×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
4. decembris, 2016
Drukāt

Gribējām, kā labāk, sanāk, kā vienmēr: Valsts izģērbj mazo uzņēmēju (14)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Iecere no nākamā gada 1. janvāra noteikt minimālo sociālās apdrošināšanas iemaksu līmeni izpelnījusies ievērojamu pretestību, jo uzņēmēji brīdina, ka labie nodomi var beigties ar bēdīgām sekām.

Lai gan mērķis parūpēties par darba ņēmēju sociālo aizsardzību ir cēls, tomēr realitātē tas var nozīmēt, ka darba devējam vienkāršāk būs atlaist darbinieku, tādēļ tūkstošiem cilvēku var zaudēt darbu.

Valtam Grundmanim pieder neliela frizētava Torņakalnā – hobijs un reizē bizness. Šobrīd tiek lemts, kā rīkoties pēc nodokļu reformas, kas darba devējam uzliek lielāku atbildību par darbinieka sociālo aizsardzību. Kādi ir varianti? Pirmais variants – vismaz papildu 200 eiro izdevumi katru mēnesi, kas nav maz, ņemot vērā, ka uzņēmums ir neliels un peļņa nav bezizmēra. Otrs variants – Valts zaudē savu frizētavu, un abas frizieres paliek bez darba. Trīsdesmit vienu gadu vecais Valts spriež, ka reālāks ir pesimistiskais scenārijs. “Frizētava nav liela, strādājam plus mīnus pa nullēm, kaut kā turamies, tāpēc šie papildu 200 eiro mēnesī mūs kārtīgi papurinātu. Piedāvāšu frizierēm pašām maksāt nodokļus. Ja nepiekritīs, diemžēl mūsu frizētavu nāksies slēgt.”

Labumi nākotnē, problēmas tagad

Līdzīgas dilemmas priekšā šobrīd nonākuši arī daudzi citi uzņēmēji. Šāda situācija radusies, jo valsts apņēmusies panākt, lai cilvēki, kuri nopelna mazāk par minimālo algu (no 1. janvāra tā būs 380 eiro mēnesī), saņemtu vismaz minimālās sociālās garantijas. Tādēļ darba devējiem plānots uzlikt par pienākumu veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas vismaz 75% apmērā no minimālās algas sociālā nodokļa, arī par darbiniekiem, kas nestrādā pilnu slodzi. Mērķis it kā cēls, ar skatu tālā nākotnē, kad tagadējiem darba ņēmējiem pienāks pensijas vecums, bet kā šīs izmaiņas ietekmēs sabiedrību šeit un tagad? Darba devēju pārstāvji brīdina, ka desmitiem tūkstošu cilvēku var palikt bez darba, bet pakalpojumiem zudīs kvalitāte, jo divu darbinieku pusslodzes darbs tiks apvienots vienā, lai ietaupītu naudu.

“Skaidrs ir viens – komunikācija starp sabiedrību un konkrētā likuma pieņēmējiem nav no tām veiksmīgākajām,” spriež zvērināta revidente Sandra Dzerele. Viņa apkalpo daudzus uzņēmumus, ko skars likuma grozījumi. “Es neredzu, ko tas dos darba devējiem; kā lai viņus pamudina veikt šīs iemaksas, kas nozīmēs lielākus izdevumus. Valsts necenšas ieklausīties sabiedrībā, tāpēc rodas domstarpības, piketi, neapmierinātība.”

Latvijas Pilsoniskās alianses padomes locekle Zaiga Pūce aizstāv nevalstisko organizāciju intereses. Atsaucoties uz Finanšu ministrijas datiem, viņa ziņo, ka ir apmēram 3000 cilvēku, kuri strādā tikai biedrībās un saņem mazāk par minimālo algu. Tas nozīmē, ka pēc nodokļu izmaiņām liela daļa no viņiem var zaudēt darbu. Piemēram, ja četri cilvēki strādā uz ceturtdaļslodzi, tad darba devējam būs izdevīgāk atlaist trīs cilvēkus un vienam piešķirt pilnu slodzi.

Neapskaužamā situācijā ir arī “Cafe 13” īpašnieks Jūrmalā. Kafejnīca atrodas pie pašas jūras; vasarā, ja ir karsta diena, cilvēku ir ārkārtīgi daudz, darbinieki nespēj apkalpot visus klientus. “Katru vasaru ņemu palīgā cilvēkus, kuri grib nedaudz piepelnīties, jo mums pašiem ir grūti tikt galā. Tagad mēs to vairs nevarēsim darīt, jo nebūs izdevīgi. Nāksies pašiem strādāt divtik,” stāsta kafejnīcas saimnieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Nu ko es varu pateikt,-mūsu varai mūsu tauta neinteresē,bet gan kā vēl par kādu tūkstoti palielināt sev algas.Seims tikai pūš ziepju burbuļus tautai acīs,-bet cik ilgi mūsu tauta to cietīs kad pasu varas vīri mūs iznīcina-???!!!

 2. Dažas situācijas palikušas nemodelētas. Man sētniece strādā, pa stundu dienā galā tiek, un vienlaikus piecās citās darbavietās. Oficiāli strādā to slodzes daļu, nodokļus par viņu maksājam. tagad iznāks, ka visas sešas viņas darbavietas maksās katra par 150 vairāk nodokļos? Protams, ne – da naflg to sētnieci, un padomāsim labi, kā cauri tikt. Bet tas cilvēks sāpīgi atsitīsies.

 3. Rītdien 6. decembrī pl. 13:00 ir mītiņš pie Saeimas, lai protestetu pret šo.

 4. PIETIEK BURKŠĶĒT, IR JĀSĀK DARĪT! DARBA GRUPA PULCĒJAS Facebook grupā “Turpināt!” UN JAU VEIC KONKRĒTUS PASĀKUMUS, LAI APTURĒTU ŠO MURGU, KAS IZNĪCINA UZŅĒMUMUS UN DARBA VIETAS LATVIJĀ. Ikviens ir arī gaidīts ar savām iniciatīvām!

 5. Brīnos par lielas tautas daļas tumsonību – ticēt valdībai, ka, ja no minimālās vai nedaudz lielākas algas visu darba mūžu tiek maksāti visi nodokļi, galarezultātā pēc apm. 40 gadu darba stāža saņems kaut cik jēdzīgu pensiju! Tie taču meli! Parēķiniet savu nākotnes pensiju ar internetā pieejamajiem pensiju kalkulatoriem!
  Ja nodokļi visu mūžu maksāti no min. algas – pensija ap 150 EUR. Vai tad tā tautai ir motivācija nodokļus maksāt? Nožēlojama nabdzības valsts.

 6. Neklausieties par tiem murgiem, ka nākotnē būs normālas pensijas, neticiet nevienam vārdam. Atkal pacels pensijas vecumu līdz 70,darba stāžu līdz 40, soc. iemksas gadus līdz 30. un atkal gaudos ka nav naudas un cels atkal n- tās reizes nodokļus.
  Mūsu valstī naudas pietiek vienīgā nelaime ka šo naudu izsaimnieko tur, kur nevajadzētu.

 7. Latvijā ir palikusi padomju valsts struktūra ar padomju domāšanu un uztveri,pētersone raksta tāpat kā krievu laiku ierēdnis.Valsts darbojas valsts labā un valsts pāri visam,bet ne iedzīvotāju labā,jo tieši iedzīvotāji visu šo drausmīgi lielo ri’jigo baru uztur u uztur labāk par sevi! 16% no visiem iedzīvotājiem valsts sektorā ar vidējo algu lielāku par strādājošajiem ,jau tas vien liecina ka ar valsti nekas nav kārtībā.
  meli par zemajiem nodokļiem tiek atkārtoti kā jau komunisti piepratuši,bet reāli lai samaksātu vienādu naudas summu celtniecībā strādājošam pašnodarbinātam cilvēkam ( pēc nodokļu nomaksas) Latvijā ir jāiztērē 2x vairāk naudas,plus pilna laika grāmatvedis.( 15 gadi firma Latvijā 6 gadi UK)

 8. Tā domāšana jau VID nemainās ar vadības maiņu-kā “šāva pa zvirbuļiem ar lielgabalu” Pētersones laikā tā tagad pie jaunas slotas-šeit es domāju nupat parādījušos atkal cīņu ar tantiņām ,kas irē dzīvokļus-tas viss jau ir bijis-šaubos vai ieņēmumi no visas šīs darbības sedz izdevumus,algas par ieguviem valstij tur vispār nav runas.Darbības imitācija……!!!!Iekasēt nodokļus no tiem kur būtu ko ņemt nepietiek ne prāta ne vēlēšanās.Ja darbinieki ir tik vārgi ,ka neko vairāk nespēj,tad valsts interesēs ir tos vienkārši atlaist !

 9. Paklausieties tik kā mums stāsta,ka mums mazākie nodokļi ES,bet tai pašā laikā nekaunas piesaukt valstī vidējo algu-kura ir izrēķināta no tautas kalpu un ierēdņu armijas pārsvara pār vienkāršu strādājošo . Sakarā ar to ,ka samazinās iedzīvotāju skaits nav jāpalielina nodokļi ,bet jāsamazina ierēdņi.

  • Ierēdņu skaits ir jāsamazina, neatkarīgi no iedz. skaita, jo viņu izstrādātie likumi, normatīvi ir tautai kaitīgi! Ti varētu darīt arī pakāpeniski:
   – vispirms katra ministrija samazina savas sfēras likumdošanu uz pusi;
   – pēc tam samzina pašu ministriju skaitu uz pusi.
   Tas iesākumam!

 10. Normālā Eiropas savienības valstī priecājas par katru strādājošo . neskatās vai strādā uz pusslodzi vai pilnu,galvenais, lai vispār strādā un nesēž valstij uz kakla. Un ne jau uzņēmēji maksā pilnu nodokli un sociālo apdrošināšanu, bet gan valsts.Tapat piemaksā trūkstošo starpību līdz minimālajai algai.Bet Latvijā izveidotā sistēma piedāvā divas iespējas :vai nu nomirt badā, vai veikt suicidu vai vienkārši pamest šo valsti uz neatgriešanos. Bet Latvijā ir daudz sliktāk nekā Zimbabvē.

 11. Piekrītu Marei. Un atkal tā pati tendence, dīrāt no mazajiem un tiem kas nevar samaksāt pat minimālo algu. Bet no Latvenergo , kuri laupa miljonus – neņemsim neko… redz viņi jau labie, tāpat maksā lielas algas…!

 12. Nu neko negribēja kā labāk – pupu mizas ! Parēķināja, ka vajag vairāk un no kā noplēst, i visa gudrība. Nu tāda ļoti primitīva domāšana.

Draugiem Facebook Twitter Google+