×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
14. novembris, 2013
Drukāt

“Grāvējs” no Austrumiem
 (11)

Foto - LETAFoto - LETA

Viņnedēļ Kara pensionāru biedrības telpās bija pulcējušies interesenti, lai noskatītos Maksima Revas filmu “Slēptā Baltijas vēsture” – čerkstošu plati par “nacisma izpausmēm” Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

M. Reva savulaik bija organizācijas “Nakts sardze” vadītājs Igaunijā un 2007. gadā tika uzskatīts par musinātāju uz “Bronzas nakts” nemieriem Tallinā, kas bija vērsti pret sarkanarmiešu pieminekļa pārvietošanu, bet vēlāk pārauga grautiņos. Vēlāk M. Reva aizbrauca no Igaunijas un tagad dzīvo Sanktpēterburgā. Filmas izrādīšana notika Rīgā kādas Smilšu ielas ēkas jumta stāvā, un noskaņa atgādināja laiku, kad tumšās videozālēs cilvēki skatījās “grāvējus” no Rietumiem. Lai gan iepriekš pasākums bija reklamēts krievvalodīgajā presē, bija ieradušies vien ap 30 cilvēku. Viņu vidū – krievu valodas referenduma iniciators Aleksandrs Gapoņenko, par “antifašistu” sevi dēvējošais Josifs Korens, “SC” biedrs Mitrofans Slobodjans.

Filmas sākumā stāstīts par to, ka Baltijas valstīs bijuši “diktatoriski režīmi”, kuros liels uzsvars likts uz vadoņa godināšanu. Tālāk seko tīksmināšanās par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas “iestāšanos” brālīgajā Padomju Savienībā, taču šā laikmeta sākumu pārtrauc nacistiskās Vācijas iebrukums. Latviju un Igauniju filmas autors kaunina par 20. divīzijas pulkveža Alfonsa Rebanes godpilno pārapbedīšanu Igaunijā un 19. divīzijas pulkveža Voldemāra Veisa mirstīgo atlieku apbedīšanu Latvijas varoņu svētnīcā – Rīgas Brāļu kapos. Filma kā negatīvu parāda ikgadējo leģionāru saietu Igaunijā un 16. marta Leģionāru piemiņas dienu Rīgā. Baltijas valstu elites tiek vainotas nacisma atdzimšanā.

Pēc filmas izraisījās diskusija par tajā pieminēto jēdzienu “denacifikācija”. “Uzskatu, ka filma kopumā parāda, kas notika ar mūsu republikām. Man radās jautājums, kāpēc laikā no 1945. gada līdz 1947. gadam šeit nenotika denacifikācija? Ukrainā un Krievijā par kolaboracionismu piesprieda 15 gadu ieslodzījumu vai arī nāvessodu, taču šeit lielākā daļa saņēma divu gadu ieslodzījumu,” apgalvoja A. Gapoņenko. Viņš uzskata, ka šādas filmas ir jāpopularizē jaunatnes vidū, jo tā vēsturi vairs nezinot. “Esmu savulaik Vācijā nostrādājis deviņus gadus, taču tādu fašismu, kāds ir šeit, tur nevarēja manīt. Pie mums, Latvijā, tas tiek atklāti propagandēts,” paziņoja kāds vīrietis no zāles. Filmas autors M. Reva dalījās “sāpēs” par situāciju Igaunijā: “Mūsu valstī ir 17% krievu, taču nav neviena krievu ministra valdībā vai departamenta vadītāja. Narvā dzīvo 95 procenti krievu, taču, piedodiet man, pilsētas mērs ir igaunis. Mums nav iespējas ietekmēt procesus.”

“Šādas filmas uzskatāmas par “maigās varas” paņēmienu, un tās auditorija ir vietējie krievvalodīgie,” pauž politologs Kārlis Daukšts, piebilstot, ka gan M. Reva, gan tādi aktīvisti kā Aleksandrs Djukovs mēģina ieaudzināt vēsturiskos mītus. “Izpratne par Baltijas vēsturi tiek veidota, attēlojot vietējos cilvēkus kā nacistu kolaboracionistus, un, balstoties uz šiem pieņēmumiem, mēģina parādīt, ka pašreizējā vara ir nacionālistiska. Lai gan likt vienādības zīmi starp nacismu un pozitīvu nacionālismu ir nevietā,” saka K. Daukšts.

Tomēr nelielais apmeklētāju skaits liecina, ka plašu atsaucību šie mēģinājumi šoreiz nav guvuši un M. Revas propagandas darbs nav izraisījis interesi.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. tiek veidota neizpratne! Atbildēt

  nevis izpratne, bet neizpratne tā tiek veidota! es savukārt esmu visu mūžu nodzīvojis Latvijā, bet fašismu vispār neesmu redzējis, tikai daudz dzirdējis par tā it kā esamību. Tas laikam arī ir galvenais mērķis – tik daudz runāt, ka tiek noticēts. Kā gribētos visi, kas to “piedzīvojuši” un “ŗedzējuši” patiesi un objekt’;ivi pastāstītu un parādītu, kā tas izskatās!

 2. Kāpēc atkal jāpropogandē revveidīgie rašistu fašisti?

 3. NKVD-vot vas status!!!

 4. Visi šie gapoņemki, slobodjani,koreni u.c. viņu līdzskrējēji patiesībā ir visīstākie fašisti, kas to vien dara,kā kurina naidu. Tiem īstā vieta būtu būrī. taču mūsu drošībnieki viņus sargā.

 5. To pašu varētu arī teikt par komunisma atdzimšanu ,ko šie žīdi propogandē .Viņu pulcēšanās vieta ir mūsu Uzvaras parkā ,kas pēc nozīmes ir domāts Bermonta sakaušanai nevis nacisma -komunisma atdzimšanai.Komunisms un nacisms ir viens un tas pats.Vispār vēsturiski komunismu nebija plānots tā saukt.Plānots bija ka nosaukums būs nacionālsociālisms ,bet tā kā to jau bija piesavinājies Hitlers, tad to pašu nosauca par komunismu,jo tas toreizējiem čekistu suņiem nebija pieņemams ,ka jau kāds ir sevi nosaucis par nac., sociālistiem.

 6. Nav neviena žīdu ministra valdībā .Tas jau viņiem baigi nepatīk .Sevi viņi vēlas nosaukt par krieviem ,jo tā labāk konspirēties.Sataisa sūdas un vainu uzveļ krieviem.

 7. Kārtējais krievu žīdu ļeļu teātris,bet paredzēts tādiem pašiem krievu žīdiem un jampampiņiem.Hā ! hā ! Hā !

 8. youtube ir atrodama filma, kuru veidojuši Krievijas žurnālisti, līdzība ar Šņores ” padomju stāsts”, filma saucas “pēdējais mīts ” ( krievu valodā). Iesaku noskatīties un ieteikt citiem.

 9. ! Kur tad citur lai Viņš izsakās !,,?????

 10. Atliek tikai pasmaidīt par to, kā padomju civilizācijas mēsli mokās ar nepilnvērtības kompleksiem un, kā savu deģenerātismu cenšas slēpt aiz padomju izdzimteņu propagandas šļuras.

 11. Izlasot šo rakstu tā vien gribas izsaukties : CILVĒKI , ESIET MODRI ! To gan savā laikā teicis J.Fučiks ,bet viņa teiktais aktuāls ir arī šodien .CILVĒKI , ESIET MODRI ,it sevišķi krievvalodīgie ,jo ebreji kārtējo reizi grib taisīt “pasaules revolūciju” ,izmantojot par lielgabalgaļu vientiesīgos gojus .

Draugiem Facebook Twitter Google+