Latvijā
Politika

Grib nodokli pret aptaukošanos 16

Foto – Shutterstock

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputāti konceptuāli atbalsta iedzīvotāju iniciatīvu samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) ikdienā nepieciešamajiem, veselīgajiem produktiem, bet palielināt to kaitīgajiem. Vienlaikus gan tiek norādīts uz vairākiem šķēršļiem, kas varētu apgrūtināt šādu izmaiņu ieviešanu dzīvē.

Šī iniciatīva, ko portālā “Manabalss.lv” parakstījuši vairāk nekā 10 300 cilvēku, paredz noteikt samazinātu PVN likmi 5% apmērā svaigai gaļai, svaigām zivīm, medum, olām, pilngraudu produktiem, Latvijai raksturīgiem dārzeņiem un augļiem, kā arī pienam un tā izstrādājumiem, kas nav saldināti (biezpiens, siers, krējums, kefīrs u. tml.). Savukārt saldinātiem dzērieniem un konditorejas izstrādājumiem, mākslīgās trans­taukskābes saturošiem produktiem, kā arī produktiem ar sāls daudzumu, kas lielāks par 1,25 g uz 100 gprodukta, palielināt PVN līdz 31%.

Iniciatīvas grupas pārstāvis Kārlis Vanags pauda pārliecību, ka šādu izmaiņu dēļ veselīgo produktu cena nokristos un patērētāji iegādātos veselīgāku pārtiku. Viņš atsaucās uz Slimību profilakses un kontroles centra pētījumu, kurš uzrādīja, ka vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju ir liekais svars. Aptaukošanās ziņā Latvija Eiropas Savienībā ir otrajā vietā aiz Maltas. Citi pētījumi savukārt uzrāda Latvijas iedzīvotāju neveselīgu paradumu patērēt pārmērīgi daudz sāls – 8,8 grami dienā (Pasaules veselības centra ieteiktā norma ir 5 grami dienā). Iniciatīvas autori arī pārliecināti, ka no šādām pārmaiņām ieguvēji būtu arī vietējie pārtikas tirgotāji un ražotāji, jo palielinātos produkcijas noiets. Turklāt, mainoties ēšanas paradumiem, mazinātos slogs uz veselības aprūpi. “Samazinātā PVN likme pārtikai vai atsevišķām pārtikas grupām tiek piemērota 23 Eiropas valstīs un tikai piecās valstīs, tostarp Latvijā, tādas nav,” uzsvēra K. Vanags. Savukārt paaugstināto likmi (tiesa – akcīzes nevis PVN) neveselīgai pārtikai 2011. gadā ieviesa Dānija, bet jau gadu vēlāk no tās atteicās, jo iedzīvotāji devās pēc lētākiem našķiem uz kaimiņvalstīm.

Deputāti idejiski pauda atbalstu šādam priekšlikumam, tomēr noprotams, ka tālāka virzība nebūs viegla. Priekšlikums samazināt likmi veselīgajiem produktiem varētu vismaz daļēji tikt realizēts. Valdība jau šobrīd apstiprinājusi priekšlikumu samazināt PVN likmi Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem, kas tiks virzīts uz Saeimu budžeta paketes ietvaros. Tomēr ar likmes palielināšanu neveselīgo produktu grupai iespējamas dažādas problēmas, kas tika minētas jau komisijas sēdē. Piemēram, nav skaidrs, kā šādas izmaiņas ietekmēs nodokļu ieņēmumus budžetā. Turklāt jaunas PVN likmes varētu būt pretrunā ES direktīvām (tās paredz, ka dalībvalstīs var būt viena standartlikme un divas samazinātās) un valdības nodokļu politikas pamatnostādnēm, kas neparedz nodokļu paaugstināšanu. Tādēļ Saeimas iesniegumu komisijas deputāti turpinās vērtēt šo iedzīvotāju iniciatīvu kopā ar Finanšu, Ekonomikas un Veselības ministriju, kā arī citu atbildīgo iestāžu pārstāvjiem. Katrā ziņā nākamā gada budžetā šādu inici­atīvu iestrādāt, visticamāk, nebūs iespējams, atzina komisijas priekšsēdētāja vietniece Janīna Kursīte-Pakule (NA).

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija (LPTA) pauž atbalstu valdības plāniem samazināt PVN Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem. “Šāds solis palīdzētu nozarei nostiprināties un konkurēt ar līdzīgiem importa produktiem. Ja budžets atļautu, tad būtu tikai pozitīvi, ja tiktu paplašināts tas pārtikas produktu loks, kuram piemērota samazinātā likme,” teica LPTA izpilddirektors Noris Krūzītis. Pret PVN palielināšanu kādai atsevišķai pārtikas produktu grupai asociācija ir noskaņota negatīvi, jo būšot grūti izdalīt, kuri produkti uzskatāmi par neveselīgiem. LPTA pārstāvja ieskatā šādus jautājumus pareizāk būtu risināt ar akcīzes nodokli, nevis PVN likmēm.

LA.lv