×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
21. aprīlis, 2016
Drukāt

Gribēju pati vadīt augstskolu. Saruna ar Ventspils Augstskolas rektori Gitu Rēvaldi (24)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Kurš kuru? Tāds jautājums rodas, vērojot, kā Ventspils Augstskolas (VA) rektore Gita Rēvalde cenšas noturēties amatā, kamēr Ventspils domes vadība cenšas viņu gāzt. Kaut VA ir valsts augstskola, šķiet, ka Ventspils saimnieki ir pārliecināti: viņiem izdosies panākt savu. VA notiekošais ir kā lakmusa papīrītis, kas parādīs, cik stipra un gara ir Ventspils saimnieku roka.

– Ventspils domes vadība saka: kopš jūs esat amatā, pašvaldība finansiāli kļuvusi vēl dāsnāka pret VA, bet darba rezultāti esot pasliktinājušies.

– Tā ir tendencioza informācija. Lai mūs kritizētu, no augstskolas darba rezultātiem izvēlēti divi, kas nav tik labi kā pārējie. Piemēram, samazinās konkurss uz vienu studiju vietu, taču tas izskaidrojams ar to, ka samazinājies potenciālo studentu – vidusskolu absolventu – skaits. Citas augstskolas šo rādītāju vispār nekur neuzrāda, līdz ar to šajā rādītājā VA ar citām nemaz nevar salīdzināt. Savukārt studentu skaits mums turas iepriekšējā līmenī – ap 980. Iepriekš augstskolā bija atstāta novārtā starptautiskā dimensija, maz bija ārzemju studentu, maz sadarbības līgumu ar augstskolām ārvalstīs. Visas studiju programmas varam piedāvāt angliski. Te gan varam pateikt paldies pašvaldībai, ka atbalstīja mūsu dalību izglītības izstādēs ārzemēs. Tagad ārvalstu studentu skaits katru gadu dubultojas, kaut vēl jāstrādā, lai viņu būtu gan vairāk, gan labāki. Liela daļa ārvalstu studentu patlaban ir no Kazahstānas un Uzbekistānas. Viņiem ne tikai angļu valoda nav pārāk laba, ir problēmas arī ar krievu valodu. Pirms studijām viņiem nepieciešami angļu valodas kursi. No minētajām valstīm brauc arī musulmaņu meitenes, kurām līdzi ir mammas, kas arī kādu laiku padzīvo Ventspilī, lai saprastu, vai viņu meitām tur būs droši.

Zinātnisko publikāciju skaits patiesībā ir palielinājies, nevis samazinājies. Iespējams, tas samazinās, ja rēķina, cik ir publikāciju uz vienu darbinieku, taču jāņem vērā, ka šogad pieņēmām jaunus darbiniekus, kuri vēl nav paguvuši uzrakstīt zinātniskās publikācijas, zinātniskie darbinieki bija arī ļoti aizņemti izpētes projektos un projektu pieteikumu rakstīšanā. Par to, ka esam ieguvuši apjomīgu finansējumu daudziem izpētes projektiem, Ventspils dome nesaka ne vārda! Bet tas ir liels sasniegums.

23. marta senāta sēdē, kurā nepiedalījos, jo biju atvaļinājumā, piedalījās Ventspils domes pārstāvji  Aivars Lembergs un Jānis Vītoliņš. Viņi izteica virkni pārmetumu, taču divas trešdaļas bija personiskas dabas, kāpēc ar kādu draudzējos vai nedraudzējos, kāpēc vispār esmu tāda, kāda esmu. Par augstskolas darbību bija tikai divi pārmetumi.

– Augstskolas satversmes sapulce, kura, iespējams, lemtu par jūsu atcelšanu, atlikta līdz maija beigām. Kāpēc tā?

– Domāju, ka sēde atlikta tāpēc, ka nav atraduši neko tādu, par ko man piesieties. Tad nu centīsies vēl mēnesi kaut ko tomēr atrast. Lai gan tikko saņēmām gadskārtējas neatkarīgās sertificētās revīzijas ziņojumu par to, ka ar finansēm 2015. gadā viss ir kārtībā, auditu sūta arī pilsētas dome. Par to saskaņā ar mūsu līgumu būtu jāpaziņo 24 stundas iepriekš. Nu bija tā, ka vakarā paziņo un no rīta jau klāt. Tāpēc auditorus aizraidījām un teicām, lai nāk vēlāk. Šķiet, ka domes sūtītajiem auditoriem uzdots kaut ko atrast. Arī sertificētajiem revidentiem esot zvanīts no domes un lūgts kaut ko atrast.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. ko dara kurators – kasieris? Zvana, komandē Avotiņu. Tas tagad jaunais favorīts – rektors. tas pats, kas kādreiz pakāsa antenas projektu

  • Avotiņš sakārtoja zinātnisko darbību VeA un nevienu projektu nav izgāzis. Ja arī VeA pēdējos 7 gados būtiski uzlabojumi zinātniskajā darbībā, tad lielā mērā pateicoties Avotiņam. Diemžēl kopš GR stāšanās amatā zinātnes finansējums tiek novirzīts paklausīgo finansēšanai, lai nodrošinātu kaut jel kādu atbalstu sev.

 2. Gribēja nevis pati vadīt, bet pati valdīt, kas nav viens un tas pats.

 3. Pārāk godīga, vairs nevar iepriekšējie saimniekotāji naudas nokāst. Augstskola vajadzīga tikai, lai atmazgātu…

  • Noteikti vienīgais negodīgais VeA rektors. Nav arī vēl līdz GR neviens rektors VeA bijis, kurš tiešajiem rektora pienākumiem velta velta tik maz laika.

 4. Tāds jautājums rodas, vērojot, kā Ventspils Augstskolas (VA) rektore Gita Rēvalde cenšas noturēties amatā, kamēr Ventspils domes vadība cenšas viņu gāzt.
  —————————–
  Pie Kuzminas kājas turās, lai “nenogāztu”! Kuzmina arī braši turas amatā!
  Bet tagad gan nopietni.
  Ne jau 10 gadus impotentu tiesu tiesātais Lembergs ievēlēja profesori Rēvaldes kundzi rektora amatā, bet gan Ventspils augstskolas augstākais orgāns – senāts!

 5. Par velti mīlēts... Atbildēt

  Mūsu jaunībā bija tāda krogus dziesma – Pa džungļiem soļo zīlonis, tam pretī nāk viens ods,tas zīlons uzkāpj priedītē, lai garam tiek tas ods. Lembergs nekādā priedītē kāpt netaisās, bet rektōriene gan var pakot čumidānus un sarunāt ar Melno Kārli sev kādu profeni.

 6. Jautājums, ko par to prasa pretim. droši vien puse atpakaļ?

 7. var jau neklausīt pašvaldību, kura dod 500 000 EUR un pateicoties šim finansējumam saņem vēl apmēram tikpat…
  Dies kā būtu ja nebūtu 1 miljona, kā tad Rēvalde strādātu? Jo 980 studenti tāda viena fakultāte vien ir nevis augstskola…

  • ne jau pašvaldību neklausīt, bet vienu deputātu, kurš pieprasa ne jau nu likumīgas lietas. Par kādu cenu cilvēki ir gatavi pārkāpt likumu? Klausīt un pēc tam tupēt aiz restēm? mafijas sistēma.

  • pašvaldības finansējums veido 14%, 50% ir pašu piesaistīti projekti.

  • Starp citu, tieši Rēvalde arī izdomāja, kā to miljonu dabūt nu pati arī gāja un dabūja

 8. Ļoti laba intervija. Lai veicas rektorei! Iespējai studēt ir jābūt arī reģionos.

 9. AL visulaiku pazemoja VeA darbiniekus. Skat EkBu raid. Traki

 10. Kas tas Kurators? Kasieris?

 11. Rokas nost no rektores

 12. Atsakieties no Ventspils finansējuma, sedziet komunālos maksājumus un dariet ko gribiet, ja Valsts to atļaus.

 13. Neliela piezīme – Ventspils augstskolas saīsinājums patiesībā ir VeA. Bet citādā ziņā, ļoti interesanti bija palasīt, kas notiek manā alma mater.

Draugiem Facebook Twitter Google+