×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
7. aprīlis, 2015
Drukāt

Monika Zīle: Greizās rūpes par krievvalodīgo informatīvo komfortu (21)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Monika Zīle

Lēmums par krieviski raidoša televīzijas kanāla veidošanu no valdības nama vēl nav skanējis, taču process laikam uz to pusi virzās – tā secināt liek arvien biežāk vairāku amatpersonu piesauktie jaunā medija izmaksu cipari. Lai vēl jaudīgāk nesakaitinātu pret šo ideju noskaņotos, projekta pirmsākumos minēto sešu miljonu eiro tāmes latiņa nu palaista lejup un samazināta uz pusi: padēklim pietikšot ar trijiem miljoniem. It kā. Varbūt. Iespējams. Bet vispār tā ir sastāvdaļa noslēpumam, kuru tagad apsaimnieko kultūras ministres Daces Melbārdes vadīta darba grupa, kas pēc Eiropas Savienības Padomes parauga Latvijā tapina Krievijas propagandas ietekmes mazināšanas stratēģiju.

Tradicionāli velkamies astē kaimiņiem: par lēnīgiem uzskatītie igauņi teju gatavi nosaukt sava krievvalodīgās tālrādes kanāla starta brīdi, lietuviešiem jau pērn bija gatava rīcības programma kara gadījumam, tikai latvieši čammājas – arī mūsu politiķiem pēdējais laiks izpausties rūpēs par valstiski vienotas informatīvās telpas veidošanu.

Tiktāl pareizi. Bet turpinājums aizvaino – ar rūpju greizumu. Par krievvalodīgo informatīvo komfortu uzsvērti rūpējoties, nu atkārtojas multikulturālisma sludināšanas un daudzsološo integrācijas programmu ziedu laikos pieredzētais, kad Latvijā svētākais pienākums bija nodrošināt cittautiešiem labsajūtu visās dzīves jomās. Tagad rati brauc pa nākamo grāvi un nevar saprast, kādā īsti virzienā. Lai gan valsts televīzija līdzekļu trūkuma dēļ spiesta atteikties no daudzām labām iecerēm, stratēģi acīmredzot uzskata, ka latviskās informatīvās telpas iekārtojumā jau sasniegts luksusa līmenis un to var atstāt pašplūsmā. Bet nav taču noslēpums, kaimiņvalsts tālrādi Latvijā iecienījuši ne tikai Kremļa politikas draugi. Krievijas kanālos psiholoģisko atslodzi un kultūras tematiku meklē arī daudzi latvieši, kam apnikusi pašmāju ekrānu pelēcīgā vienveidība. Diemžēl ar pašreizējo resursu nekas labāks nav gaidāms. It sevišķi patriotisma vairošanā, par ko mūsu politiķi runā drūmām sejām. Bet, ja viņi domā, ka krievu valodā daudz runājošas galvas mudinās austrumu pierobežas cittautiešus iemīlēt valsti, tad iecerēto jaunās tālrādes projektu gaida pa skuju taku ar blīkšķi aizgājušā portāla “skolas.lv” liktenis.

Loģiski būtu nestumdīt miglainu ideju mākoņus tikai tāpēc, ka “beidzot mums jādod pretspars Krievijas meliem”, bet ieklausīties pašvaldību vadītāju viedokļos un ieguldīt naudu abos valsts televīzijas kanālos, kā arī likumīgi finansiāli atbalstīt Latgales vietējos masu informācijas līdzekļus. Ja nopietni vēlas pievērst austrumu reģiona cilvēku uzmanību valstī notiekošajam, tad jāveido raidījumi par viņu reālo ikdienu, ne tikai retie sižeti no keramiķu cepļa atvēršanas vai gadskārtu izdarībām, kuri dalībniekiem nezin kāpēc uzspiež tautiski saģērbtu meža dīvainīšu lomas. Par spīti dažādām problēmām, ko katra nākamā valdība atstāj risinājuma pusratā, Latgalē pietiek prasmīgu dažāda līmeņa uzņēmēju, kas līdz šim nav baudījuši informatīvo uzmanību. Tur netrūkst arī vienkāršu savā novadā dziļi sakņotu cilvēku, kas varbūt latviski runā ne sevišķi gludi, bet noteikti ieslēgs vietējo televīzijas kanālu, ja tur būs analītiski sirsnīgs raidījums par lepošanās vērto viņu dzimtajā vietā.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. kungi aizmirsuši ka divas trešdaļas pilsoņu referendumā nobalsoja par latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu Latvijā. Pēc referenduma kungi solīja stiprināt latviešu valodu visās jomās, pat ierakstīja to Satversmē, par to nobalsoja divas trešdaļas deputātu.Bet tagad kungi grib darīt tieši pretējo,pat Satversmē ierakstītais vairs nav saistošs . Tad jau vajag grozīt Satversmi.

 2. Nekādu krievu kanālu!Dzīvosim Latvijā un runāsim valsts valodā!Ja būs aizraujoši raidījumi,tad skatīsies arī cittautieši.Jāmeklē jauni raidījumu veidotāji.

 3. kaut latviešiem būtu vairāk pašapziņas ,tad nekādi krievijas raidījumi nebūtu bīstami ,bet kas attiecas uz krieviem ,tad baro vilku cik gribi ,uz mežu vien skatīsies

 4. Piekrītu autorei pilnībā. Un tie, kas tagad nevar paņemt pulti, lai ieslēgtu bezmaksas latviešu TV programmas, bet tā vietā viņiem jāskatās Baltkrievijas TV – vai tie būtu latvieši vai poļi vai kas – kā tad viņi ieslēgs to jauno superBeltes superkrievu superTV – pēkšņi tur visas lauku peles kā mikipeles Disnejlendā pamodīsies?

 5. Ko vispār nozīmē “dot pretsparu Krievijas propagandai”??? Kā tas varētu izskatīties dabā?
  Uz krievu: “Ti durak!” bļaut pretī: “Ti sam durak”?
  Vai jūs tur, augšā, iztēlojaties, ka esat pagalmā smilšu kastē?
  Kurš no jums domā pārbļaut Krievijas izsmalcinātos melus un propagandu? Kur jums ir tie talanti? Vai tiešām domājat, ka kāds to jūsu vāvuļošanu ņems galvā?
  Naudu jums nav kur likt?
  Būtu rūpējušies par savas valsts attīstību kopumā, nevajadzētu domā, kā lieki izbļaustīties.

 6. “Aiz manis stāv zvaigznes. Ko tu man padarīsi?! “/J. Rainis/
  Kanāls krievu valodā?! Kaut vai 100, 1 000, 10 000 – kaut vai viss internets.

 7. Kanāls krievu valodā? Tas patiešām draud ar latviešu integrāciju krievvalodībā nevis Latvijas valsts kā vienīgās vietas pasaulē, kur var būt viss latviski un latviskais ir pirmajā vietā, ilgspējību.
  Sazin kādā veidā nauda atrodas krievu kanālam, bet neatrodas latviešu kanālu nostiprināšanai.
  Krievu valoda nav ES oficiālā valoda. Un mums pietiek ar 7. kanālu, un pārējiem privātajiem, kas raida krievu filmas un stulbraidījumus jeb visādus šovus no Krievijas.
  Un vēl – man ir patiesas aizdomas, ka nauda, ko dod ES jauna, lai izveidotu jaunu TV un radio programmu, kas būtu brīva no PSRS ideoloģijas un Krievijas kā Orvela 1984. mantinieces, diemžēl Dimanta vadībā NEPLP un dažu partiju rīcībā, kam vara Saeimā, šo naudu grib ieintegrēt krievu kanāla veidošanā.
  Tā ir pabaisa realitāte.
  Ja tomēr tā nav nauda, ko ES (faktiski jau ir piešķīrusis eiropeiska plašsaziņas līdzekļa izveidei), tad vienalga, arī nauda, ko NEPLP grib izspiest no valsts priekš krievkanāla izveides, nepieciešams novirzīt latviešu kanāliem, lai varētu veidot stiprus, konkurētspējīgus analītiskos raidījumus.
  Latvijai pienācis pēdējais laiks tiešā veidā piedalīties un dzīvot ES telpā, man ir svarīgāka ES un ziņas par to, kas notiek ES nevis 98% apmērā klausīties, kas notiek putinismā sponsorētos plašsaziņas līdzekļos.

 8. Pilnīgi atbalstu Monikas Zīles viedokli. Nešķiedīsim veltīgi naudu

 9. Labāk būtu uzlabojuši bezmaksas kanālu apraidi, jo pašlaik tur normāli ir tikai LTV1 un LTV7, kur pēdējā ir labi raidījumi arī krievu valodā. Tie, kas neskatījās Latvijas TV, tie arī neskatīsies. Naudu caurā maisā?

 10. “Krievijas kanālos psiholoģisko atslodzi un kultūras tematiku meklē arī daudzi latvieši, kam apnikusi pašmāju ekrānu pelēcīgā vienveidība”.
  Nē, tie ir cilvēki, kuriem pie kājas ir Latvija. Cilvēki, kuriem ir vienalga, ka Krievija ir agresors pret saviem kaimiņiem! Cilvēki, kuriem nav principu, svarīga tikai personīgā labsajūta!

  • Es daudz labāk skatos krievu un ukraiņu romantiskās filmas, populārzinātniskos raidījumus, veselības uzlabošanai veltītos raidījumus, nekā manai mentalitātei pilnīgi neatbilstošus ASV šovus, ASV filmas, Latīņamerikas seriālus, Latvijas TV šovus, kas aizgūti no aizrobežas, utt. Un vai tāpēc es būtu mazāk patriotiska?

   • Atbalstot Krievijas raidkanālus un ceļot to reitingus… Tas ir abpusēji griezīgs zobens. Zemāku reitingu dēļ Latvijas TV nav iespējams saņemt vairāk naudas, lai celtu kvalitāti. Otrkārt, Krievijas telekanāli izstaro citas tautas mentalitāti un pasaules uzskatus. Varbūt to īsā laika sprīdī nemana, ilgākā posmā tas jau ir iesēdies smadzenēs. PSRS laikos es darīju tāpat, rezultātā, man pat domāt krievu valodā nav nekādu problēmu. Un tad jau sāc domāt, kas es esmu. Kosmopolitam būtu vienalga. Jā, un stulbās amerikāņu komēdijas un murgainais “UgunsGrēks” arī nav vienīgais, ko rāda Latvijā, ir citu tautu filmas arī, toties tas, ka Jums priekšroka ir tieši krievu filmām, jau liecina, ka krieviskā mentalitāte ņem virsroku.

 11. Kā var nepiekrist, – ja “Nekā personīga, tikai bizness!” Un kur miljoni, tur arī zīļu lasītāji sāk plēsties, ēsties un konkurēt. Tikai tā!

 12. Pilnīgi piekrītu Zīles kundzei.

 13. šhit’ādas rūpes ir šķības, greizas, nepareizas! пиво без водки – деньги на ветер! sovaki skatās un skatīsies tikai Pu†lerlandes TV. drīzāk rezõns būtu pie retranslācijas oriģinālo krievu tekstu “pārbļaut” (© Juris Cālītis – red. piez.) ar tekstu valsts valodā.

 14. Nu nav taču noslēpums, ka valdība mūs gatavo iekļaušanai Krievijas sastāvā. Visu šo gadu laikā ir veikti visi vajadzīgie priekšdarbi. Kā pēdējais uzdevums, kas jāpaveic ir latviešu valodas pakāpeniska izspiešana no informatīvās telpas. Tiešā veidā to darīt nedrīkst, jo tā tautiņa var sadumpoties. Tādēļ tas ir jādara netieši. Šeit var izmantot visdažādākos paņēmienus, taču jāatceras, ka visam pamatā ir finanses. Un ar finansu plūsmu var labi regulēt, kādā virzienā un kas attīstīsies. Atņemot vai papildus nepiešķirot līdzekļus latviešu valodā vēstošajiem masu saziņas līdzekļiem var panākt, ka tie apstājas savā attīstībā un zaudē popularitāti. Tikai arī šeit jādarbojas uzmanīgi. Jāatrod ir tāds iemesls, ko paši latvieši ( vai vismaz vairākums no viņiem) atbalstītu. Šāds ideāls iemesls ir cīņa pret Krievijas propogandu. Kurš gan uzdrošināsies iebilst, ka, lai “dotu pretsparu” Krievijas propogandai vajag par vairākiem miljoniem atvērt jaunu , krievu valodā raidošu TV kanālu, lai tos krieviņus apgaismotu?! Svēta lieta! Uz kā rēķina šie miljoni tiks atrasti? Nu protams un latviski raidošo mediju finansējuma rēķina. Rezultātā mums būs klāt vēl viens jauks, krievu valodā raidošs TV kanāls, bet latviešu kanāli kļūs vēl pelēkāki un neinteresantāki. Tālāk jau izvēli ko skatīties katrs izdarīs pats. Tā mēs pamazām latviešus piespiedu – brīvprātīgi virzīsim pretim atziņai, ka krievu valodu ir nepieciešams zināt, ka tā ir vajadzīga, ka tas dod zināmas priekšrocības. Tā bez liekiem asumiem un stresiem tā “Latvijas” tauta pakāpeniski tiks sagatavota dzīvei lielajā, plašajā, brālīgajā Krievijas federācijas tautu saimē. Urrā, biedri! Jā, un katram gadījumam, lai latviešiem nerastos nekādas aizdomas, vajag, lai šo iniciatīvu par krieviski raidošā TV kanāla izveidi virzītu tie mūsu biedri, kas tur Saeimā tēlo nacionāļus.

 15. Pievērst uzmanību valstī notiekošam nozīmē skatīties mūžīgo traģikomēdiju Streļčonoks un Strīķe 1:1 . redzēt kārtējos celtniecības šedevrus ,kas pēc Zolitūdes parādās jaunceļamā Stradiņu slimnicas korpusā,priecāties par ziņām ka ierēdņu algas ir 5000 eiro,ka pedofīli par savu hobiju saņem niecīgus sodus,uzzināt cik bedrītes tiks salāpītas uz ceļiem un par ,,kapacitātes,, trūkumu visa veida valsts pārvaldē,jūsmot par nožēlojamo seriālu ,,Ugunsgrēks,, u.t.t.

 16. Pat Sudraba nav tik krieviska kā Ināra Atbildēt

  Ināra Mūrniece (no NA, kurā līderi ir Dzintars un Parādnieks) iestājas par jaunu kanālu, kas 100% būs krievu valodā. Paldies, “nacionāļi” un SC draugi!

  • Galvenokārt par krievu kanālu, cik var saprast, iestājās NA kultūras ministre Melbārde. Viena otra NA cilvēka rīcība tiešām ir, maigi sakot, dīvaina.

 17. Varu tikai piekrist Zīles kundzei – nekādu superkanālu krievu valodā nevajag. Mani priekšlikumi situācijas risinājumam. Pirmkārt, jānodrošina LTV abu kanālu uzveramība visā valsts teritorijā – ja nepieciešams, Latgales un citu pierobežu iedzīvotājiem jāizdala dekoderi par brīvu. Un nevajag to uzskatīt par kaut kādu milzīgu labdarību – to attaisno valsts stratēģiskās intereses. Otrkārt, LTV7 kanālam vajag slēgt sadarbības līgumus ar uz Latviju emigrējušajiem Krievijas žurnālistiem /piem., no portāla Meduza/, kā arī iepirkt raidījumus no kanāla Dožģ. Ja mūsu iedzīvotāji pieraduši skatīties Krievijas kanālus, tad šādi raidījumi viņiem “ies labāk pie sirds” nekā vietējo žurnālistu veidotās pārraides. Izņēmums, protams, ir Ignatjevs, kurš sevi parādījis kā izcilu raidījumu veidotāju un vadītāju. Un vēl – tādus raidījumus kā 1:1 un Satrēgumstunda būtu vērts raidīt abos LTV kanālos /LTV7 ar subtitriem vai tulkojumu krievu valodā/. Tādā veidā visi valsts iedzīvotāji gūtu vienādu informāciju par pārrunātajām tēmām. Un Timrota vietā bez šaubām labāks būtu Domburs…

  • Pilnīgi piekrītu,nevajag būvēt jaunu velosipēdu,tos 3.miljonus ieguldīt esošos tv.kanālos,lai labi būtu redzami krievijas pierobežā.

Draugiem Facebook Twitter Google+