Foto-Timurs Subhankulovs

Grib pienam pielikt 4 santīmus
 0

Pamatojot ar sausumu Jaunzēlandē, ražotāji spiež tirgotājus pacelt piena produktu cenu Latvijā.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Sāk milzt konflikts starp piena produktu ražotājiem un tirgotājiem, kas nevēlas pieļaut piena produktu cenu kāpumu veikalos. Saistībā ar pēdējos 30 gadus lielāko sausumu piena ražošanas lielvalstī Jaunzēlandē, patlaban pasaulē audzis pieprasījums pēc piena un kāpj tā cena. Dārgāki kļūst arī piena produkti biržās.

Kā 23.jūlijā preses konferencē norādīja Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks, piena cena biržā šā gada jūlijā salīdzinājumā ar situāciju gadu agrāk kāpa par 40%. Latvijā gan cenas kāpums ir daudz mazāks, turklāt mūsu valstī zemniekiem par pienu maksā trešo viszemāko cenu ES – patlaban vidēji 21 santīmu par kilogramu (bez PVN). ES piena iepirkuma vidējā cena pārsniedz 24 santīmus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piena pārstrādes uzņēmumi vēlas savu produktu sadārdzinājumu vismaz atbilstošu izejvielas cenas kāpumam. J. Šolks teic – piena produktiem veikalos būtu jāsadārdzinās par 5 – 6%, citādi tie pārstrādes uzņēmumi, kas savus produktus nepārdod citās valstīs, bankrotēs.

Savukārt tirgotāji, zinot pircēju pirktspēju un nevēloties mazināt savu peļņu, cenas kāpumu pieļaut nevēlas. “Mēs esam tādi kā cenu policisti – uzmanīgi sekojam, vai piegādātāju pieprasījumi celt cenas ir ekonomiski pamatoti. Mūsu uzdevums iespēju robežās ir pārstāvēt pircēju intereses un noturēt produktu cenas saprātīgā līmenī, un to mēs arī plānojam darīt,” vakar skaidroja “Rimi” veikalu tīkla sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Podskočija.

LPCS vadītājs uzsver – 
tirgotāji piena produktiem liek pat 60% lielu uzcenojumu, viņu izdevumu struktūra, aizbildinoties ar komercnoslēpumu, nevienam netiek rādīta, bet piena pārstrādātāji pelna 1 – 3% no preces cenas. “Turpinot šādu cenu politiku, trīs lielākie mazumtirgotāji sagraus piena nozari Latvijā – piena rūpnieki pārorientēsies uz eksportu un Latvijas cilvēki vairs nevarēs nopirkt Latvijā ražotus piena produktus,” bažījas J. Šolks.

Šolks uzskata – piena pārdošanas cenai jāpaliek nemainīgai uz tirgotāju rezervju rēķina.

LPCS vakar salīdzināja viena litra piena cenas struktūru veikalos Vācijā un Latvijā (sk. grafiku). Latvijā piens veikalā maksā 70, bet Vācijā 45 santīmus. Vislielākās atšķirības veido PVN likme – Vācijā 7%, Latvijā 21%, kā arī tirgotāju uzcenojums – Vācijā 10%, bet Latvijā 20 – 60%.

“Maxima” preses sekretārs Ivars Andiņš pēc preses konferences redakcijai atsūtīja vēstījumu, ka vislētākais Latvijā ražotais piens veikalu tīklā maksā 44 santīmus. “Piensaimnieku teiktais par mēģinājumu ietekmēt ražotāju lai paliek uz viņu sirdsapziņas – vai, viņuprāt, pircējiem patiks cenu kāpums veikalos? Arī zemkopības ministres paziņojums, ka, viņasprāt, cenu kāpums būtu nepamatots, mums nav palicis nepamanīts. Tāpēc arī diskutējam par piensaimnieku prasību celt cenas, bet ko atļaut vai aizliegt viņiem nav mūsu spēkos, un piensaimnieki to labi apzinās,” tā I. Andiņš. Viņš piebilst, ka saņemti pieteikumi no vismaz trīs Latvijas lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem par piena produktu cenas celšanu par vidēji 5%. Cenu vēloties celt arī Lietuvas pārstrādātāji. I. Andiņš vērš uzmanību, ka ražotāju un tirgotāju rentabilitātes rādītāji patlaban ir līdzīgi.

Reklāma
Reklāma

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis teic, ka diskusiju par cenas celšanu piena produktiem rosināja lielie ražotāji, tas esot viņu interesēs. Atbildot uz jautājumu par tirgotāju izmaksu slēpšanu, N. Krūzītis vaicā un atbild: “Vai ražotāji atklāj, par kādām cenām viņi pārdod piena produktus Krievijā? Kāpēc piena produktu ražotāji norāda uz diviem lielajiem mazumtirgotājiem? Tāpēc, ka ar tiem ir izdevīgi sadarboties. Tas ir nekaunīgs spiediens uz tirgotājiem, lai mēs celtu cenas. Mēs izvērtējam pieteikumus, iespējams, ka cenas kāps vien nedaudz, ja nebūs milzīgs politisks spiediens un ažiotāža.” Viņš norāda, ka patlaban viens litrs piena vienādi maksā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. N. Krūzītis, atbildot uz ražotāju pārmetumiem, teic, ka ir arī produkti, kur pārstrādes uzņēmumu peļņa veido 30 – 50% no cenas veikala plauktā.

Vairāki piena pārstrādes uzņēmumi ziņo, ka patlaban, kad piena nepietiek, labi pelnot piena pircēji starpnieki. Piena izejvielas cena, ko var maksāt daži lielie pārstrādes uzņēmumi, esot tuvu 25 santīmiem par kilogramu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.