×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. septembris, 2017
Drukāt

Grib nodokli pret aptaukošanos (20)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputāti konceptuāli atbalsta iedzīvotāju iniciatīvu samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) ikdienā nepieciešamajiem, veselīgajiem produktiem, bet palielināt to kaitīgajiem. Vienlaikus gan tiek norādīts uz vairākiem šķēršļiem, kas varētu apgrūtināt šādu izmaiņu ieviešanu dzīvē.

Šī iniciatīva, ko portālā “Manabalss.lv” parakstījuši vairāk nekā 10 300 cilvēku, paredz noteikt samazinātu PVN likmi 5% apmērā svaigai gaļai, svaigām zivīm, medum, olām, pilngraudu produktiem, Latvijai raksturīgiem dārzeņiem un augļiem, kā arī pienam un tā izstrādājumiem, kas nav saldināti (biezpiens, siers, krējums, kefīrs u. tml.). Savukārt saldinātiem dzērieniem un konditorejas izstrādājumiem, mākslīgās trans­taukskābes saturošiem produktiem, kā arī produktiem ar sāls daudzumu, kas lielāks par 1,25 g uz 100 gprodukta, palielināt PVN līdz 31%.

Iniciatīvas grupas pārstāvis Kārlis Vanags pauda pārliecību, ka šādu izmaiņu dēļ veselīgo produktu cena nokristos un patērētāji iegādātos veselīgāku pārtiku. Viņš atsaucās uz Slimību profilakses un kontroles centra pētījumu, kurš uzrādīja, ka vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju ir liekais svars. Aptaukošanās ziņā Latvija Eiropas Savienībā ir otrajā vietā aiz Maltas. Citi pētījumi savukārt uzrāda Latvijas iedzīvotāju neveselīgu paradumu patērēt pārmērīgi daudz sāls – 8,8 grami dienā (Pasaules veselības centra ieteiktā norma ir 5 grami dienā). Iniciatīvas autori arī pārliecināti, ka no šādām pārmaiņām ieguvēji būtu arī vietējie pārtikas tirgotāji un ražotāji, jo palielinātos produkcijas noiets. Turklāt, mainoties ēšanas paradumiem, mazinātos slogs uz veselības aprūpi. “Samazinātā PVN likme pārtikai vai atsevišķām pārtikas grupām tiek piemērota 23 Eiropas valstīs un tikai piecās valstīs, tostarp Latvijā, tādas nav,” uzsvēra K. Vanags. Savukārt paaugstināto likmi (tiesa – akcīzes nevis PVN) neveselīgai pārtikai 2011. gadā ieviesa Dānija, bet jau gadu vēlāk no tās atteicās, jo iedzīvotāji devās pēc lētākiem našķiem uz kaimiņvalstīm.

Deputāti idejiski pauda atbalstu šādam priekšlikumam, tomēr noprotams, ka tālāka virzība nebūs viegla. Priekšlikums samazināt likmi veselīgajiem produktiem varētu vismaz daļēji tikt realizēts. Valdība jau šobrīd apstiprinājusi priekšlikumu samazināt PVN likmi Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem, kas tiks virzīts uz Saeimu budžeta paketes ietvaros. Tomēr ar likmes palielināšanu neveselīgo produktu grupai iespējamas dažādas problēmas, kas tika minētas jau komisijas sēdē. Piemēram, nav skaidrs, kā šādas izmaiņas ietekmēs nodokļu ieņēmumus budžetā. Turklāt jaunas PVN likmes varētu būt pretrunā ES direktīvām (tās paredz, ka dalībvalstīs var būt viena standartlikme un divas samazinātās) un valdības nodokļu politikas pamatnostādnēm, kas neparedz nodokļu paaugstināšanu. Tādēļ Saeimas iesniegumu komisijas deputāti turpinās vērtēt šo iedzīvotāju iniciatīvu kopā ar Finanšu, Ekonomikas un Veselības ministriju, kā arī citu atbildīgo iestāžu pārstāvjiem. Katrā ziņā nākamā gada budžetā šādu inici­atīvu iestrādāt, visticamāk, nebūs iespējams, atzina komisijas priekšsēdētāja vietniece Janīna Kursīte-Pakule (NA).

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija (LPTA) pauž atbalstu valdības plāniem samazināt PVN Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem. “Šāds solis palīdzētu nozarei nostiprināties un konkurēt ar līdzīgiem importa produktiem. Ja budžets atļautu, tad būtu tikai pozitīvi, ja tiktu paplašināts tas pārtikas produktu loks, kuram piemērota samazinātā likme,” teica LPTA izpilddirektors Noris Krūzītis. Pret PVN palielināšanu kādai atsevišķai pārtikas produktu grupai asociācija ir noskaņota negatīvi, jo būšot grūti izdalīt, kuri produkti uzskatāmi par neveselīgiem. LPTA pārstāvja ieskatā šādus jautājumus pareizāk būtu risināt ar akcīzes nodokli, nevis PVN likmēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Ierēdņiem grib palielināt algas,lai viņi varētu atļauties aptaukoties?

 2. Lai paprieksu noskaidro ,kaa tiek audzeetas liesaas cuukas,kuru galu paardod gandriiz visur. 4 meenesos izaug liidz 100 kg!!!

 3. NAV NE VAINAS” DOMAI”, JA SMADZENĒS” IEMETIES” AUDZĒJS!!! Pirms sākt šo ”domu”’realizēt, aizliedziet visas E vielas pārtikas produktos, no kurām arī lielais vēža slimnieku skaits – cik ilgi var triekt cilvēkam iekšā tās drausmīgās E vielas bez redzama rezultāta??? Bez tam ražotājiem nevajag gatavot produktus, kuri samaitā vielmaiņu un resnuma nebūs!!!! No gaļas produktu iepakojuma tagad vispirms IZGĀŽAS tonna ūdens??!!!! Padomju laikos gaļas izstrādājumos nebija tik un tik % gaļas un no tās vispirms neizgāzās ūdens!??? Jā, BIEŽI BIJA ”PAZUDIS” DZĪVNIEKA RUMPIS… TIE BIJA MŪSU LATVIJĀ AUDZĒTI DZĪVNIEKI UN RAŽOTA PRODUKCIJA, NEVIS IEVESTA SAZIN NO KURIENES, utt.

 4. Grib uzturēt par sešām ministrijām vairāk,nekā bagātākajā Eiropas valstī Šveicē un vēl palielināt algas vadošajiem ierēdņiem! Kas gan cits vēl atliek?

 5. Nu ko tik neizgudro lai tautu apšmauktu , vai tiešam doma ka tauta tik glupa ka nesapretis ka viņu šmaukš ?visilikumi tiks ar gudriem cilvekiem apjeti apkart un šmausies vel vairak neka parasti .

 6. tā vien šķiet, ka daļa ļaužu sāk “iet sviestā” un tagad nu regulēs, ko katram ēst un ko nē. Kas vienam ir inde, citam derīga manta, visi cilvēki nav vienādi un nav tādas vidējās t° slimnīcā

 7. Kur garantija, ka mājās gatavojot šos veselīgos produktus netiks pievienots gan cukurs, gan taukvielas, gan sāls. Ja nesaprot vai nevēlas saprast ko nozīmē veselīga pārtika tad ar nodokļiem jau nu gudrāku nepataisīs.

 8. Labāk lai kontrolē briesmīgos konditorijas izstrādājumus,speķa pīrādziņos 7 E. Elvi veikalos.

 9. jā, kad Dānija noskaidrojusi , ka tauku nodoklis nestrādā, Latvija steidzas ieviest 31 procentu, nu kāpēc ne 200? Jāsmejās, un atmiņā nā šausmustāsti par feodālismu, kad 10 tiesa bija jāmaksā… hahaha

  • Šausmu stāstam pamats nav saskatāms. Desmitā tiesa, tie ir 10%. Mūsdienu pasaulē tik zemi % jāmeklē ar palielināmo glāzi. Visi nodokļi ir parasti mazākais divas reizes lielāki.

 10. Velosipēds nav jāizgudro! Atbildēt

  Latvijai jāseko Briseles,Amsterdamas,Lisabonas pamācošajam piemēram-ikdienas pārtikai jānosaka 6% PVN! Arī šķēršļus ir jāpārvar tādā pat veidā! Bet ar paaugstinātu nodokli ir jāapliek (lai arī tas deputātiem nepatiks) nevis šokolādi,bet austeres,omārus,langustus,skotu viskiju,Jamaikas rumu un Havanas cigārus!

 11. Īstākā afēra 4. maija režīma stilā, kas nozīmē nevis samazinājumu, bet pieaugumu, jo vienkāršā tauta ēd to ķīmiju. Tad gādājiet cienītās un godātie politiķi mums pilnus veikalus ar tā saucamo veselīgo pārtiku par pieņemamām cenām. Uz šī rēķina taisās vēl pacelt PVN, nu galīgais absurds!!!

 12. ar nodokli jaapliek 25%apmera tie izstradajumi kuros cum un mudz E-vielas.Tad tauta bus veselaka un nebus tie 80000 veza slimnieku.

 13. Esmu tikai PAR! Mūsdienās katrs otrais rij neveselīgus produktus tikai tāpēc, ka normālus veselīgus produktus cenas dēļ īsti nevar atļauties. Vieglāk iepirkt visādus mēslus un pēc tam brīnīties, ka beigts kuņģis, aizkuņģis u.c problēmas.

 14. Negrib paaugstināt likmi neveselīgai pārtikai, jo valdības pārstāvji arī ir iesaistīti tās ražošanā un ievešanā. Viņi negrib ciest zaudējumumus, jo tad tos štruntus mazāk pirks.

 15. es domāju ka tas ir triks, lai palielinātuu nodokļus, bet nodokļus noņemt….? Cenas veikalā katru dienu kāpj, un neviens te neizsekos, tādē ljautrā polika ar nodokļu pieaugumu turpinā.

 16. Nu šis nu ir totāls sviests….Saprotu vēl, ka dārzeņi ir veselīgi varbūt visiem, ok, veicinām to
  ēšanu, samazinot nodokli. Bet es visu mūžu ēdu saldumus utt. neierobežoti un nekas lieks neaug un neaugs. Ja kāds aptaukojas no bulciņas, tas individuāli -lai neēd, bet kāpēc tad man jāievēro diēta kopā ar viņu!

 17. Doma jau nav slikta, taču uzskati par kāda produkta veselīgumu vai neveselīgumu pārsvarā ir vien vēderticīgo iedoma. Man, par piemēru, šķiet, ka nav nekā veselīgāka par kaltētu voblu un skābu gurķi. Un, ja man kāds dotu krietnu finansējumu, es to zinātniski;) pierādītu …

Draugiem Facebook Twitter Google+