×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
3. maijs, 2014
Drukāt

Greste prāvu Ēģiptē nodēvē par “plašu netaisnību”

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Kataras telekanāla “Al Jazeera” žurnālists Pēters Greste pēc vairāk nekā četriem apcietinājumā pavadītiem mēnešiem sestdien, 3.maijā, sacīja, ka prāva pret viņu ir “plaša netaisnība”.

Latviešu izcelsmes Austrālijas žurnālists tiek tiesāts kopā ar vēl 19 cilvēkiem, tostarp pieciem “Al Jazeera” žurnālistiem, par Ēģiptes nomelnošanu un sakariem ar aizliegto islāmistu kustību “Musulmaņu brālība”.

Sestdienas tiesas sēde notika Pasaules preses brīvības dienā.

“Mēs apzināmies nozīmi tam, ka šī sēde sakrīt ar Pasaules preses brīvības dienu. Šī ir ļoti skaidra vēsts,” Greste sacīja tiesā Kairā.

Greste norādīja, ka prāva “neatkarīgi no iznākuma ir plaša netaisnība”.

Lielākā daļa apsūdzēto tiek tiesāti aizmuguriski.

Kopā ar Gresti, kas agrāk bijis britu sabiedriskās raidorganizācijas BBC reportieris, tiek tiesāts arī “Al Jazeera English” Kairas biroja vadītājs Mohameds Adels Fahmi, kurš ir Ēģiptes un Kanādas dubultpilsonis, un producents ēģiptietis Bahers Mohameds. Viņi 29.decembrī tika aizturēti viesnīcā Kairā.

Fahmi piektdien publicētā vēstulē no cietuma uzsvēra, ka tiek tiesāts par to, ka tikai darīja savu darbu.

“Es šo vēstuli jums Pasaules preses brīvības dienā rakstu no savas kameras 126 dienas pēc ieslodzīšanas par to, ka tikai darīju darbu, kas man patīk,” rakstīja Kanādas un Ēģiptes dubultpilsonis.

Tiesnesis sestdien izsludināja prāvā pārtraukumu līdz 15.maijam.

Prokurori apgalvo, ka apsūdzētie manipulējuši ar ziņu materiālu un atbalstījuši “Musulmaņu brālību”, kas ir aizliegta pēc Ēģiptes prezidenta islāmista Mohameda Mursi gāšanas jūlija sākumā un decembrī tika pasludināta par teroristu organizāciju. Prokurori apgalvo, ka apsūdzētie nepatiesi parādījuši Ēģipti kā valsti “pilsoņkara” stāvoklī.

Ēģiptes prokuratūra 29.janvārī paziņoja, ka nodevusi tiesai lietu pret 20 Kataras telekanāla “Al Jazeera” žurnālistiem, tostarp četriem ārvalstniekiem, kuru vidū ir arī Austrālijas latvietis Pēteris Greste, kas apsūdzēti par “nepatiesu ziņu pārraidīšanu”. Tomēr “Al Jazeera” vēlāk paziņoja, ka tikai deviņi no apsūdzētajiem ir “Al Jazeera” darbinieki.

16 Ēģiptes pilsoņi ir apsūdzēti par piederību “teroristiskai organizācijai” un “kaitējuma nodarīšanu nacionālajai vienotībai un sociālajam mieram”, teikts prokuratūras paziņojumā.

Savukārt četri ārvalstu pilsoņi – Austrālijas un Latvijas pilsonis Greste, Nīderlandes pilsone un divi Lielbritānijas pilsoņi – apsūdzēti par “sadarbošanos ar ēģiptiešiem, sniedzot viņiem naudu, aprīkojumu un informāciju” un “nepatiesu ziņu pārraidīšanu, ar mērķi ārpasauli informēt, ka valstī notiek pilsoņu karš”.

Rietumvalstu plašsaziņas līdzekļi ir plaši atspoguļojuši “Al Jazeera” žurnālistu aizturēšanu. Prokuratūra gan norādījusi, ka arī tāds atspoguļojums varētu būt Ēģiptes tiesību normu pārkāpums.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+