×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
27. aprīlis, 2015
Drukāt

Grībauskaite: Lietuva nesūtīs savu pārstāvi uz 9.maija parādi Maskavā (6)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Lietuva apzinās Otrā pasaules kara beigu nozīmību, bet 9.maijā nesūtīs oficiālu pārstāvi uz Krievijas rīkoto Uzvaras dienas parādi Maskavā, kurā tiks nests arī okupētās Krimas karogs, pirmdien žurnālistiem paziņojusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

“Lietuva rīkojas tāpat kā daudzas Eiropas valstis. Uz Maskavu dodas ļoti nedaudz augsta līmeņa pārstāvju – tikai no trim četrām valstīm. Lielākās Rietumeiropas valstis vispār nesūta augsta līmeņa pārstāvjus. Tāds ir vispārējais lēmums. Ar tādu soli tiek atklāti pasludināts vērtējums pašreizējai Kremļa rīcībai tiklab Ukrainā, kā pie mūsu robežām,” viņas teikto citē “Vz.lt”.

Vaicāta, vai tiesa, ka Lietuva būs vienīgā Eiropas Savienības valsts, kas uz militāro parādi nesūtīs pat savu vēstnieku Maskavā, Grībauskaite atbildējusi, ka šādu informāciju nevar apstiprināt.

“Lietuva atklāti deklarē savu kritisko attieksmi pret pašreizējo Kremļa darbību, bet attiecībā uz kopīgu svinēšanu – zinu, ka mūsu diplomāti kopā ar citiem ES diplomātiem Maskavā 8.maijā noliks ziedus un tādējādi godinās Otrā pasaules kara upurus,” sacījusi Lietuvas prezidente.

“Mēs apzināmies un novērtējam Otrā pasaules kara beigu nozīmību, bet nedomāju, ka šobrīd vajadzētu vērot militāro parādi, kurā tiks nests arī okupētās Krimas karogs,” viņa uzsvērusi.

“8.maijā arī es nolikšu ziedus pie mums, Lietuvā. Svinam Otrā pasaules kara beigas kopā ar Rietumeiropu, tas ir, 8.maijā,” piebildusi Grībauskaite.

Ārlietu ministrs Lins Linkevičs atgādinājis, ka militārās parādes vienmēr domātas spēka demonstrēšanai, un uzsvēris, ka Lietuva “nevēlas piedalīties Krimas aneksijas svinēšanā”.

Vienlaikus viņš atzinis, ka katrai valstij par šīm svinībām Maskavā ir savs viedoklis, kas citām valstīm jārespektē.

Pēc viņa sacītā, Lietuvas vēstnieks Maskavā piedalīsies visos pasākumos, izņemot karaspēka parādi. “Mēs tā nolēmām, jo parādē tiks svinēta ne tikai pirms daudziem gadiem panāktā uzvara, bet arī nelikumīgā Krimas aneksija – par to mums nevajadzētu šaubīties,” sacījis ministrs.

“Cik zinu, nebūs arī Ukrainas un Gruzijas vēstnieku. Vienkārši tāds ir mūsu lēmums, citi lēmuši citādi. Nedomāju, ka šo situāciju vajadzētu dramatizēt. (..) Pēdējā laika notikumi nav mazāk svarīgi par tiem vērtējumiem, kuri bijuši pirms daudziem gadiem,” viņš piebildis.

Kā intervijā Lietuvas Radio atzinis Linkevičs, viņš ir dzirdējis, ka Latviju un Igauniju Maskavas parādē pārstāvēs vēstnieki. Vaicāts, vai ir mēģināts koordinēt šo jautājumu starp ES valstīm, viņš atbildējis, ka mēģinājumi ir bijuši, taču valstu nostājas atšķiras un tās saskaņot bijis ļoti grūti. “Dažkārt viedokļi sakrīt, citkārt – nē. Nevajag no tā taisīt īpašus stāstus. Dažreiz, diskutējot par kādiem kopīgi pieņemamiem dokumentiem, esam vienoti, citreiz diemžēl esam mazākumā. Ko darīt – tāds laikmets. Vienotība ir ļoti svarīga, bet ne mazāk svarīgi ir arī citi vērtību jautājumi,” sacījis ministrs.

Viņš piekritis analītiķu vērtējumam, ka šis Lietuvas lēmums starpvalstu attiecībās uzskatāms par visai retu praksi.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Tagad, 70 gadus pēc kara, žurnālisti atkal velk dienas gaismā šo tēmu, un … nereti, liekas, atkal propagandas nolūkos stāsta tautai visādas pasakas. Kara laikā jau bija populāri abām pusēm pārspīlēt otras puses zaudējumus, bet “Delfi”, ievietojot šī kara hronoloģiju ir pārspējusi pat pašu Gebelsu! Atspoguļojot Staļingradas kauju, teikts, ka vācieši tajā kaujā esot zaudējuši 840 tūkstoši karavīru! Ja Paulusa vācu 6. armijā Staļingradā vispār bija tikai 250 tūkstoši karavīru, no kuriem pēc padomju datiem krita 100 tūkstoši un gūstā saņēma 91 tūkstoti! Bet padomju pusē gan pēc Bīvora datiem krita 486 tūkstoši un kopā šajā kaujā krita, pazuda bez vēsts un tika ievainoti 1,1 miljons sarkanarmiešu!
  Nezinu, kādos nolūkos un kam tagad “Delfi” cenšas spodrināt spalvas?

 2. kas tos rusofobus tur gaida, kam viņi vajadzīgi?Daļai savulaik PSRS bija ļoti laba un vajadzīga lai dabūtu izglītību Ļeningradā un uztaisītu politisko karjeru,arī komunisti un komjaunieši ļoti patika.Neieredzu melīgus,divkosīgus cilvēkus.Nodevis vienreiz , nodos vēl un vēl…

 3. 1. Otrais pasaules karš beidzās ar Japānas kapitulāciju septembrī.
  2. Latvija Otrajā pasaules karā kā valsts nepiedalījās.Bija jau okupēta ”atbrīvota”.
  3. Vienas valsts kara parāde notiek kaut kur aiz robežām un kāda tur Latvijas valstij saistība?
  Lietuvieši pareizi dara – nebāžas tur kur kādreiz iebāzās VVF ar savu zīmēšanos….

 4. Sociopaate .Cilveeks bez sirdsapzinjas un bez liidzcietiibas .Teelodama histeerikjes lomu maaksliigi rada iespaidu ,ka Krievija taisas uzbrukt Baltijai ,liidz ar to izkropljo patiesiibu.

  • Tik agresīvu kaimiņu, kā Krievija var novēlēt tikai savam ienaidniekam.

   • bet, ja tas “ienaidnieks” ir pats “agresīvais kaimiņš”, tad no viņa gan vajadzētu izolēties, bet ne taisīt kopēju Eirāziju, kā to cenšas mūsu ES prezidējošās Valsts “elite”.

Draugiem Facebook Twitter Google+