×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
7. janvāris, 2013
Drukāt

Gribētu dienēt, veselība neļauj

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Pērn bijuši pavisam septiņi iesaukumi, un profesionālajam dienestam kopumā līdz gada beigām pieteikušies 1063 kandidāti, ieskaitot 288 Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) pretendentus.

 

Iesaukti saskaņā ar rekrutēšanas plānu tika 315 karavīri, 90 no tiem – kadeta kandidāti, informēja Aizsardzības ministrijas Rekrutēšanas un jaunsardzes centra rekrutēšanas nodaļas vecākā referente Evija Lieģe. Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rekrutēšanas nodaļas vadītājs Kaspars Timma norāda: iemesli, kādēļ lielākā daļa kandidātu netika atlasīti dienestam, bijuši dažādi – neatbilstība Militārā dienesta likuma prasībām – tika uzrādīta sodāmība, neatbilda iegūtās izglītības līmenis vai arī nebija valsts valodas zināšanu nepieciešamajā līmenī.

Pēc iesaukuma karavīri dodas uz NBS Kājnieku skolu Alūksnē, kur viņi apgūst kareivja pamata apmācības kursā, kas ilgst četrus mēnešus, un kārto pārbaudījumus. “Līgums ar sešu mēnešu pārbaudes laiku tiek noslēgts uz pieciem gadiem. Pēc diviem mēnešiem karavīri nodod zvērestu. Vidēji pieci līdz desmit jauniesauktie pārbaudes laikā parasti nenokārto testus, izkrīt veselības stāvokļa dēļ vai arī saprot, ka dienests bruņotajos spēkos nav viņu dzīves aicinājums. Parasti šādiem jauniešiem trūkst pareizās motivācijas – viņi dodas armijā, jo nav darba vai vēlmes mācīties. Pieredze rāda, ka tieši šie jaunieši neiztur pirmās militārās apmācības,” raksturo K. Timma. Viņš piebilst: kārtojot atlases pārbaudījumus, kandidātiem konstatētas arī veselības problēmas.

“Medicīniskā apskate ir ļoti stingra. Bieži vien kandidāts ir šķietami vesels, tomēr, nokļūstot dienestā, pastiprinātas fiziskās un psiholoģiskās slodzes apstākļos var saasināties veselības problēmas, kuras iepriekš cilvēkam nav bijušas aktuālas,” uzsver K. Timma. Savukārt E. Lieģe norāda – kandidātu skaits ir gana liels, lai ikgadējo rekrutēšanas plānu izpildītu.

Visvairāk jaunieši vēlas dienēt Sauszemes spēkos. Ir kandidāti, kuri piesakās tikai tādēļ, lai tiktu ārvalstu misijās. “Taču dienot ir arī izaugsmes iespējas. Pēc Nacionālās aizsardzības akadēmijas absolvēšanas kadets saņem leitnanta pakāpi un var turpināt dienestu līdz pat ģenerālleitnanta pakāpei. Protams, jauniešus pievilina konkurētspējīgais atalgojums,” teic K. Timma. Zemākās dienesta pakāpes karavīrs mēnesī saņem 268 latu algu, bet, uzdienot līdz ģenerālleitnantam vai viceadmirālim, atalgojums sniedzas līdz tūkstoš latiem. Karavīri var rēķināties ar dažādām piemaksām – vislielākā ir 1000 latu apmērā par piedalīšanos starptautiskajā operācijā. Tāpat karavīriem piešķir dzīvesvietas īres un pārtikas izdevumu kompensāciju.

 

Fakti

Pamatā dienestam NBS piesakās cilvēki vecumā no 20 līdz 30 gadiem.

Kandidātu skaits samazinās – vēl 2010. gadā pieteicās 1222 kandidāti, 2012. gadā – 1063.

Aug dienestā iesaukto sieviešu īpatsvars: 2010. gadā no kopējā iesaukto skaita sievietes ir 7%, bet šogad tie ir jau 11%.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+