Pasaulē
Baltija

Grībauskaite paraksta Ģimenes stiprināšanas likumu 16

Foto – Ieva Makare/LETA

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite piektdien parakstījusi Seima pieņemto Ģimenes stiprināšanas likumu, kas sabiedrībā izraisījis pretrunīgu reakciju – vairāk nekā simts organizāciju aicinājušas prezidenti to parakstīt, bet aptuveni astoņdesmit – bloķēt.

Likuma atbalstītāji norādījuši, ka tas nepieciešams, lai Lietuvā īstenotu ilglaicīgu un koordinētu ģimeņu politiku, savukārt kritiķi tajā saskatījuši iespējas diskriminācijai.

Kā ziņu aģentūrai BNS paziņojis prezidentes preses dienests, Grībauskaite uzklausījusi un izvērtējusi dažādus viedokļus un atzinusi, ka Seima pieņemtais galīgais likuma variants nediskriminē vientuļās mātes un tēvus, pārus, kas audzina bērnus nereģistrētā kopdzīvē vai citas personas, kuras saista tuva radniecība.

Ģimenes stiprināšanas likumu Lietuvas Seims pirms dažām nedēļām pieņēma ar 60 deputātu balsīm, pieciem parlamenta locekļiem balsojot pret to un vēl deviņiem atturoties. Likumam jāstājas spēkā martā.

Likuma preambulā teikts, ka ģimenes pamats ir “vīrieša un sievietes brīvs lēmums uzņemties ģimenei raksturīgos morāla un juridiska rakstura pienākumus” un “vīrieša un sievietes savstarpējā papildināmība ir pamats ģimenes kā sākotnējās un dabiskās kopienas un bērna augšanai, attīstībai un audzināšanai vislabvēlīgākās vides veidošanai”.

Likums arī paredz, ka ģimenes politikas veidošanai un īstenošanai Lietuvā tiks veidotas jaunas institūcijas – Nacionālā ģimenes padome, Ģimenes politikas komisija un pašvaldību ģimenes padomes.

Šā likuma projekts tika izstrādāts jau iepriekšējā Lietuvas Seima sasaukuma laikā. Tā iniciatori norādīja, ka uz to viņus pamudinājusi demogrāfiskās situācijas pasliktināšanās valstī.

LA.lv