×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
19. decembris, 2012
Drukāt

Grībauskaiti atkal atzīst par Lietuvas ietekmīgāko cilvēku

Foto - LETAFoto - LETA

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite ceturto gadu pēc kārtas atzīta par valsts ietekmīgāko cilvēku žurnāla “Veidas” apkopotajā sarakstā. 
Tas veidots, aptaujājot pazīstamus Lietuvas elites pārstāvjus – Seima deputātus, ministrus, pašvaldību mērus, augstākos valsts ierēdņus un lielo uzņēmumu vadītājus.

Šogad aptaujā viņai seko bijušās un jaunās valdības premjerministri – Andrjus Kubiļus un Aļģirds Butkevičs. Ietekmīgāko politiķu pirmajā piecniekā ierindojies arī iepriekšējais Lietuvas prezidents Valds Adamkus un Eiroparlamenta deputāts, pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis.

Par ietekmīgāko Lietuvas uzņēmēju izraudzīts Rūpnieku konfederācijas prezidents Roberts Darģis, par ietekmīgāko baznīcas pārstāvi – kardināls Audris Bačkis, par ietekmīgāko valsts ierēdni – Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļausks.

“Nav nekādu šaubu, ka ietekmīgākais mūsu valsts cilvēks ir Daļa Grībauskaite,” atzinis politologs Vītauts Dumbļausks. Pēc viņa sacītā, arī iepriekšējie Lietuvas prezidenti lielākoties bijuši sabiedrībā populāri politiķi un uzskatīti par cilvēkiem ar lielu ietekmi, bet pašreizējā valsts vadītāja izceļas ar īpašu principialitāti, stingru raksturu un darbīgumu. Prezidente ne vienreiz vien apliecinājusi savu ietekmi attiecībās ar iepriekšējā Seima valdošo vairākumu, kas noraidījis tikai dažus viņas noteiktos veto. Īpaši viņas spēks bijis sajūtams pēc šoruden notikušajām vēlēšanām, kad prezidente ātri vien “nolikusi pie vietas” dubultgrāmatvedības lietā apsūdzēto Darba partijas līderi Viktoru Uspaskihu, panākot, lai viņš nekļūst ne par Seima spīkeru, ne ministru, un izbrāķējot arī viņa uzticamāko līdzgaitnieku kandidatūras jaunās valdības ministru amatiem.

“Es prezidentes vietā darītu tāpat – nedrīkst pieļaut, ka valsti dancina tāda tumša personība kā Viktors Uspaskihs, metinātājs no Krievijas,” atzinis Dumbļausks. “Prezidente bauda tautas uzticēšanos, viņai ir tautas mandāts, un viņa to izmanto, lai aizstumtu pēc iespējas tālāk gan Uspaskihu, gan visu viņa netīro partiju.

(..) Kādēļ viņš vispār gājis varas institūcijās, kādēļ dibinājis partiju? Manuprāt, Uspaskihs gāja politikā tādēļ, ka gribēja tiešā veidā ietekmēt politiskos procesus Lietuvā, cenšoties īstenot kaut kādus tumšus mērķus, bet Daļa Grībauskaite dara visu, lai viņam tas neizdotos.”

Kā atzīst politologi, premjera amats dod daudz lielāku reālo ietekmi sabiedrības dzīvē nekā prezidenta amats, tādēļ premjeram patiesībā vajadzētu būt pat ietekmīgākam par valsts vadītāju, bet politiķu personisko īpašību dēļ var notikt otrādi, un tas arī vērojams Lietuvā. “Kubiļus ir daudz skarbāks par Butkeviču, bet viņš arī nevarēja būt citāds. Varbūt pienāks diena, kad mēs viņam par šo skarbumu būsim pateicīgi,” uzskata Dumbļausks. Eksperti neslēpj, ka tieši no Butkeviča un viņa tuvākajiem līdzgaitniekiem tagad lielā mērā būs atkarīgs, pēc kādiem noteikumiem dzīvos Lietuva.

Prezidente Grībauskaite vakar tikās ar jaunās valdības locekļiem un solīja personīgi uzraudzīt, lai valdības sniegtā informācija par valsts finanšu stāvokli atbilstu realitātei un tiktu ievērota fiskālā disciplīna. Viņa arī solīja vērot, “vai valsts stratēģiskās ilgtermiņa intereses netiek ziedotas īstermiņa ilūzijai par lētāku dzīvošanu un vai Eiropas Savienības finansējuma sadale un publiskie iepirkumi notiek caurredzami”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+