×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
22. oktobris, 2014
Drukāt

VDK darbības izvērtēšana būs dāvana Latvijas simtgadei. Saruna ar vēsturnieku Kārli Kangeri (22)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Jau pagājuši trīs mēneši, kopš šovasar ar Ministru kabineta rīkojumu tika nodibinātā LPSR Valsts drošības komitejas zinātniskās izpētes komisija. Četrpadsmit vēsturnieku un juristu komandu vada vēstures doktors Kārlis Kangeris, pats būdams piecpadsmitais. “Mūsu uzdevums ir parādīt VDK darbību un lomu, un ne tikai to. Gribam parādīt arī VDK sasaisti ar kompartijas centrālkomiteju, partijas nomenklatūru,” viņš skaidro komisijas mērķus. Komisija gan patlaban dzīvo bez finansējuma un pastāvīgas mītnes, tomēr tās tiek uzskatītas par pagaidu grūtībām. Paredzams, ka īstais darbs sāksies nākamgad. Pagaidām notiek materiālu un jomas apzināšana. Kā sokas, Kārlim Kangerim “LA” redakcijā taujāja žurnālisti Voldemārs Krustiņš un Viesturs Sprūde.

– Jūsu vadītās komisijas rīcībā droši vien būs visplašākais čekas lietu arhīvs, bibliotēka un avoti.

– Tagad apzinām visus arhīvus un materiālus. Kad VDK likvidēja, viņu lielo bibliotēku atdeva Policijas akadēmijai, bet, kad likvidēja akadēmiju, visas grāmatas vajadzēja nodot atklātībā un glabāt LU bibliotēkas fondos. Taču tagad bijusī čekas bibliotēka ir aizvesta uz Policijas koledžu. Valda uzskats, ka tās grāmatas ir slepenas un visus nevajag tām laist klāt. Vēl nesen diskutējām par to ar Drošības policijas pārstāvjiem. Vēl īsti nezinu, vai mums vajadzēs kādas pielaides, lai ar tām strādātu, vai tiksim tāpat. Savā laikā Ivars Ķezbers doktora disertācijā bija atsaucies uz šo bibliotēku, ka tur esot rokasgrāmatas, kā jāorganizē okupēšana un tamlīdzīgi. Tā ka tāda veida grāmatas un instrukcijas tur varētu būt. Daļa ir nokopētas un atrodas Satversmes aizsardzības biroja (SAB) Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā (TSDC). Iespējams, Policijas akadēmijā tās grāmatas, kā vervēt aģentūru, izmantoja par mācību līdzekļiem.

– Var jau būt, ka tur bija arī specifiska amerikāņu literatūra…

– Nez vai. 90. gadu sākumā visas tāda veida mācību grāmatas un instrukcijas vēl bija krieviski. Mēs gribam tikt arī SAB bibliotēkā. Tajā ir angļu un amerikāņu materiāli, bet tur gan vajag pielaidi, jo Latvija ir NATO valsts un tāda informācija ir klasificēta.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Visi lielie čekas maisu vētītāji kļūs manāmi klusāki, ja apjēgs, kas tais maisos patiesībā ir iekšā. Juris Bojārs šo situāciju raksturoja ar vārdiem – būs jānomaina svētbildes…
  Vai mēs esam gatavi nomainīt svētbildes?

 2. Katrs, kurš nonāca čekas redzes lokā, bija spiests atbildēt zu jautājumu: „Vai tu ziņotu, ja kāds uzstātos pret tavu dzimteni?”. Atbilde Nē nozīmēja atzīšanos, ka esi pretpadomju elements ar visām sekām (trakonams, darba zaudēšana, utt). Atbilde Jā nozīmēja, ka esi nonācis vervējamo aģentu sarakstā. Tas nenozīmēja, ka kāds ko ziņotu. Ziņošana bija atsevišķa lieta. Ar’ito būtu iespējams noskaidrot. Ziņotāji parasti saņēma to, ko viņiem solīja, ja ziņos: iespēju aizbraukt ekskursijā uz kapvalstīm vai tādām valstīm kā Ungārija, Dienvidslāvija. Piešķīra ārpus rindas dzīvokli – Rīgas jaunajos rajonos ir daudz iemītnieku. Sāpīgi, ka visa tā ir vēršanās pret latviešiem. Krievvalodīgie ziņošanu uzskatīja par svētu pienāķumu un tur var vēl savākt daudzas liecības. Tagad abas puses dzīvo tepat. Dīvaini, ka par vienīgo avotu visu laiku uzskata čekas sagatavotos materiālus. Neviena pasaules tiesa to neuzskatītu par objektīvu izmeklēšanu vai objektīvu vēstures materiālu. Pētījums ir tikai apr to – ko čeka rakstīja uz papīra un kā veidoja dezinformācijas politiku.

 3. Kangeris ir ārzemnieks. Un kā vairums ārzemnieku, ir naivs un lētticīgs. Kangeris visā nopietnībā domā, ka VDK vīri bija taisīti ar pirkstu, pati organizācija, (joprojām viena no labākajām pasaulē!) – neprofesionāla, un tāpēc savu aģentūru atstāja pēctečiem apbrīnošanai.

  Kangeris nepieļauj domu, ka šī aģentūra, kā viens no elementiem, varbūt vairākus gadus ir tikusi speciāli gatavota. Laiks bija pietiekami, jo jau Andropova varas sākumā (1982.g.) bija skaidrs, ka lielas, nopietnas pārmaiņas būs. Lai saglabātos, tika atkal augšā celta Ļeņina ideja, kas pēckarā bija sekmīgi īstenota A.Eiropā – veidotas Tautas frontes… Un tā tālāk – pēc scenārija.

 4. Kangeris ir ārzemnieks. Un kā vairums ārzemnieku, ir naivs un lētticīgs. Kangeris visā nopietnībā domā, ka VDK vīri bija taisīti ar pirkstu, pati organizācija, (joprojām viena no labākajām pasaulē!) – neprofesionāla, un tāpēc savu aģentūru atstāja pēctečiem apbrīnošanai.

  Kangeris nepieļauj domu, ka šī aģentūra, kā viens no elementiem, varbūt vairākus gadus ir tikusi speciāli gatavota. Laiks bija pietiekami, jo jau Andropova varas bija skaidrs, ka lielas, nopietnas pārmaiņas būs. Lai saglabātos, tika atkal augšā celta Ļeņina ideja, kas pēckarā bija sekmīgi īstenota A.Eiropā – veidotas Tautas frontes… Un tā tālāk – pēc scenārija.

 5. Kaapeec nekur ne vaarda par Oslo Briiviibas forumu. Dozhdj kaut ko mineeja. Gribeetos ko vairaak.

 6. Kangeri! Ir liela starpība starp taviem vecākiem, kuri ar .. biksēm aizlaidās uz Faterlandi un uztaisīja tevi, un starp tiem, kuri palika Latvijā un,protams sāņēma no padomēm visu, ko vien varēja saņemt, tai skaitā Sibīriju. Un mēs tavi vienaudži Latvijā arī visu to murgu bijām spiesti izdzīvot. Un tagad uzrodas dāds .., kurš vēls tiesāt tos kas dzōvoja šeit zem padomēm 50 gadus. Starp citu, kā tev klājas?

 7. Kā Kangers var ietekmēt kaut ko, ja gadu desmitus gulējis letarģiskā miegā! Ja vēl knapi 1/3 daļa kartotēkas ir viņa rīcībā. Un šis viņa sakāmais ir vnk bezatbildīgs: “Vēl pārmet, ka tā čekas kartotēka neesot pilnīga. Nu un tad? Tas ir svešas varas saraksts, un mēs neesam atbildīgi par tā pareizību vai nepareizību. Mēs varam saskaitīt tikai to, kas mums ir. Ja tā ir tikai trešā daļa (1/3) , kā teicis pēdējais VDK vadītājs Johansons, un tur dokumentēti tikai VDK darbības pēdējie 10 – 15 gadi, tad parādīsim kaut vai to.” Tas liecina par “vēsturnieka” cilvēcisko …trulumu! Strādājot tik nopietnā kantorī, un ja viņam ir vienalga vai tur ir 100 % vai tikai 30% , sorry! tik klaju necieņu pret LV cilvēkiem, kas vēlas zināt patiesību! Ja ir skārusi impotence un nav bijis iespējams dabūt visu 100 % kartotētu, tad kāda velna pēc jākacina tauta ar čekistu atstāto 30 % sēnalām?

 8. “Neviena mīkla nav atminēta, / Neviena plaisa nav aizbērt, / Neviena vaina nav dziedāta, – – /
  Viss vecais smagums velk ar visām šausmām.” Rainis, 1922 (Sudrabota gaisma).
  Čekistu-oligarhu-kampēju nesatricināmo vienotību nekādi kangeri nespēs ietekmēt:
  “Simts veidos manoties, tas pats ir pretinieks.” (Meklētājam).

 9. Ko Jūs kā vēsturnieks varētu teikt par cita vēsturnieka slepkavību?
  Latvijas viduslaiku vēstures pētnieks, pedagogs, akadēmiķis, LU katedras vadītājs, LZA korespondētāloceklis, zinātņu doktors Vilnis Pāvulāns 1994.gadā savā darba kabinetā LU tika atrasts(!!!) nogalināts ar 7-8 dunča dūrieniem. Kaut kā neizskatās pēc pašnāvības, vai ne?
  === Mātē Googlē atrodams šāds vēsturnieka Induļa Roņa info:
  1994.gada LU V. Pāvulāna slepkavības lietā neviens mani nevēlējās uzklausīt- ne Ģenerālprokuratūrā, ne Valsts policijā. Tāpēc informēju Eiropas Cilvēktiesību tiesu, ka LU katedras vadītāja Viļņa Pāvulāna slepkavas iespējams bija divi. Pēc profesora- slepkavas A. Strangas vārda nosaukšanas, pēc kāda laika toreizējais Saeimas sekretārs Imants Daudišs man teica, ka veco čekistu vidū klīstot baumas, it kā V. Pāvulāna pēdējie vārdi esot bijuši: „Ko tu dari Inesi, ko tu dari Inesi ?” Vainīgais mums zināmais Inesis LU Vēstures un filozofijas fakultātē bija un ir profesors Inesis Feldmanis, pašlaik Latvijas Vēsturnieku komisijas priekšsēdētājs pie Valsts prezidenta Andra Bērziņa. Te nu ir „ģenerālpēdas” pie slepkavības pasūtītājiem !”

  • Vēsturnieka, īsta Latvijas patriota slepkavība notika neatkarīgajā Latvijā. Augstākā Padome par neatkarības deklarāciju nobalsoja 1990.gada 4.maijā. Tātad 1994.gadā Latvija jau kādu laiku bija neatkarīga, demokrātiska valsts. Bet slepkavības fakts liecina, ka orgāni turpināja aktīvi darboties.

  • Mazāk šizofrēnijas. Pāvulāns izdarīja pašnāvību. To pateiks katrs, kas tajā laikā studēja.

 10. tadi laiki jau nepienaks ka publices tos agentus!gan jau pietiekosi daudz vini ienem augstus amatus,tapec netiek sabiedribai atklati!sen bija laiks!

  • Tavs koments liecina par nespēju loģiski domāt. Kādus augstu amatu ieņēmējus vēlies ieraudzīt maisā? Gudri cilvēki, atkārtoju – gudri cilvēki zina, ka īstā kartotēka jau vismaz 20 gadus nav LV. Tika izvesta uz galveno VDK štābu Krieviju.

 11. Reiz radio raidījumā „Krustpunktā” tika spriests par čekas ziņotājiem un čekas maisu atvēršanu. Viena no šī raidījuma dalībniecēm, Irīna Tomsone – aktrise un runas pedagoģe, izteica ļoti viedas un sirdsgudras atziņas:

  „Šī čekas atmosfēra – spēks melnais, viņš jau nekur nav pazudis, vai taisīsim tos maisus vaļā vai nē. Viņš strādā arī šodien(!!!), un atļaujiet man pateikt: ir tieši ļoti daudz žurnālistikā(!!!). Pēdējā laikā to, ko es redzu televīzijā, kā notiek intervijas – nu ziniet?! Ja cilvēkam uzdod jautājumu, kur viņam neļauj atbildēt tā, kā viņš to prot, bet pārtrauc un sāk spiest virsū savu gribu, tas jau arī ir kaut kas no čekas laikiem. Es ļoti baidos, jo es redzu, ka cilvēki tiek garīgi apspiesti! Ja es tā izsakos, varbūt es esmu muļķe, bet ļaujiet man kā muļķei izrunāties! Es runāju ne par sevi personīgi, bet par daudzām intervijām, kad tie, kas intervē uzspiež savu gribu, savukārt, iespējams, ka aiz viņiem stāv kāds, es saku varbūtību, kurš ir licis – tev ir jādabū tas un tas, man tā šķiet! Tāpēc, ka neļauj cilvēkam līdz galam izteikties, viens otrs! Bija tāds gadījums ar Ingunu Sudrabu, kuru vienkārši cilvēku priekšā vajāja, filmēja viņas vissmagākos brīžus – kad viņai nāca ģībonis, pataisīja viņu smieklīgu! Un es domāju – kas notiek, kas notiek, Pūpola kungs, ja Jums ir tik brīnišķīgas attiecības ar aitām, kāpēc Jūs šo kundzi, šo cilvēku necienāt, kāpēc Jūs viņu………?” Iejaucās Aidis Tomsons (radio žurnālists) – „Bet kāds tam sakars ar čekas lietu? Nesaprotu?” Un Irīna atbildēja: „Tieši tas, ka čeka darīja tieši tāpat!”

  P.S. Šķiet, ka čekas metodes atdzimst ar jaunu spēku un netīkama cilvēka iznīcināšanai, tiek pielietotas arvien viltīgākas un rafinētāks metodes!

  • Par aktrises teikto. Nav jau tur čeka iesaistīta bet žurnālistu Dievs Tas Kungs – Raidlaiks. Līdz sekundēm nomērīts: cik laika raidījumam, cik reklāmai. Ja ļausi cilvēkam izteikties, cik ilgi un kā viņš grib, citi vispār pie vārda netiks. Tāpēc man diskusiju raidījumi nepatīk: aprautu domu savārstījums un žurnālists – despots. Vienīgais izņēmums – sarunu raidījumi, kur cilvēki savstarpēji runā par doto tēmu un neviens viņus “nediriģē”.

 12. Padomju laikā (varu runāt tikai par savu apzinīgo mūžu Padomijā 1965.-1980. gadu beigas) ar padomju varu sadarabojās praktiski visi Latvijas iedzīvotāji. Te pat nav runa par VDK. Tā bija padomju cilvēku ikdiena, sākot no oktobrēniem un pionieriem, kuros stājās praktiski visi. Vai bija kādi vecāki, kas skrēja uz skolu un sita dūri uz galda: nē, mans bērns nekad nebūs pionieris. Tas ir okupācijas varas pasākums. Lai dzīvo brīvā Latvija! Vēlāk, protams, bija izvēle. Ar varu komjauniešos un vēlāk partijā nevienu nedzina. Ja cilvēks gribēja savā profesijā taisīt karjeru, nebūdams izcilība un ģeniāls …(vajadzīgo ierakstīt!), tad skaidrs, ka bez komjaunatnes un partijas to bija grūti izdarīt. Vai tādu bija daudzi, kas negāja uz vēlēšanām vai demonstrācijām, vai sapulcēm un politinformācijām? Protams, daudzi to uztvēra kā neizbēgamu ļaunumu, bet – gāja taču. Jo gribēja dzīvot bez raizēm. Jo bija bail. Kaut zemapziņā, bet bail. Aizmirst to visu murgu un nodzīvot atlikušos gadus, par to nedomājot. Jo cilvēki jau jūt kaunu par šavu gļēvumu un nepretošanos. Kam patīkami atcerēties, ka tas gājis demonstrācijā ar Padlatvijas karogu rokās un kliedzis: “Slava PSKP!” un tagad vēl domāt, ka tevi sāks tiesāt tie, kas padomju laikus vispār nav pieredzējuši un netic, ka tik traki ir bijis un kāpēc tu negāji Astras pēdās. Vai tad kāds pa lielam toreiz zināja, ka tāds cilvēks vispār ir? Es domāju, ka tas arī ir galvenais iemesls: kauns un bailes, kāpēc visas tās lietas tiek marinētas.

 13. "Čekista"reāls stāsts Atbildēt

  — Tajos maisos jau nav neviena čekista. Lai cik stulbs būtu izlūks, viņš savus aģentus sarakstos nereģistrētu. Arī man bija jāparaksta viens papīrs. Man prasīja: „Vai tu ziņotu, ja kāds uzstātos pret tavu dzimteni?” Es nešaubīgi atbildēju ar „Jā!”, tikai mēs domājām katrs savu dzimteni. Pāris reižu pa ceļam no darba uz mājām man piebrauca klāt „bobiks” un iesēdināja tā, lai kolēģi redz. Tas bija ar mērķi – diskreditēt mani draugu acīs, jo tolaik es biju Tautas Frontes līderis slimnīcā. Domāju, ka tos maisus čekisti pameta, lai liek mierā komunistus – īstos vaininiekus. Ir uzskats, it kā čeka savulaik bija autonoms spēks tajā sistēmā un nevienam nepakļāvās. Bet cilvēki taču saprot, ka bez partijas vadības rīkojuma mats no galvas nevarēja nokrist.

  Kangera k-gs, tāds delikāts jautājums: vai kāds ar mietu iedevis pa galvu, kad pēc 24 gadiem kaut pastalās, bet brīvā Latvijā! nākusi pabaiga apskaidrība par “čekas maisiem”?
  Kāpēc IZLIEKATIES nezinām, ka SVARĪGĀKOS papīrus jau pirms 1990.gada izveda uz Maskavu? vai pat sadedzināja uz vietas Latvijā!

 14. Kā tad tā? Visi tak savējie!

 15. Protams, jāpublicē informatoru (stukaču) vārdi! Es gadu dēļ nepretendēju ne uz kādiem labumiem no valsts. Taču, lai “izstrādāt” pamatotu viedokli šajā jautājumā, lūdzu SABu izsniegt man izziņu vai esmu “čekas maisā”. Man likās, ka es tur varētu būt. Kāpēc? Drīz pēc augstskolas beigšanas Ļeņingradā ļoti savdabīgā laikā un vietā mani draudzīgi lūdza neparastu palīdzību VDK virsnieks. Pēc kāda laikā (apm. 1 gada) viņš atkal man lūdza palīdzēt pieņemt lēmumu par vienas frontinieces-ebreju tautības sievietes, vai būtu pareizi viņai dot atļauju repatriēties uz Izrailu. Vai tiešām VDK vajadzēja manu viedokli? 80 -to gadu vidū man atļāva 3 gadu komandējumu uz islamisku valsti (Jemenu), kur par marksisma ideju izzplatīšanu bija paredzēts nāves sods. Biju gandrīz pārliecināts, ka es “maisā” esmu. Taču nē, manis tur nav. Pat neesot dokumentu par MĒĢINĀJUMU mani savervēt. Secinājums: ja esi “maisā”, tātad, esi bijis informators (stukačs)!

 16. Pēc priHvatizācijas, denacionalizācijas un konsolidācijas vajag slēpt sastrādātās šmuces – īstais brīdis kangariešiem uzsākt likvidācijas darbiņus, lai sajūsmināties pilsonīši vairs neatcerētos slaveno “brīvības cīnītāju” darījumus:”….auksti analizējot, sapratām, ka A. Gorbunova popularitāte ir patiesa tautas izteiksme, ka viņa visai vēlīno konversiju un vēlāko izskaidrojumu par to latviešu tauta akceptē pilnīgi. G. Meierovics arī personiski neiebilda pret A. Gorbunova kandidatūru, ….” Andris Kadeģis,bij. PBLA valdes loceklis ( NEATKARĪBAS CEĻŠ. PBLA POLITISKĀ DARBĪBA 1989-1994 / 12. CEĻĀ UZ 5. SAEIMAS VĒLĒŠANĀM )

 17. BEIDZOT ŠĪ PRIECĪGA VĒSTS PAR KURU AR SIEVU CĪNAMIES UN GAIDU VAIRĀK , KA 20 GADUS . VAI ATKAL NEUZRADĪSIES ZAGLERVEIDĪGIE, GODMANVEIDĪGIE , VVF , KAS CENTĪSIES LATVIJAS BENŽU NELIEŠUS GLĀBT UN KAVĒT ATMASKOŠANU ?
  CIK ILGI PASTĀVOŠAIS REŽĪMS VAR ŅIRGĀTIES PAR POLITISKI REPRESĒTIEM UN NACIONĀLĀS PRETOŠANAS DALĪBNIEKIEM ?
  TAISNĪBAS STUNDAI JANĀK ARI MUMS PAZEMOTIEM. CIK ILGI VAR PAR MUMS ŅIRGĀTIES ?

 18. Beidzot ir jāizvērtē komunistu loma Latvijas okupācijā,represijās,represīvo iestāžu vadībā un arī Latvijas 4.maija,barikažu organizēšanā un arī Latvijas tagadējā ekonomiskā stāvokļa veidošanā.Joprojam uzmanība tiek pievērsta otršķirīgām lietām,tā aktīvi veicinot mankurtismu un vēstures falsificēšanu.

Draugiem Facebook Twitter Google+