Pasaulē
Baltija

Grībauskaite: Lietuva uzticas ASV 16


Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite
Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite
Foto – AFP/LETA

Lietuva uzticas ASV, trešdien paziņoja Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite pēc tam, kad Republikāniskās partijas kandidāts Donalds Tramps uzvarēja ASV prezidenta vēlēšanās.

“ASV iedzīvotāji ir pieņēmuši lēmumu, mēs cienīsim viņu izvēli. Mēs uzticamies ASV, jo tās ir mūsu spēcīgākais un tuvākais sabiedrotais,” Grībauskaite teica audioierakstā, ko publiskojis Lietuvas prezidentes preses dienests.

“Mēs aktīvi strādāsim ar jauno ASV valdību divpusējā līmenī, atbilstoši ASV un Baltijas hartai, NATO un citās starptautiskajās organizācijās. Spēcīgas transatlantiskās saites starp ASV un Eiropu ir labākā reakcija uz ģeopolitiskiem izaicinājumiem,” viņa piebilda.

Satraukums Baltijas valstīs saistībā ar Krievijas radītu apdraudējumi bijis liels visu ASV prezidenta vēlēšanu kampaņas laiku, jo īpaši saistībā ar Trampa izteikumiem, kuros viņš aicināja restrukturizēt NATO un samazināt ASV ieguldījuma īpatsvaru pasaules drošībā.

Vislielāko satraukumu izraisīja Trampa paziņojums, ka lēmums aizstāvēt Baltijas valstis būtu jāpieņem tikai pēc tam, kad būtu izvērtēts, vai tās izpilda savas saistības aizsardzībai atvēlēt 2% no iekšzemes kopprodukta.

Savukārt Demokrātiskās partijas kandidāte Hilarija Klintone ekspertu vērtējumā simbolizē ASV politikas pēctecību.

Jau ziņots, ka ASV otrdien notikušajās prezidenta vēlēšanās uzvarējis Tramps, liecina amerikāņu telekanālu aplēses. Viņa sāncense Demokrātiskās kandidāte Hilarija Klintone jau piezvanījusi Trampam un atzinusi savu sakāvi.

Paredzēts, ka jaunais Savienoto Valstu prezidents tiks inaugurēts janvārī, valsts galvas amatā nomainot demokrātu Baraku Obamu, kurš bijis prezidents divus termiņus kopš 2009.gada.

LA.lv