×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
12. decembris, 2014
Drukāt

Grībauskaite rosina likuma grozījumus kara propagandas ierobežošanai (1)

gribauskaite5_serdans_5

Gādājot par Lietuvas nacionālo drošību un vēloties aizsargāt sabiedrību no naidīgas propagandas un dezinformācijas, prezidente Daļa Grībauskaite iesniegusi Seimam grozījumus likumā par sabiedrības informēšanu.

“Ik dienas mēs saskaramies ar jauniem informācijas kara uzbrukumiem, kas mērķēti uz mūsu cilvēkiem. Viņos tiek mēģināts sēt neuzticēšanos savai valstij, vēsturei un armijai, dalībai Eiropas Savienībā un NATO. Konstitūcija paredz pienākumu aizsargāt Lietuvas informācijas telpu. Šajā karā mēs nedrīkstam būt neapbruņoti,” Grībauskaite norāda prezidenta biroja izplatītajā paziņojumā.

Šie grozījumi paredz, ka raidsabiedrībai par kara propagandu, aicinājumiem mainīt konstitucionālo kārtību, apdraudēt valsts suverenitāti var tikt noteikts naudassods līdz 3% apmērā no gada ieņēmumiem. Tāda paša apmēra sodi var tikt piespriesti arī retranslētājiem, ja viņi atkārtoti pārraida programmas, kas apdraud Lietuvas valstiskumu.

Likumprojektā arī ierosināts izstrādāt procedūru, kā noteikt raidsabiedrību un retranslētāju atbilstību nacionālās drošības interesēm, un paredzēt Lietuvas radio un televīzijas komisijai (LRTK) attiecīgu pienākumu atteikties izdot licenci, aizliegt darbību tiesas ceļā vai novērst akciju nodošanu.

Prokuroram, valsts institūcijām un mediju asociācijām ieteikts paredzēt iespēju aizstāvēt sabiedrības intereses tiesā gadījumā, ja LRTK neievērotu pamudinājumus aizšķērsot ceļu kara propagandas un Lietuvas valstiskumu apdraudošas informācijas izplatīšanai.

Prezidentes piedāvātie grozījumi paredz arī ikvienam Lietuvas iedzīvotājam tiesības vērsties atbildīgajās institūcijās ar lūgumu nepieļaut aizliegtas informācijas izplatīšanu, teikts paziņojumā.

Grībauskaites vērtējumā esošais retranslētāju darbības regulējums neatbilst ES tiesību normām, tādēļ grozījumos ierosināts atteikties no retranslācijas licencēm ārpus radiofrekvenču spektra, paredzot atstāt Lietuvas radio un televīzijas komisijai tiesības apturēt un anulēt apraides licences vai tiesas ceļā aizliegt nelicencētu darbību.

Kā atgādināts paziņojumā, par savas informācijas telpas aizsardzību gādā arī Latvija un Igaunija. Stingri sodi par apraides un retranslācijas kārtības pārkāpumiem paredzēti daudzās Eiropas Savienības valstīs.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pret ! Zinot Latvijas varas gaiteņu nomenkalatūru un likuma stiepto traktējuma praksi. Lietu piešūt varēs jebkam …Piemēram attainojot un paužot viedokli kurš atšķiras no varas pieņemtā ! Taisnībai nau jabaidās ,tā prasa darbu.

Draugiem Facebook Twitter Google+