×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
25. maijs, 2017
Drukāt

Grib glābt dievnamus. No kopējās kabatas? (17)

1. Kā salāgot intereses?

1no10
Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Viens miljons eiro nākamgad un vismaz divi miljoni eiro gadā, sākot no 2019. gada – tik lielu valsts budžeta finansējumu reliģiskajām organizācijām to īpašumā esošo valsts pieminekļa statusu ieguvušo dievnamu atjaunošanai paredz Sakrālā mantojuma saglabāšanas finansēšanas likumprojekts, kas jau guvis valdošās koalīcijas atbalstu un izskatīts Valsts sekretāru sanāksmē, bet šobrīd nonācis starpministriju saskaņošanā.

Līdz šim to atjaunošanai svarīgs bijis ziedotāju un ārvalstu brāļu draudžu, arī pašvaldību atbalsts. ES fondu, arī Eiropas Ekonomiskās zonas finansējums daudzām reliģiskajām organizācijām palicis neaizsniedzams, bet valsts atbalsts, kas ticis sniegts caur speciālo Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) administrēto Kultūras ministrijas (KM) programmu “Kultūras mantojums” un arī caur Valsts kultūrkapitāla fondu, ir bijis vairāk nekā nepietiekams. Valsts to ir centusies kompensēt ar neregulāru atbalstu daudz un pamatoti kritizēto deputātu kvotu veidolā.

Rīgas Svētā Jēkaba katedrāle lēnām drūp un brūk, tās 86 metrus augstais tornis ir avārijas stāvoklī. Lēnām atdzimstošā latviešu identitātei tik svarīgā Kurzemes baroka pērle Lestenes baznīca ļoti smagā darbā atgūst bijušo godību, pateicoties atsevišķu pašaizliedzīgu ziedotāju atbalstam un daudz kritizētajām deputātu kvotām. Ieejot Cēsu Svētā Jāņa baznīcā, kļūst skaidrs, ka vienam no senākajiem dievnamiem Latvijā restaurācija ir nepieciešama, lai tas varētu izdzīvot vēl vismaz nākamos simt gadus… Šādu traģisku piemēru visā Latvijā ir daudz, un tie visi liecina, ka nozīmīga mūsu kultūras mantojuma daļa lēnām iet bojā.

“KZ” izpētīja, cik jaunajā likumprojektā, par kuru šobrīd pietrūkst plašākas sabiedriskās diskusijas, ir samērotas reliģisko konfesiju un visas pārējās Latvijas sabiedrības intereses.

 1. Kā salāgot intereses?
 2. Konfesiju lobisms praksē
 3. Kuram būs veto tiesības?
 4. Vai kādi būs līdztiesīgāki?
 5. Bez grūstīšanās neiztiks?
 6. Vai būs prioritāšu cīņa?
 7. Vainīga neprasme saimniekot?
 8. VIEDOKĻI
 9. REPORTĀŽA
 10. VĒRTĪBAS, KAS GAIDA GLĀBŠANU

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Teitonu bruninieks Atbildēt

  Mani divas reizes apzaga kristiesi.Kur toreiz bija Dievs/Kapec Dievs man nepalidzeja/

 2. Lai kristiesi neliekulo.Es zinu vismaz divus macitajus,kuri par baznicas naudu izmanto prostitutu seksa pakalpojumus tepat Riga.Varbut ziedosim naudu baznicai prieks prostitutam/

  • Komisārs Reksis Atbildēt

   Jā jā, tik tiešām, šobrīd visa Tava nodokļu nauda tiek izlietota kristāltīri un caurskatāmi:D Bet baznīcā redz diviem mācītājiem tāds nesmukums gadījies………
   Starp citu, uz baznīcu iet grēcinieki nevis taisnie – kā rakstīts Mateja ev. 9.nodaļā:
   “9 Un, kad Jēzus no turienes aizgāja, Viņš redzēja vienu cilvēku, vārdā Mateju, pie muitas būdas sēžam un saka uz to: “Nāc Man pakaļ.” Un tas cēlās un sekoja Viņam.
   10 Un notika, Tam viņa namā pie galda sēžot, redzi, daudz muitnieku un grēcinieku nāca un sēdēja līdz ar Jēzu un Viņa mācekļiem pie galda.
   11 Kad farizeji to redzēja, tie sacīja Viņa mācekļiem: “Kāpēc jūsu Mācītājs ēd kopā ar muitniekiem un grēciniekiem?”
   12 Bet Viņš, to dzirdēdams, sacīja: “Ne veseliem vajag ārsta, bet slimiem.
   13 Bet jūs eita un mācaities, ko tas nozīmē: Man patīk žēlastība un ne upuris. Jo Es neesmu nācis aicināt taisnos, bet grēciniekus.”

   • Kads pareizi teicis: Baidies no kristiesiem, jo to dievs tiem visu piedod…
    Tapec ta ari ir blezu, noziedznieku un visadu citadu pabiru religija, kur tiem nomierinat savas netiras dveseles, lai…, atkal saktu visu no gala.
    Tapec tur ari sakotneji salida visadi banditi un sabiedribas pabiras. Banda, isak sakot, kura apvienojas un iekaroja, paverdzinaja pasauli, piesedzoties, maskejot, attaisnojot savus noziegumus ar tiem neesosa “dieva” = verdzibas uzspiesanu.
    Cits ir teicis, ka, piem. pareizticiba izpauzas tiesi taja, lai pirms un pec slepkavosanas tie parkrustitos…
    Nu baiga “dievticiba”
    Ne velti Jn 8:44 teikts, ka Jezus tevs, tatad kristiesu par dievu sludinatajs, ir melis melu tevs un slepkava.
    Un tiesi tas ir tas, ko pieludz un atbalsta kristiesi, pasi budami divkosigi blezi. Un tas, ka kads naivs godigs bezsmadzenu radijums starp tiem iegadijies veiksmigas smadzenu skalosanas del, nemaina butibu.

 3. Lai tie asinīm notraipījušies blēži atdod brūkošās baznīcas Valstij. Varētu ierīkot koncertzāles, biblotēkas un bērnudārzus.

  • Komisārs Reksis Atbildēt

   Jāņa evaņģēlija 12.nodaļā stāv rakstīts:
   “Bet Jēzus sešas dienas pirms Pashā nogāja uz Betāniju, kur bija Lācars, ko Viņš bija uzmodinājis no miroņiem.
   2 Tur tie Viņam taisīja mielastu. Marta apkalpoja, bet Lācars bija viens no tiem, kas kopā ar Viņu sēdēja pie galda.
   3 Tad Marija, paņēmusi mārciņu īstas, ļoti dārgas nardu eļļas, svaidīja Jēzus kājas un žāvēja viņa kājas ar saviem matiem. Un svaidāmās eļļas smarža piepildīja visu māju.
   4 Bet viens no Viņa mācekļiem, Jūda Iskariots, kas vēlāk Viņu nodeva, sacīja:
   5 “Kāpēc šī svaidāmā eļļa nav pārdota par trīs simti sudraba gabaliem un nauda nodota nabagiem?”
   6 Bet to viņš sacīja nevis tāpēc, ka viņam rūpēja nabagi, bet tāpēc, ka viņš bija zaglis un, maku turēdams, piesavinājās iemaksas.”
   Jūdasi ir visur, ne tikai baznīcā. Kas gan līdz šim ir traucējis uzcelt koncertzāles, skolas, bērnudārzus? Toties ir uzcelts nenormāli dārgais oranžais tilts, notiek visādas citas nejēdzības… Atradāt grēkāzi un lielāko zagli – baznīcu?

   • Un nomazgajusi asinis no rokam, pec pus pasaules izkausanas, uzspiezot savu ar dievticibu masketo verdzibu kungiem, tie saka izlikties par svetuliem.
    Ne ar ko ne labaki par to skolniekiem fasistiem=komunistiem, kuri izmantoja lidzigas metodes, sludinot 1, bet darot pavisam citu, un ar 1 un to pasu merki, lai paklautu un paverdzinatu naivos nejegas.
    Tiesam, cik amoralam ambilim jabut, lai tadiem sekotu? Un kadam nelietim, lai ko tadu izplatitu?

 4. arhitektūra jāglābj, bet ne tie liekēži

 5. Baznīca no valsts ir atdalīta. Pie tā arī aicinātu pieturēties. Tāpat es neesmu pārliecināta, ka visas baznīcas būtu uzturamas un saglabājamas par katru cenu. Baznīcām ir jāspēj piesaistīt pietiekami daudz līdzekļu!

  Bez tam, kāpēc klekerēt valsts (nodokļu maksātāju naudu), kamēr konfesiju rīcībā ir baznīcas tiešo vajadzību apmierināšanai nevajadzīgi īpašumi? Tie ir jāpārdod un nauda jāiegulda un tad, lai stiepj roķeles pēc citiem līdzekļiem. Te būtu velkamas līdzības ar maznodrošinātajiem iedzīvotājiem – tos arī atšuj, ja ir vairāk kā viens īpašums!

  Un vēl – pirms valsts piešķir naudu sakrālajam mantojumam, es vēlos redzēt sīku ienākumu un izdevumu analīzi it visās konfesijās, kuru roķeles pastieptas valsts naudas virzienā. Un ikvienam būtu pienākums un tiesības iepazīties cik un kam tiek tērēts – sākot ar baznīcu uzturēšanu, beidzot ar macītāju attalgojumu, mācītājmuižu uzturēšanu, jo šad un tad pat presē pavīd ziņas par mācītāju famīliju ceļojumiem uz eksotiskām zemēm – nafig, ja nesanāk uzturēt darba devēja īpašumus!

  • Komisārs Reksis Atbildēt

   Kas ir vasts un kam tā domāta, ja ne tās iedzīvotāju vajadzību apmierināšanai?
   Ja ES neslimoju, tad par nodokļu naudu neuzturēsim slimnīcas?
   Ja MAN nav bērnu, tad par nodokļu naudu necelsim bērnudārzus?
   Ja ES nebraucu ar automašīnu, neremontēsim ceļus?
   Ja ES nededzinu kūlu, nemaksāsim algu ugunsdzēsējiem?
   – Sieviete, ja JŪS neticat Dievam, tas nenozīmē, ka Dieva nav… Ja JUMS nav garīgo vajadzību, tas nenozīmē, ka visi pārējie arī ir materiālisti un tic cilvēka izcelsmei no pērtiķa vai lielajam sprādzienam…

   • Bet mans Dievs saka, ka ir jāpaceļo pa visu pasauli privātajā lidmašīnā.
    Privātai lidmašīnai trūkst naudas, tāpēc ceļoju ar riteni.
    Jālūdz valstij un citiem ticīgajiem sponsorēt mana dievnama- lidmašīnas uzturēšanas izdevumus.
    Ja Jūs neticat manam dievam, tas nenozīmē viņa nav.
    Jums atsūtīt kontu, kur pārskaitīt naudu?

    • LA dzes korektus komentarus, kuri neslave so izplatamo sergu?
     Vai tapec, ka pasi ir ar galvu slimi, tatad ar tiem koruptivas attiecibas? Tas ir nozelojami.
     Ticigo jutas, ko parasti visa veida neliesi piesauc? Un ka ar to jutam, kuriem so debilismu, verdzibu uzspiez? Ak tam uzsplaut? Skaidrs…
     Tatad jebkura saprata izradisana aizskars jebkuru “gara vajo” jutas un tapec visiem japaliek par pamulkiem? Un kapec ne otradak?

 6. baznīca no valsts ir atdalīta, kādu vēl palīdzību par nodokļu maksātāju,lai aizmirst un sagrūst.

 7. kopš kura laika valstij vajadzētu palīdzet uzturēt dievnamus?protams nodokļu maksātāju naudu izšķērdē pat baznīcām.kas būs tālak.

 8. nahren tos dievnamus vajag,garīgi nepilnīgiem un vājiem cilvēkiem ir brīva vieta pie psihalogiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+