Laukos
Bizness

Graudu kooperatīvam “VAKS” pagājušajā gadā būtisks apgrozījuma pieaugums0

Foto – AgroTops

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) “VAKS” apgrozījums aizvadītajā gadā pārsniedza 60 miljonus eiro, kas ir būtisks pieaugums salīdzinājumā ar 2016.gadu, sacīja kooperatīva valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.

“Pagājušais gads mums ir bijis diezgan straujas attīstības gads,” sacīja Jansons, piebilstot, ka “VAKS” apgrozījums pārsniedza 60 miljonus eiro, savukārt precīzāki finanšu dati būs pieejami vēlāk.

Jansons atgādināja, ka 2016.gads kooperatīvam nebija tik veiksmīgs, jo Vidzemē un Latgalē bija zema graudu raža. Lai arī pērn ilgstošo lietavu dēļ graudu novākšanas laikā daļu potenciālās ražas nācās zaudēt un bija salīdzinoši zemas graudu cenas, pienesumu devis “VAKS” biedru skaita pieaugums un kopējo apsaimniekotās zemes platību palielināšanās.

Pēc viņa teiktā, šā gada sākums graudkopju skatījumā nav vērtējams kā labs, jo rudens lietavu dēļ ziemāju sēja aizkavējās un iesēts mazāk ziemāju nekā citus gadus, tomēr kooperatīva darbs rit uz priekšu.

Komentējot situāciju pasaules graudu biržā, viņš atzina, ka dažādu notikumu dēļ pasaules tirgos graudu cenas patlaban ir zemas. Tas, vai graudu cenas sedz saimniecību pašizmaksu, ir atkarīgs no katra graudkopja ievāktās ražas apmēra.

“Graudkopības sektorā strādājošo pašizmaksa ir atkarīga no ražas lieluma, ja ir liela raža, tad pašizmaksa ir daudz zemāka. Ja ražas nav, kā tas bija 2016.gadā, tad pašizmaksa ir augsta. Tā kā pašizmaksas rādītājus var salīdzināt tikai tad, kad izdodas ievākt ražu,” teica Jansons.

Viņš arī pastāstīja, ka “VAKS” ir izstrādājis investīciju projektus šim gadam ar mērķi uzlabot graudu pirmapstrādes kvalitāti, kā arī palielināt kopējo kapacitāti. Lēmumu attiecībā uz investīcijām plānots pieņemt turpmāko divu nedēļu laikā un kopējo šā gada investīciju apmēru būs iespējams atklāt pēc tam.

“VAKS” 2016.gadā strādāja ar 47,272 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 22,9% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kooperatīva peļņa samazinājās par 25,5% – līdz 720 514 eiro.

“VAKS” pamatdarbības vieta ir Valmierā, bet kooperatīvam ir trīs pastāvīgi strādājošas struktūrvienības – Varakļānos, Gulbenes novada Beļavā un Burtnieku novada Matīšos. Kooperatīvam pieder 100% daļu SIA “Lauce”, kā arī 1,87% daļu rūpnīcā “Latvijas Piens”.

Kooperatīva mērķis ir sniegt pakalpojumus lauksaimniecības produktu ražotājiem, konsultācijas, kā arī apmierināt citas kooperatīva biedru vajadzības.

LA.lv