Mobilā versija
-2.7°C
Lidija, Lida
Pirmdiena, 16. janvāris, 2017
2. janvāris, 2014
Drukāt

Gribas mīlēties, bet… (2)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

“Esmu precējusies, ir bērni. Vīrs dabūja darbu un tagad uz daudziem mēnešiem ir prom no mājām. Šajā laikā man rodas vēlme pēc tuvības, īpaši vakaros, kad pļāpājam pa telefonu. Meklēt gadījuma sakarus nevēlos, doma par tādiem man šķiet pretīga,” – vēstulē 36,6 °C redakcijai savu intīmo problēmu uzticējusi kāda jauna sieviete. 
Ko darīt, ja gribas mīlēties, taču mīļotais tālu pasaulē?

 

Vīrs ir vienīgais manā intīmajā pieredzē. Kad runājam pa telefonu, es bieži samīļoju savu klitoru, tomēr tas nepalīdz noņemt spriedzi. Mēdzu to darīt arī agrāk, kamēr man vēl nebija partnera. Toreiz tas bija ļoti patīkami, bet tagad kaut kā būtiska pietrūkst. Draudzene ieteica ar pirkstiem imitēt locekļa kustības, bet mazliet baidos – ja nu intīmajā vietiņā tā ievazāju infekciju?

Varbūt iegādāties kādu palīglīdzekli? Taču to klāstā neorientējos. Kad mīlējoties kādreiz lietojām prezervatīvu, tas radīja nepatīkamas sajūtas. Alerģija tā nebija, bet kaut kas līdzīgs. Ja nu mākslīgais loceklis izrādīsies tikpat pretīgs?

Jau sen, vēl pirms bērnu dzimšanas, vīram patika novest mani līdz uzbudinājumam, glāstot vēderu un stingrāk piespiežot roku tieši dzemdes rajonam. Tas reizēm radīja pat stiprāku uzbudinājumu, nekā pieskaršanās klitoram. Varbūt man tā izpaužas kāda veselības problēma?

Vēlos pajautāt arī par sapņiem. Reizēm sapnī redzu, ka ar vīru mīlējos. Tas mulsina, jo pamostoties izjūtas ir gluži kā pēc īstas tuvības. Un vēl: ja tuvības nav bijis vismaz divus mēnešus, man mīlējoties šķiet, ka vīra loceklis ir kļuvis resnāks, sēklas vairāk, tāpēc baudījums no tuvības lielāks. Bet varbūt mana intīmā vieta atturēšanās dēļ kļūst mazāka?

Tāda nu pašlaik ir gana daudzu ģimeņu ikdiena – viens devies prom no mājām, lai pelnītu iztiku, kamēr otrs palicis tepat, audzina bērnus. Izdzīvošanas problēmas atrisinātas, taču to vietā citas – intīmas un nebūt ne vienkārši šķetināmas.

Kā šādā situācijā nezaudēt tuvību ar mīļoto un ko vēstules autorei var ieteikt speciālists, jautājām ginekoloģei Guntai Frīdenbergai.

 

Ir jautājumi – un ir risinājumi

Vai tiešām var dabūt kādu infekciju, ja apmierinās, izmantojot pirkstus vai mākslīgo locekli? Nekāda riska, ja vien nomazgā rokas! Arī par alerģiju, darbojoties ar mākslīgo locekli, baidīties nevajadzētu.

Šim pārim varbūt vērts laikā, kad vīrs ir mājās, doties uz kādu seksa veikalu un kopīgi izvēlēties piemērotāko izstrādājumu. Runājot pa telefonu brīdī, kad abi jūt vēlmi mīlēties, sieviete to varētu izmantot. Tad varbūt zustu nepatīkamā mulsuma un vainas sajūta.

Kāpēc nerodas vēlamā labsajūta, kairinot tikai klitoru? Ir divi orgasma veidi – klitoriskais un vaginālais. Zigismunds Freids gan savulaik uzskatīja, ka klitoriskais orgasms mēdz būt vienīgi pusaudzēm, bet nobriedušām dāmām – tikai vaginālais, taču mūsdienu pētījumi to neapstiprina. Dažas sievietes līdz pat sirmam vecumam izjūt tikai klitora radīto baudas virsotni, turpretī citas – vaginālo orgasmu, jo klitora nervu pinums ir arī dziļāk makstī. Pēc vēstulē minētā šķiet, ka šai sievietei vajadzīgs arī maksts kairinājums, tāpēc vīra prombūtnes laikā šo funkciju varētu pildīt gan mākslīgais loceklis, gan vibrators.

Vai paaugstinātā jutība, vīram uzspiežot sievietes vēdera lejasdaļai, nav saistīta ar kādām veselības problēmām? Noteikti nē, jo fizioloģiski šajā vietā dzemdes kairinājums nevar rasties. Tā drīzāk ir erogēnā zona, ko sieviete iepriekš nav apzinājusies. Aiztiekot to pašai, diezgan droši varētu sasniegt labās sajūtas, ko savulaik raisījuši vīra pieskārieni.

Par seksuāliem sapņiem jau pieminēts Bībelē: vīrs, kuram naktī ir sēklas noplūde, skaitās netīrs, un viņam nākamajā dienā vajadzīgs attīrīšanās rituāls. Taču mūsdienās pat Baznīca pie šī uzskata vairs tik strikti neturas.

Amerikāņu zinātnieks, viens no mūsdienu seksoloģijas pamatlicējiem Alfrēds Kinsijs pagājušā gadsimta vidū veica nopietnus pētījumus par dažādām seksualitātes izpausmēm. Daudzi no viņa secinājumiem tā laika sabiedrībai šķita nepieņemami, arī tas, ka gan sievietēm, gan vīriešiem ir seksuāli sapņi, kas beidzas ar orgasmu. Turklāt sieviete laikā, kad atslābst apziņas kontrole, baudas virsotni dažkārt spēj sasniegt pat ātrāk, nekā mīlējoties realitātē.

Orgasms sapnī ir pašsaprotama organisma reakcija, kompensējot atturēšanos no seksa ikdienā. Ne visas sievietes to piedzīvo, taču tās, kurām laimējas, var tikai priecāties, jo apmierinājuma sajūta, ko sapnis atstāj, ir reāla.

Spriedzes mazināšana ar gadījuma partneri ir ļoti slidens risinājums. Pat bīstams. Ne tikai saistībā ar uzticību laulāto starpā vai raizēm par aizstājēja iepriekšējām sievietēm. Neviens cilvēks nav un nevar būt vienreizējas lietošanas plāksteris, un jārēķinās, ka pret viņu var rasties jūtas.

Par locekļa un vagīnas lielumu, mīlējoties pēc ilgas atšķirtības. To izmērs tomēr nemainās. Izdalītās spermas daudzums pēc ilgākas atturēšanās gan varētu pieaugt. Kāpēc sievietei tomēr dažkārt rodas sajūta, ka viņas intīmā vietiņa sarāvusies, bet partnera falls kļuvis lielāks? Spēcīgā uzbudinājumā var īpaši aktivizēties orgastiskā aploce – maksts ārējā trešdaļa; tad tā ciešāk apkļaujas dzimumloceklim un rada ilūziju, ka mīlas tunelis kļuvis šaurāks. Objektīvi šāda maksts sašaurināšanās iespējama tikai dziļā menopauzē – kundzēm, kuras ilgstoši atturējušās no intīmām attiecībām, nevis jaunām sievietēm.

 

Nomākt, valdīt vai pārveidot?

Vēstules rakstītāja, pat īpaši nejautājot, tomēr pieskaras arī tādām dzimumattiecību jomām, kas varētu būt nozīmīgas ne tikai viņai.

Freids bija pirmais, kurš savulaik sāka runāt par zemapziņā bāzētā dzimumdziņas instinkta jeb libido milzīgo spēku, kas attīstās vienlaikus ar cilvēku. Sākumā ir orālā fāze – laiks, kad bērniņš saņem apmierinājumu zīžot. Seko – anālā, kad baudu sniedz spēja pēc savas gribas kakāt vai nekakāt, bet, cilvēkam pieaugot, tā pāriet ģenitālajā jeb falliskajā fāzē.

Psihoterapeits Karls Gustavs Jungs šo secinājumu papildināja, izvirzot teoriju par katram doto iespēju libido pacelt augstākā līmenī un izmantot savā-
dāk – pārvērst citos radošas enerģijas veidos. Ja cilvēkam izdodas atrast tādu aizraušanos, kurā iespējams ielikt visu degsmi un prātu, ir liela varbūtība, ka seksuālās domas un vēlmes mazināsies – transformējoties notiek to izlāde un libido tiek apzināti pagriezts citā virzienā. Tādā veidā seksuālā enerģija var tikt izmantota, lai gleznotu, muzicētu, nodarbotos ar sportu vai izpaustos kādā citā radošā jomā.

Taču katram ir savs seksuālais temperaments un vajadzība pēc attiecībām, un ar to jārēķinās. Ja spiedze ir, tā jāizlādē.

Viens no ieteicamākajiem veidiem, kā to izdarīt, ir masturbācija. Ar tās palīdzību arī visvieglāk izzināt savu seksualitāti. Kā gan iespējams pastāstīt otram to, ko pats nesaprot? Var sanākt kā anekdotē, kur viņš un viņa vecuma galā spriež: domājām, ka orgasms, bet izrādās – tikai astmas lēkme…

Masturbācija ir daudz pieņemamāka nekā domas par cita partnera meklēšanu vai pastāvīga seksuālā neapmierinātība. Agrāk vai vēlāk tā mēdz pārtapt īgnumā un neiecietībā pret dzīvi, kā arī veicināt dažādas kaites. Par sievietēm pētījumu mazāk, bet attiecībā uz vīriešiem ir zinātniski pierādīts: lai ilgstošas atturēšanās dēļ nezaudētu erekcijas spēju, labāk masturbēt.

Masturbācija ir dziļi intīms process, jo vajadzības un vēlmes, lai sasniegtu orgasmu, ir ļoti atšķirīgas. Vienam pietiek ar fizisku kairinājumu, citam vajag arī vizuālo, vēl kādam – iztēloties dažādas situācijas. Nav labāku un sliktāku, pareizāku un aplamāku variantu, tikai jāatrod īstais.

Diemžēl jāatzīst – šādi secinājumi lielākoties attiecināmi tikai uz cilvēkiem, kam atšķirtība ilgst nedēļas vai mēnešus. Ja runa par gadiem, tie posta visciešākās attiecības. Ģimenes izirst. Ne jau tikai neapmierinātas seksuālās vēlmes dēļ. Cilvēkam vajadzīga arī cita veida saskarsme – tuvums, maigums, reāla klātbūtne un atbalsts. Mājās palicējam šādā situācijā saglabāt uzti-
cību mazliet vieglāk, jo viņš ir savā ierastajā vidē. Bet tam, kurš atrodas svešā vietā, vientulībā un nomāktībā, pretoties vēlmei sameklēt kādu, kam piekļauties, ir daudz grūtāk. Tā rodas aizvien biežāk sastopamais dubultattiecību modelis: viena sieva vienās mājās, ot-
ra – otrās. Un emocionāla spriedze visās.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Vienkarsi velos mileties

  2. kur ir tāda žeņšina…

Draugiem Facebook Twitter Google+