Pasaulē
Baltija

Grībauskaite: Parlaments nepieļaujami iejaucas Lietuvas Bankas darbībā0


Daļa Grībauskaite.
Daļa Grībauskaite.
Foto: LETA/BNS

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite paziņojusi, ka parlaments nepieļaujami iejaucas Lietuvas centrālās bankas darbībā.

To viņa sacīja, izvērtējot Lietuvas Konstitucionālās tiesas lēmumu, ka Seima lēmums pērn izveidot komisiju, lai izmeklētu sabiedriskās raidorganizācijas LRT darbību, pārkāpis Konstitūcijas pantu, kas aizsargā vārda brīvību un garantē LRT neatkarību no politiķiem.

“Politiķi nedrīkst iejaukties neatkarīgu institūciju darbībā, tas jādara tām institūcijām, kurām ir tiesības to darīt, un es to piemērotu ne tikai attiecībā uz LRT, es to piemērotu arī attiecībā uz citām organizācijām, tostarp arī centrālās bankas gadījumā,” Grībauskaite piektdien teica žurnālistiem.

Viņa norādīja, ka premjerministra Sauļus Skverneļa paziņojumi par neuzticību Lietuvas Bankas prezidentam Vitam Vasiļauskam neietekmē viņas lēmumu par amatpersonas atcelšanu vai neatcelšanu no amata.

Jau vēstīts, ka šonedēļ Skvernelis paziņoja, ka zaudējis uzticību centrālās bankas vadītājam, kurš gan vēlāk izturēja uzticības balsojumu parlamentā.

Vairāki deputāti neuzticības izteikšanu Vasiļauskam rosināja saistītībā ar apsūdzībām, ka Vasiļausks neesot sadarbojies ar parlamentāro izmeklēšanu par 2008.-2010.gada finanšu krīzi.

Aprīļa sākumā Lietuvas Seima Budžeta un finanšu komitejas priekšsēdētājs Stasis Jakeļūns ierosināja vērsties prokuratūrā, lai noskaidrotu, vai Lietuvas Banka savulaik pienācīgi uzraudzījusi komercbankas, kuras, iespējams, varēja manipulēt ar starpbanku aizņēmumu procentu likmēm “Vilibor”, tādējādi ietekmējot privātpersonu patēriņa un mājokļa kredītu procentu likmes.

Komitejas vadītājs, kurš pārstāv valdošo Zemnieku un zaļo savienību, arī apsūdzēja Lietuvas Banku par nevēlēšanos sadarboties ar komiteju, traucēšanu strādāt un daļēju informācijas slēpšanu.

Saistītie raksti
Vasiļausks Lietuvas Banku vada kopš 2011.gada aprīļa. Lietuvas Bankas prezidentu amatā apstiprina un no tā atceļ parlaments pēc valsts prezidenta ierosinājuma.

Savukārt Konstitucionālā tiesa ceturtdien paziņoja, ka Seims nedrīkst jaukties LRT satura veidošanā vai ietekmēt to citādā veidā. Tiesas lēmums saistīts ar to, ka Seima komisija, kas pagājušā gada sākumā tika izveidota pēc valdošās Zemnieku un zaļo savienības ierosinājuma, lai izmeklētu LRT finansiālo un saimniecisko darbību, paziņoja, ka konstatējusi pārkāpumus publiskajos iepirkumos, kas pieļauti nacionālās raidsabiedrības agrākās vadības laikā.

LA.lv
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
1989. gada 24. augustā. Nekomunists padomju satelītvalsts valdības priekšgalā
13 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Viļņā “Baltijas ceļa” gadadienā sadodas rokās vairāk nekā 12 000 cilvēku
1 diena
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Makrons uzņem septiņnieku
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
4 stundas