×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
8. novembris, 2016
Drukāt

Grib papildināt lielo ierēdņu armiju: valsts iestādes prasa 2500 jaunu amata vietu (13)

Foto ShutterstockFoto Shutterstock

“Kā tad dursim? Ar sāpēm vai bez sāpēm?” vaicāja blēdis Spuļģīts, izliekoties vakcinējam Kņopienes kazu filmā “Dāvana vientuļai sievietei”. Šie vārdi neviļus nāk prātā, domājot par to, vai un kurš ir gatavs “durt” vai “griezt” tajā “kazā”, kas tiek barota no nodokļu maksātāju kabatas – valsts ierēdniecības korpusā.

Neskatoties sabiedrības nemitīgo šķendēšanos par uzpūsto birokrātiju un lielo ierēdņu armiju valstī, izrādās, ministrijas un neatkarīgās institūcijas nesen nākušas klajā ar pieprasījumu pēc vēl teju 2,5 tūkstošiem jaunu amata vietu nākamajos trīs gados (601 nākamgad, 854 aiznākamgad un 995 vēl pēc gada). Vislielāko amata vietu skaitu pieprasījusi Iekšlietu ministrija, Tieslietu ministrija un Veselības ministrija.

Valsts kanceleja (VK), kas apņēmusies panākt valsts pārvaldes efektivizēšanu un darbinieku skaita samazināšanu, uzsver, ka tās ir tikai ministriju vēlmes un absolūti nenozīmējot, ka kāds tās apmierinās. “Par štata vietām vienmēr ir liela cīkstēšanās, lai tās nepieaugtu bezjēdzīgi. Vieglākais ir paprasīt – dodiet mums jaunas amata vietas, taču jāraugās uz situāciju kopumā, tāpēc arī esam mēs, lai izvērtētu, cik tas ir pamatoti,” skaidro VK pārstāve Ieva Aile. Viņa piebilst, ka pat premjers ir atzinis – nereti ministrijas jauno politikas iniciatīvu raksta “rakstīšanas pēc”, ļoti labi apzinoties, ka nevar sadalīt vairāk naudas, nekā tās ir.

Tomēr ministriju un neatkarīgo institūciju papildu amata vietu pieprasīšana ne vienmēr nozīmē jaunus papīru kalnu ražotājus un kafijas dzērējus kabinetos, jo Latvijā valsts pārvaldes uzbūves īpatnību dēļ ministriju tiešā padotībā strādā gan policija, gan glābšanas dienesti, gan daļa skolu, muzeju un sociālās aprūpes centru.

Taču nav pamata vainot sabiedrību, ka tā visus valsts un pašvaldību iestādēs strādājošos dēvē par vienu lielu birokrātijas vai ierēdņu armiju. Mūsu valsts sistēma ir tik sarežģīti “būvēta”, ka pat paši ierēdņi atzīst – to izskaidrot ir grūti un tajā putrojas pat lēmējvara. Iespējams, tas ir viens no iemesliem, kāpēc radies priekšstats par netveramu ierēdņu armiju.

Patlaban Latvijā aptuveni 173 000 cilvēku strādā tieši vai netieši no nodokļu maksātāju naudas apmaksātās darba vietās.

Plašāk – “Latvijas Avīzes” 9.novembra numurā vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Turpināsim,pat neraugoties uz iedzīvotāju skaita sarukumu? Atbildēt

  No 2004.līdz 2014.gadam vien jau ministrijās strādājošo skaits ir palielinājies: Finanšu ministrijā-no 280 līdz 411,Ekonomikas ministrijā-no 189 līdz 211,Zemkopības ministrijā-no 210 līdz 243,Izglītības un zinātnes ministrijā-no 151 līdz 197,Labklājības ministrijā-no 141 līdz 162,Aizsardzības ministrijā-no191 līdz 225,Satiksmes ministrijā-no151 līdz 157,Tieslietu ministrijā-no156 līdz 250,Veselības ministrijā-no 94 līdz 107.
  Skat.”Birokrātija nemazinās”,Ilze Šteinfelde,nra.lv.19.04.214.

 2. Te nu gan,- pavisam a_ujeļi!!!

 3. Dīvaini, ka Latvijas politiķi vēl aizvien nesaprot, ka ir zināma robeža, aiz kuras nepiesātināmi politiķi un ierēdņi tiek aizslaucīti vēstures mēslainē. Nu nekaitiniet tos, kuri jūs baro! Mācieties no angļu un amerikāņu kļūdām, jo no savējām mācīties būs par vēlu.

 4. Latvija - brīnumu zeme Atbildēt

  Iekšlietu ministrijā jau tūlīt, uz brokastu laiku var samazināt augstākās ierēdniecības amatus vismaz uz 50 – 70 % un tos nododot strādājoša personāla papildināšanai. Tramps teiktu, ka par pieprasījumu, ja tas publiski izteikts, palielināt ierēdņu skaitu, šos ministrus vai ierēdņus vajadzētu arestēt, likt cietumā. Tas ir nopietni domāts, jo kā var palielināt skaitu, izšķērdēt mūsu naudu, ja “kabinetu žurku” iestādēs ir tik daudz, ka mudž vien, bet darītāju trūkst., masveidā sasēdināti pie datoriem un pārraksta datus viens no otra, sūta viens otram, trīs, piecas reizes.
  Ja Kanceles izcilo vadītāju Mārtiņu Krievu nerepresēs Māris Kučinskis par Stgreļčenoka izstumšanu (jau pirms daudziem gadiem Streļčenoku vajadzēja atlaist), Kancelejas vadītājs noteikti apskatīsies, kas notiek ierēdniecībā šajā iestādēs. Bet zini, godīgos cilvēkus padzen, streļčenokus par katru cenu grib paturēt, tā ir Latvijas varas nelaime. Padzen visus ministrus, kuri kaut ko dara, patiesi ķeras klāt reformēt nozari…

 5. Kafijas dzērājus. Nevajag baidīties no homonīmiem vai nevēlamām nozīmēm. Tāpēc ir konteksts. Lasītājus par muļķiem uzskatot tos par tādiem arī pataisa.

 6. Būtu taču ļoti vienkārši publiskot tautas zināšanai ierēdņu sarakstus ar funkcijām un algu. Tad taču muļķa tauta vienreiz apjēgtu valsts mašinērijas funkcionēšanu. T

 7. Vai tad sociālās parūpes centru darbinieki, glābēi, skolotāji un muzejnieki ir ierēdņi? Kopš kura laika? Tad kāpēc viņiem nav visas ierēdņu privilēģijas?

  • Randy, BR-Deutchland & Latvija, €U Atbildēt

   Piemeeram Vaacijaa visas juusu mineetaas kategorijas/profesijas ir ‘valsts iereednji’, taapat kaa zinaatnieki un augstskolu pasniedzeeji.

 8. Vel nepietiek to, kas nodarbojas ar uznemeju, visu cilveku CAKARESANU, izdomajot ne jau ko labu tiem un valstij, bet TIKAI UN VIENIGI tiem KAITEJOT?
  Vel jaizdoma kadu alus pudelu tilpumu, tvaika nosuceju aizliegt, senotajiem, pat bomziem nodoklus salikt, lai butu ar ko sos LIEKEZUS, PARAZITUS pabarot?
  Izskatas, ka nemusies nopietni so valsti sagraut, ja mobilize veselu KAITNIEKU armiju.
  Ka kadreiz satirikis Raikins teica:
  Labak maksajiet man par to, ka neko nedaru, neka laidiet “stradat”, jo pat pec 1 dienas “darbiem” vesels instituts gada laika nespes tos “darbus” pat gada laika izlabot….

 9. Kaut kā tak’ nodarbinātības statistika jāuzlabo. Da i šofera dēlus arī kaut kur jāliek. 😀

 10. kāds ar galvu galīgi nedraudzējas, iedzīvotāju arvien mazāk paliek, naudas nekam nepietiek, bet te atkal murgaina ideja – ierēdņu baru palielināt, un tā pamatīgi.

 11. Vajadzētu atstāt ierēdņus un tehniskos darbiniekus, kas draudzējas ar dator-programmām, tad procentus 90. varētu atlaist. Es tādu “sistēmu” redzēju 90-gadu vidū, kad uzņēmuma vadītājs, savā datorā varēja sameklēt visu, pat mazāko sīkumu, kas notiek viņa uzņēmumā.

 12. pieskaitiet vēl 50ooo nodokļu grāmatvežus, un kā ar konsultantiem, ārpakalpojumiem, oecd maksājumiem?

Draugiem Facebook Twitter Google+