Ekonomika

Graudu cena kritusies par 26%; samazinājuma tendence turpinās0


20. tūrisma izstāde un gadatirgus “Balttour” izstāžu centrā “Ķīpsala”.
20. tūrisma izstāde un gadatirgus “Balttour” izstāžu centrā “Ķīpsala”.
Foto: LETA

Biržās turpinās graudu un rapša cenas lejupslīde, kas skaidrojams ar labajām ražām Eiropas Savienībā (ES) un piesātināto tirgu. Arī Latvijā iepirkuma cena lopbarības kviešiem un miežiem ir tuvu vidējai iepirkuma cenai ES, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane.

“Līdzīgi graudu cenu kopējai tendencei pasaulē, 2012.gadā ES un Latvijā lopbarības graudu cenām bija vērojams cenu kāpums, savukārt šogad – kritums. Lopbarības kviešu un miežu iepirkuma cenas šā gada augustā bija zemākas nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā. Latvijā lopbarības kviešiem kritums ir par 26%, bet miežiem – par 31%. ES attiecīgais kritums ir 27% un 25%,” sacīja Freimane.

Graudu cenu lejupslīde attiecas arī uz pārtikas kviešiem, kas arī skaidrojams ar labāku kviešu ražu ES un pasaules cenu tendencēm. Kviešu cenas kritums pēdējos mēnešos salīdzinājumā ar pagājušā gada rudeni Latvijā ir par 19%, bet ES – par 27%.

Tāpat samazinās arī eksporta cena rapša sēklām, līdz ar to lauksaimnieki cenšas rapsi uzglabāt, gaidot cenas pieaugumu. Eksporta cena rapša sēklām Hamburgas biržā 2013.gada augustā bija par 23% zemāka nekā 2012.gada augustā. Lejupslīde turpinās jau no jūnija – tad rapša cena biržās bija 412 eiro (289 lati), savukārt augustā – tikai 362 eiro (254 lati) par tonnu.

Arī Latvijā rapša iepirkuma cena ir tuvu eksporta cenai Eiropā un parādās līdzīga tendence cenu kāpumiem un kritumiem. Latvijas vidējā iepirkuma cena rapsim septembrī bija 239 lati par tonnu, kas ir 26% samazinājums, salīdzinot ar gada sākumu.

Kā norāda Freimane, rapša sēklu un graudu cenas samazināšanās skaidrojama gan ar augstākām rapša kopražas prognozēm pasaulē, gan lielāko rapša sēklu ražotāju paplašināšanos.

“Saskaņā ar ASV Lauksaimniecības ministrijas ārvalstu lauksaimniecības dienesta aplēsēm šogad rapša sēklu ražošanas apjomi pasaulē salīdzinājumā ar pagājušo gadu pieaugs par 6,6%. Kas attiecas uz graudu cenām kopumā, novērojams, ka cenas nākotnes darījumiem biržās ir ar lejupejošu tendenci,” sacīja ZM eksperte.

Kā ziņots, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2012.gadā vidējās graudu iepirkuma cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu palielinājās par 8% – no 134,70 latiem par tonnu 2011.gadā līdz 145,62 latiem par tonnu 2012.gadā.

Ražas apjoms šogad prognozēts 1,79 miljonu latu apjomā, nesasniedzot pagājušās sezonas visu laiku rekordu – 2,1 miljonu tonnu.

Šogad graudaugi tika iesēti apmēram 574 000 hektāru platībā, kas ir tuvu 2012.gada līmenim. Savukārt ziemāju graudaugi šogad aizņem 295 400 hektārus, no tiem lielāko daļu – 250 600 hektārus – ziemas kvieši. Ar rudziem apsēti 28 500 hektāri, ar tritikāli jeb kviešu un rudzu hibrīdu – 13 600 hektāri.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
OECD Latvijai prognozē lēnāko ekonomikas izaugsmi starp Baltijas valstīm
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO. Paziņots konkursa „Lietuvas gada auto 2020” finālistu septiņnieks
5 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Huawei” vadītājs Baltijā: 5G – IKP pieaugums, jaunas darbavietas un iespējas ikvienā nozarē
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Ekonomika
Minimālās pensijas nepieaugs tik strauji, kā cerēts
53 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Opozīcija savākusi parakstus, lai rosinātu Rīgas mēra Burova atstādināšanu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Sals līdz -7 grādiem: laika prognoze piektdienai
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Šokējošs skats Rīgas ielās: policija izplata lūgumu sabiedrībai
16 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Vīrietis sācis vilkt bērnu sev līdzi… Igaunijā par bērnu izsekošanu aiztur Latvijas pilsoni
1 stunda