Uncategorized

Grib ierobežot spekulācijas ar zemi 16

Saeimas deputāts Romāns Naudiņš. Foto – Ivars Bušmanis

Pēc nedēļas, 23.martā Saeimā plāno skatīt grozījumus likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos”, mainot lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādes nosacījumus.

Pakļaujoties Eiropas Komisijas prasībai, no likumprojekta izsvītrota prasība pircējam būt ar lauksaimniecisku izglītību vai ar pieredzi lauksaimniecībā. Tās vietā pircējam tiktu prasīta valsts valodas prasme, ko jau pērn pirms otrā lasījuma Saeimā bija ierosinājis Saeimas deputāts Armands Krauze (ZZS). Bet, skatot likumprojektu otrajā lasījumā, Saeimā ar dažu balsu pārsvaru, ko nodrošināja “Saskaņas” un dažu “Vienotības” deputātu balsis, šo priekšlikumu noraidīja. Tomēr pirms trešā un galīgā lasījuma prasība par valsts valodas prasmi likumprojektā ir saglabāta.

Bez valsts valodas likumprojektā saglabāta prasība pircējam pēc vietējo pašvaldību atļaujām, ja fiziska persona pērk vairāk par 10 hektāriem, bet juridiska persona – vairāk par 5 hektāriem zemes.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš (NA) saka, ka ar šiem kopš pagājušā gada vasaras slīpētajiem grozījumiem negribot ierobežot tos ārzemniekus, kuri Latvijā prasmīgi saimnieko. Bet gribot ierobežot spekulatīvus darījumus, kuros iesaistītas ārzemniekiem piederošas firmas vai to pašmāju starpnieki. Tāpat panākt zemes efektīvu izmantošanu. neļaujot aizlaist to atmatā. Deputāts gan atzīst, ka ar šiem grozījumiem ārzemnieku iespiešanos Latvijas zemes tirgū un spekulatīvos darījumus varēšot ierobežot tikai daļēji.

Kā viņš atklāj intervijā “Latvijas Avīzei”, tuvāko mēnešu laikā vēlas sagatavot jaunus priekšlikumus grozījumiem likumā, kas ierobežotu darījumus, kuros viena Latvijā reģistrēta, ārzemniekiem piederoša firma, kuras pamatkapitālā ir zeme, pārdod otrai. Bet zeme paliek neizmantota. Viena no viņa idejām būtu sagatavot likumprojektu, kas piespiež juridisku personu nopirkto zemi izmantot lauksaimniecībā. Nopērkot uzņēmumu, kura pamatkapitālā ir lauksaimniecībā izmantojamā zeme, pircējam obligāti būs jānodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu.

Interviju ar Romānu Naudiņu lasiet “Latvijas Avīzes” 16.marta numurā vai meklējiet e-izdevumos.

Saistītie raksti
LA.lv