×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
30. marts, 2015
Drukāt

Graudu cenas turas pēdējo gadu zemākajā līmenī, norāda dzirnavnieks

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Saistībā ar labvēlīgajiem apstākļiem ziemāju attīstībai Eiropā šajā sezonā nav gaidāmi dramatiski graudu cenas lēcieni, tikmēr patlaban biržās vērojama viena no zemākajām iepirkumu cenām pēdējo gadu laikā, informēja AS “Rīgas dzirnavnieks” valdes loceklis Žilvins Pakeltis.

Viņš sacīja, ka patlaban pircēji piedāvā lauksaimniekiem slēgt nākotnes līgumus kviešiem, sākot ar 180-190 eiro par vienu tonnu graudu, kas ir par apmēram 25 eiro vairāk nekā pērn šajā pašā laikā, tomēr tas ir viens no zemākajiem cenu līmeņiem pēdējos gados.
Pakeltis norādīja, ka graudu cenu svārstības pasaules biržās turpinās, bet lielāka uzmanība patlaban tiekot veltīta jaunajai ražai, jo pieprasījums pēc vecās ražas samazinās.

“Ņemot vērā, ka ziema bija labvēlīga galvenajos labības audzēšanas reģionos Eiropā, nav gaidāmi dramatiski cenas lēcieni, vismaz pašreizējos apstākļos. Pāragri prognozēt, kā cenas mainīsies tuvākajos mēnešos un vai sasniegs tikpat zemu līmeni kā pērn vasarā,” sacīja uzņēmējs.

Viņš arī atzina, ka šogad ziema bija īpaši silta, kas ļāva ziemājiem to ļoti labi pārdzīvot, it īpaši salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, kad Latvijā bija jāpārsēj lielākā daļa lauku. Arī pēdējās nedēļas aukstās naktis neesot atstājušas ietekmi uz labību.

“Patlaban ziemas riski ir aiz muguras un vairāk ir jāuzrauga situācija, jāgaida pavasaris un vasara, cerot, ka nebūs tādu dabas stihiju kā, piemēram, ilgstošas lietavas, krusa un ilgstošs sausums,” rezumēja uzņēmuma vadītājs.

Kā ziņots, pērn graudu kopražā Latvijā sasniegts visu laiku rekords – 2,2 miljoni tonnu, tādējādi pārsniedzot 2012.gada rekordu – 2,1 miljonu tonnu. Graudu kopražas nozīmīgo pieaugumu galvenokārt ietekmēja ar graudaugiem apsēto platību pieaugums.

Savukārt graudu iepirkums bija lielākais pēdējo četru gadu laikā – 1 947 300 tonnu, tikmēr vidējā iepirkuma cena turpināja pazemināties, un 2014.gadā tā bija 148,06 eiro par tonnu, kas ir zemākā cena pēdējo četru gadu laikā.

Jau vēstīts, ka “Rīgas dzirnavnieks” pagājušajā finanšu gadā strādājis ar 22,2 miljonu eiro apgrozījumu, diversificējot eksporta tirgus un pievēršoties Tuvo Austrumu reģionam. No kopējā “Rīgas dzirnavnieka” apgrozījuma vietējais jeb Baltijas tirgus veido aptuveni 70%, bet eksports – 30%. Galvenie eksporta tirgi ir Eiropas Savienība, Krievija un citi pasaules reģioni.

“Rīgas dzirnavnieks” ražo un pārdod graudu pārstrādes produktus – kviešu un rudzu miltus, miltu maisījumus, pārslas, placinātus graudus un putraimus industriālajiem patērētājiem, kā arī fasēto produkciju individuālam patēriņam ar zīmoliem “Herkuless”, “Hercogs” un “Īsta saimniece”.

“Rīgas dzirnavnieks” kopš 2013.gada marta pieder Lietuvas graudu pārstrādes uzņēmumam “Malsena Plius”, kas uzņēmumu pārpirka no Zviedrijas kompānijas “Lantmännen”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+