Foto – LETA

Grib mazināt sociālās iemaksas 0

Finanšu ministrija (FM) nākusi klajā ar jaunu ierosinājumu darbaspēka nodokļu samazināšanai. Tas paredz par pusprocentu (no 24,09% līdz 23,59%) samazināt darba devēju un par pusprocentu darba ņēmēju maksātās ( no 11% līdz 10,5%) valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksu (VSAOI) likmes.

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 170
Lasīt citas ziņas

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamā daļa, kas pašlaik ir 45 lati, no nākamā gada būtu 53 lati. Savukārt nodokļa atlaide apgādniekiem, kas kopš šā gada 1. jūlija ir 80 lati mēnesī, nākamgad palielinātos līdz 116 latiem jeb 165 eiro mēnesī. Vienlaikus IIN likme nākamgad nemainītos – 24%.

FM veiktie aprēķini rāda, ka šāds VSAOI likmju samazinājums dotu ieguvumu ģimenēm, kuru apgādībā ir bērni. Ģimenei ar diviem bērniem, kur tēvs un māte pirms nodokļu nomaksas saņem 250 latus mēnesī, šis ieguvums būtu ap 300 latu gadā. Samazinot IIN likmi līdz 22% – tikai 76 lati gadā. Ģimenei ar diviem bērniem, kur katrs apgādnieks pirms nodokļu nomaksas saņem 500 latu mēnesī, VSAOI likmju samazinājums dotu 326 latu lielu gada ienākumu. Bet ar IIN samazinājumu ģimene saņemtu vien 182 latus gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar šo jauno ierosinājumu FM pūlas panākt grozījumus pirms gada pieņemtajā likumā, lai nākamgad par diviem procentpunktiem, bet pēc diviem gadiem vēl par diviem procentiem nebūtu jāsamazina iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN).

Kā zināms, pirms diviem gadiem finanšu ministrs kopā ar Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK), Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK), Zemnieku saeimas un Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) pārstāvjiem parakstīja Nodokļu politikas stratēģiju 2011. – 2014. gadam, kurā cita starpā paredzēja, ka no 2014. gada IIN likme būs 22%.

Tā kā pret šādu likmju samazinājumu iebilst gan Eiropas Komisija, gan Starptautiskais valūtas fonds, FM izmisīgi pūlas izdomāt citus, lai nebūtu jāaiztiek IIN likme. Viens no FM agrāk izskanējušajiem priekšlikumiem paredzēja nākamgad samazināt IIN tikai par vienu procentpunktu; par 25 latiem palielināt minimālo algu – 200 latu vietā 225 lati jeb 320 eiro mēnesī. Savukārt nodokļa atvieglojums par apgādājamiem nākamgad pieaugtu līdz 98 latiem (140 eiro) mēnesī. Ar IIN neapliekamā daļa būtu atkarīga no ienākumu apmēriem pirms nodokļu nomaksas. “Uz papīra” saņemot līdz 400 latiem mēnesī, ar nodokli neapliekamā daļa svārstītos no 46 līdz 84 latiem (120 eiro) mēnesī. Ja ienākumi “uz papīra” pārsniedz 400 latus, tad ar nodokli neapliekamā daļa paliktu līdzšinējā – 45 lati.

Tagad FM sola, ka nākamgad ķersies pie minētā diferencētā neapliekamā minimuma sagatavošanas, atsakoties vispār no tā piemērošanas lielām algām.

Jauno ierosinājumu vispirms paredzēts nodot apspriešanai koalīcijā. Ja tā neiebildīs, tad tas tikšot virzīts apstiprināšanai valdībā. Kādi būs grozījumi nodokļu likumos, skaidrība par to, visticamāk, radīsies, Saeimai pieņemot valsts budžetu 2014. gadam. Budžeta likumprojektu paredzēts iesniegt Saeimā 27. septembrī.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.