemes virskārta ir sasalusi un, ja nāks sniegs, tad redzēs, kā būs,” sacīja Akmens, piebilstot, ka vairāk apdraudēti ir tieši ziemas rapši, kas ir neizturīgāki pret salu.

Pēc viņa teiktā, sējumu situāciju būs iespējams izvērtēt pavasarī, kad sāksies veģetācija. Līdz šim laika apstākļi sējumiem ir bijuši samērā normāli.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka gandrīz visā Vidzemē un Latgalē ir kailsals, kas tuvākajā nedēļā būs spēcīgs, līdz ar to pastāv kultūraugu izsalšanas risks.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Darzaveltes lv vairāk par Austrumu dārzeņiem

  2. Šie pārlieku siltie gadi ir lauksaimniekus lutinājusi. Ziemāju sēklas tika ievestas no siltākām zemēm, raža lielāka,bet nav tik salcietīgas. Gan kartupeļus, gan graudaugu sēklas mums būtu jāieved no Igaunijas vai pat no Zviedrijas, tad tas stresiņš būtu stipri mazāks. Katrā ziņa arī mūsu sēklu audzētavās ražotā sēkla būtu salcietīgāka.

Draugiem Facebook Twitter Google+