×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
6. janvāris, 2012
Drukāt

Grautiņa lietu sadala


Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas apgabaltiesa vakar sadalīja 2009. gada 13. janvāra Rīgas grautiņa krimināllietu trīs atsevišķās, jo uz otro tiesas sēdi pēc kārtas nebija ieradušies visi 68 apsūdzētie, tāpēc lietu pēc būtības sākt skatīt nevarēja.


Šoreiz nebija atnākuši trīs, no kuriem viens it kā atrodoties cietumā Brazīlijā. Arī daži no pārdesmit advokātiem nebija spējuši atnākt. Advokāti vainoja prokurorus, ka tie lietu nav sadalījuši jau pirmstiesas izmeklēšanas laikā, jo tagad, lai netiktu liegtas apsūdzēto tiesības uz taisnīgu aizstāvību, lietu sadalīt vairs nevar: apsūdzība celta pret visiem kopā, bet katrs darījis kaut ko savu, turklāt daļa vainu atzinusi, daļa – nē, kas nozīmē, ka iespējamā kompensāciju piedziņa par labu cietušajiem nebūšot godīga, ja lietu sadalīs. Kāds cits advokāts atkal domā, ka lietu tomēr iespējams sadalīt pa epizodēm. Tam piekrita Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis, kurš uzskata, ka par policijas sabojāto autotransportu var būt atsevišķa lieta.

Apsūdzēto lielākā daļa bija par to, lai lietu nedalītu, it īpaši pēc apsūdzētā neformālā līdera Anša Ataola Bērziņa garas uzrunas, kas beidzās ar viņa grautiņu biedru aplausiem: ja reiz visi bija kopā nekārtībās, tad visus kopā arī jātiesā; ja tiesās pa grupām, tiesa ar apsūdzētajiem varēs vieglāk izrēķināties. Daži gan tam nepiekrita, piemēram, Jānis Vanags, kurš savu vainu atzinis, ne ar vienu citu saistīts nav, grib atbildēt tikai par savu nodarījumu, ne to, ko darījuši citi, tāpat citiem nebūtu jāatbild par viņu.

 

Pēc tiesneses Irēnas Loginas lēmuma advokāts Jānis Mucenieks žurnālistiem paskaidroja, ka lieta tikusi sadalīta “mehāniski”, proti, tiesnese acīmredzot paņēmusi sarakstu ar apsūdzēto personu vārdiem un uzvārdiem un sadalījusi šo sarakstu trīs līdzīgās daļās. Tas nozīmē, ka apsūdzētie no vienas epizodes tagad var būt “izbārstīti” dažādos kriminālprocesos un otrādi.

 

Vienā kriminālprocesā tagad izdalīti pirmie 23 apsūdzētie, otrā – no 24. līdz 48. apsūdzētajam, bet trešajā – no 49. līdz 68. apsūdzētajam.

J. Mucenieks tiesas lēmumu kritizē, jo pēc šāda dalījuma vienā procesā apsūdzēto personu aizstāvjiem vairs nebūšot iespēju uzdot jebkādus jautājumus tiem apsūdzētajiem, kuri nu ir iedalīti citā grupā. Arī vairāki apsūdzētie bija neizpratnē par šādu lēmumu, skaļi pauda savu sašutumu, sauca tiesu par uzpirktu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+