Foto – AFP/LETA

Grib vai negrib – nāksies cirpt
 0

Itālijas parlamentārā komisija, kurai bija uzticēts salīdzināt pašmāju deputātu un senatoru atalgojumu ar citām Eiropas valstīm, nonākusi pie secinājuma – Itālijas parlamentā atalgojums ir visaugstākais. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Pirms mēneša parlaments asi noraidīja premjera Mario Monti priekšlikumu samazināt deputātu algu par 5000 eiro mēnesī, taču solīja līdz janvāra beigām tomēr pieņemt lēmumu par savu izmaksu samazināšanu, ņemot vērā arī Itālijas statistikas institūta “Istat” prezidenta Enriko Džovannini vadītās komisijas secinājumus.

 

Četrreiz vairāk nekā Spānijā

Komisija salīdzināja Itālijas parlamentāriešu atalgojumu ar citām lielākajām Eiropas valstīm – Franciju, Vāciju, Spāniju, Nīderlandi, Austriju un Beļğiju. 37 lappuses plašajā atskaitē secināts – deputātu un senatoru pamatalga pirms nodokļu nomaksas Itālijā ir vislielākā: 11 283 eiro mēnesī apakšpalātas deputātiem un 11 550 eiro senatoriem. Spānijas parlamentāriešu pamatalga ir gandrīz četras reizes mazāka – 2813 eiro. Francijas un Vācijas tautas pārstāvju mēnešalga svārstās no 7100 līdz 7668 eiro. Pēc Itālijas vislabākā dzīve ir Nīderlandes parlamentā ievēlētajiem, kuri saņem 8503 eiro mēnesī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr, secina komisija, salīdzināt nav vienkārši, jo katrā valstī ir citāds nodokļu slogs, bet katra parlamentārieša kopējās izmaksas nesastāv tikai no pamatalgas, bet arī no dažādām kompensācijām.

 

Itālijā deputāta alga ir tikai viens no pieciem punktiem, kas veido parlamentārieša kopējās izmaksas. Līdz ar algu Itālijas parlamentārieši saņem rezidences kompensāciju, sekretāru un biroja izmaksu kompensāciju, transporta brīvbiļetes un deputāta pensiju.

 

Itālijā nemaksā 
par transportu

Visi Itālijas deputāti un senatori saņem rezidences kompensāciju, kas teorētiski paredzēta papildu mājvietas uzturēšanai Romā tiem parlamentāriešiem, kuru deklarētā dzīvesvieta ir ārpus galvaspilsētas, taču praktiski tikpat lielā apmērā tiek maksāta arī romiešiem. Rezidences kompensācija nav Itālijas izgudrojums, bet pastāv arī citās Eiropas valstīs. Vislielāko šāda veida kompensāciju saņem Vācijas parlamentārieši – 3984 eiro, bet Itālija ierindojas otrajā vietā ar 3503 eiro. Spānijas deputāti saņem 1800 eiro rezidences kompensāciju, izņemot Madridē dzīvojošos, kuriem pienākas par 1000 eiro mazāk. Līdzīgas summas kā Spānijā ir arī Nīderlandē, bet Beļğijā rezidences kompensācija vispār neeksistē. Tā nepastāv arī Francijā, taču šīs valsts parlamentāriešiem ir iespēja apmesties Asamblejas īpašumā esošajā rezidencē par izdevīgiem tarifiem.

Palīgu un sekretāru algošanai, kā arī biroju uzturēšanai Romā un savā reğionā Itālijas parlamentārieši saņem summu, kas nav liela salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm, – katrs apakšpalātas deputāts saņem 3690 eiro un senators – 4180 eiro. Itālijas anomālija šajā gadījumā slēpjas faktā, ka šo summu saņem visi parlamentārieši neatkarīgi no biroju un palīgu skaita un bez nepieciešamības pierādīt, kā šī nauda tiek iztērēta. Vācijas parlamentārieši biroja vajadzībām var saņemt pat līdz 14 712 eiro mēnesī, taču šajā valstī līdzīgi kā Eiroparlamentā parlaments piešķir deputātam pieprasīto palīgu un maksā algu tieši palīgam, nevis deputātam. Līdzīgi notiek arī Beļğijā, bet Francijas deputātiem ir jāatmaksā valstij reāli neiztērētās summas.

Reklāma
Reklāma

 

Itālijas parlamentāriešiem ir īpašas privilēğijas transporta jomā – katrs deputāts un senators saņem brīvbiļeti, kas ļauj neierobežoti izmantot jebkuru sabiedrisko transportu valstī, ieskaitot jūras un aviotransportu. Tik plašu privilēğiju nav nevienas citas Eiropas valsts parlamentāriešiem.

 

Francijas tautas pārstāvji saņem dzelzceļa brīvbiļeti un 40 bezmaksas lidojumus starp Parīzi un rezidences vietu, kā arī sešus lidojumus ārpus šī maršruta. Arī Vācijas deputātiem pienākas dzelzceļa kartīte un iespēja saņemt kompensāciju par iekšzemes lidojumiem. Nīderlandes deputāti saņem 0,37 eiro ceļa izdevumu kompensāciju, bet tikai tad, ja neeksistē sabiedriskais transports, ar kuru parlamentārietis varētu atgriezties mājās.

Līdz aizvadītā gada 31. decembrim Itālijas parlamentārieši, kas bijuši ievēlēti vismaz uz diviem termiņiem, garantēja sev uzturnaudu turpmākajam mūžam, sākot no 50 gadu vecuma. Bijušie deputāti saņēma 2486 eiro mēnesī. No šā gada uzturnauda ir aizstāta ar pensiju, ko varēs saņemt pēc 65 gadu vecuma.

 

Izraisa iedzīvotāju sašutumu

Gan apakšpalātas, gan senāta spīķeri ir pauduši apņēmību līdz šā mēneša beigām izlemt par parlamenta izdevumu samazināšanu, sākot ar bezmaksas lidojumu atcelšanu, kā arī sekretāru un biroja izmaksu kompensācijas pārskatīšanu.

 

Neskatoties uz šo apņemšanos, nav viegli atrast Itālijas iedzīvotāju, kas parlamenta izmaksas uzskatītu par saprātīgām. Parādu krīzes situācijā, kuras dēļ pieņemtie taupības pasākumi liek itāliešu ğimenēm savilkt jostas aizvien stingrāk, parlamentāriešu ienākumus sabiedrība uztver ar pieaugošu neiecietību.

 

59 gadus vecais Roberto uzskata: “Šī ir politiķu pēdējā iespēja mainīt iespaidu par sevi sabiedrības acīs. Es tiešām ceru, ka viņiem tas izdosies.” 40 gadus vecā Luče ir noskaņota vēl pesimistiskāk: “Nekas nemainīsies! Tie, kam ir privilēğijas, no tām neatteiksies! Eiropa mums prasa upurus, taču maksā vienmēr tie paši…” Klaudio (37 gadi) brīnās: “Vai parlamentāriešiem vispār ir sajēga, kāda ir parasto itāliešu dzīve? Pat braukt uz darbu ar mašīnu ir kļuvis pārlieku dārgs prieks! Benzīns, dzīvokļa kredīts, pārtika un sadzīves pakalpojumi – viss kļūst dārgāks, un viņi domā, ka mēs varam to pavilkt? Sen jau vajadzēja samazināt parlamentāriešu algas!”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.