×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
23. augusts, 2016
Drukāt

Daudzviet labības lauki slīkst ūdenī (2)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Pēdējo nedēļu lietavas smagi ietekmējušas zemniekus – daudzviet izaudzētā raža slīkst ūdenī un apgrūtināta tās novākšana. Latgalē “LA” ceturtdien pārliecinājās, ka daļa lauku ir kritiskā stāvoklī – labība ir dubļos, bieži vien sējumus klāj ūdens, labība sakritusi veldrē. Piemēram, saimniecībā z/s “Kotiņi” vēl nenovākti 60 ha zirņu, kas jau sāk izbirt, un redzams, ka būs jāpieliek lielas pūles, lai tos varētu nokult. Ilgstošo nokrišņu dēļ graudu kvalitāte ir nopietni pasliktinājusies, un tagad atsevišķās vietās graudi jau sākuši dīgt vārpās. Mitrā laika dēļ pieaugušas arī kaltēšanas izmaksas – iepriekšējā gadā graudiem mitruma procents bija ap 14, taču šogad tas ir dubultojies.

“Ar katru stundu pasliktinās graudu kvalitāte – notiek neizbēgams dīgšanas process, samazinās kvalitāte, tālab būs ļoti daudz lopbarības graudu, savukārt samaksa par ražu būs niecīga. Tāpat Latvijā paliks platības, kas netiks novāktas, jo jau šobrīd ir saimniecības, kurās ir pārmitras augsnes un tehnika nevar iebraukt. Ceram, ka šādas platības nepalielināsies! Šobrīd (piektdien. – Red.) tiek solītas 5 – 6 saulainas dienas, un tas ir laiks, kad mums, lauksaimniekiem, ir jānokuļ visa raža un jāsāk darbs pie ziemāju sējas. Lai mēs turpmāk būtu gatavi šādiem laikapstākļiem, mums ir nepieciešamas papildu pirmapstrādes jaudas. Kooperatīvi šajā jautājumā ir paveikuši ļoti daudz, tomēr esošo jaudu ir par maz,” piektdien “LA” teica Zemnieku saeimas priekšsēdētājs un z/s “Lazdiņi” saimnieks Juris Lazdiņš. Jārēķinās, ka graudkopju saņemtā maksa par ražu būs niecīga, un tas savukārt nozīmē, ka būs jāpārskata investīcijas. Visticamāk, cietīs arī nākamā gada raža, jo zemnieki nevarēs atļauties lietot plānotos agropasākumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Tas vēl nav viss. Pēc 15.09. sāks pārbaudi Lad, un tad vēl par ne novakto zaudēs subsīdijas, jo Lad inspektori jau nesaprot zemnieku stāvokļi.

  2. Dažviet, kur meliorācija nav sakārtota, lauki izskatās pārpurvojušies, pat ar rokām graudus būtu grūti novākt, jo zābaki iegrimtu dubļos, nerunājot nemaz par tehniku (citāts no raksta ! )
    —————–
    Vai valstī kāds atbild par miljardiem vērto meliorāciju,kura iet postā un jaunu ielikt Latvijai NEKAD nebūs pa spēkam? Ar ko nodarbojas ZM,par ko saņem lielas algas visādu veidu ierēdņi ?Kad beigsies šis nolādētais bardaks un cilvēki sāks atbildēt par darbu,par kuru saņem algu?

Draugiem Facebook Twitter Google+