×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
28. oktobris, 2016
Drukāt

Gribi būt lielākais kretīns? Amerikāņi balsos par “mazāko ļaunumu” (3)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

ASV prezidenta vēlēšanās 8. novembrī amerikāņiem būs jāizdara izvēle starp republikāņu miljardieri Donaldu Trampu un demokrātu kandidāti Hilariju Klintoni, bet neviens no kandidātiem nevar rēķināties ar tautas vairākuma atbalstu un uzticību. Tādēļ balsotājiem acīmredzot nāksies vadīties pēc “mazākā ļaunuma” principa.

Savulaik mūsu pašu oligarhi Jūrmalgeitas sarunās prātoja, ka jābalso par “pašu lielāko kretīnu”, bet tagad šādas izvēles priekšā nonākuši amerikāņu vēlētāji, kam ASV prezidenta vēlēšanās nāksies izvēlēties starp nepatīkamu un vēl nepatīkamāku kandidātu. Sabiedriskās domas aptaujas apstiprina, ka republikānis Donalds Tramps un demokrāte Hilarija Klintone ir nepopulārākais prezidenta amata kandidātu duets jaunāko laiku ASV politikas vēsturē. Piemēram, “The Washington Post/ABC News” aptauja rāda, ka Klintoni negatīvi vērtē vairāk nekā puse (53%) amerikāņu, bet Trampa rādītāji ir vēl briesmīgāki, jo par viņu negatīvs viedoklis ir gandrīz divām trešdaļām (64%) aptaujāto.

Šādos apstākļos priekšvēlēšanu kaislības sit augstu vilni, un daudzi vēlētāji nekautrējas veltīt skarbus apzīmējumus kandidātiem, ko uzskata teju vai par paša nelabā iemiesojumu. Piemēram, slavenais aktieris Roberts de Niro publiski atzina, ka Tramps ar savu uzvedību viņam izraisa nepārvaramu vēlmi sadot pa muti “šim muļķim”, kurš pamanījies nonākt viena soļa attālumā no ietekmīgākā amata pasaulē. Bet liela daļa Trampa atbalstītāju ir pārliecināti, ka Hilarija ir nešpetna ragana, kuras ievēlēšana pietuvinātu jau Bībelē pareģoto pasaules galu.

Brunču mednieka karjera

Foto – AFP/LETA

Tikmēr ciniķi spriež, ka patiesībā starp abiem lielo partiju kandidātiem nav īpaši lielas atšķirības, jo viņi abi ir ilggadēji ASV valdošās elites pārstāvji, kas prezidenta amatā visupirms rūpētos par savām un lielā biznesa interesēm. Par neafišēto Donalda un Hilarijas tuvību liecina arī tas, ka 2005. gadā, kad Tramps precējās ar savu trešo (un pagaidām pēdējo) sievu Melāniju, greznās kāzas ar savu klātbūtni pagodināja arī Hilarija un viņas vīrs ASV eksprezidents Bils Klintons. Taču tagad TV kameru priekšā Tramps un Klintone kļuvuši par nāvīgiem ienaidniekiem, kas nevilcinās veltīt viens otram iznīcinošu kritiku. Piemēram, nesenās TV diskusijas laikā Tramps apzvērēja, ka ievēlēšanas gadījumā parūpēsies, lai varas iestādes izmeklē “melīgās” Klintones iespējamos likumpārkāpumus, jo viņai īstā vieta esot nevis Baltais nams, bet gan cietuma kamera. Tramps tādējādi norādīja uz pretrunīgi vērtēto Klintones darbību ASV valsts sekretāres (ārlietu ministres) amatā, kad viņa darba jautājumu kārtošanai izmantoja arī privāto e-pasta serveri, kas varēja novest pie valsts noslēpumu izpaušanas.

Tramps ir pārliecināts, ka viņam pašam vēlētāji piedotu daudz lielākus grēkus, piemēram, priekšvēlēšanu kampaņas laikā viņš dižojās, ka gaišā dienas laikā Ņujorkas centrā varētu nošaut cilvēku un tik un tā nezaudēt vēlētāju atbalstu. Lai nu ko, bet pašapziņas trūkumu Trampam noteikti nevar pārmest. Daļēji tas izriet no viņa miljardiera statusa, jo saskaņā ar žurnāla “Forbes” aprēķiniem Trampa īpašumu vērtība ir aptuveni 3,7 miljardi dolāru. Lielākā daļa naudas ir sapelnīta nekustamo īpašumu biznesā, kur Trampa specialitāte ir viņa ego izmēram atbilstoša lieluma debesskrāpju būvēšana. Taču viņš ir izmēģinājis roku arī daudzās citās biznesa jomās (ar mainīgiem panākumiem, jo vairāki viņa biznesi beigušies ar vērienīgu krahu). Tramps jau gadu desmitiem mērķtiecīgi strādājis, lai padarītu savu uzvārdu par zīmolu, ko viņš izmantojis, lai būvētu kazino un golfa laukumus, vadītu TV šovus un rīkotu skaistumkonkursus. Donalda vājība uz skaistām sievietēm nav nekāds noslēpums, tādēļ skaistumkonkursi viņam bija īpaši tuvs bizness; kādu laiku viņa uzņēmums rīkoja gan Mis ASV, gan Mis Visums skaistumkonkursus. Kad Tramps pārņēma to rīkošanu, viņš nekavējoties nāca klajā ar recepti, kā palielināt skaistumkonkursu popularitāti: daiļavu peldkostīmiem jākļūst mazākiem, savukārt kurpju papēžiem – augstākiem.

Tramps bieži ir izpelnījies asu kritiku no feministēm, kas nešaubās, ka Donalds sievietes uzskata tikai un vienīgi par “seksa objektiem”, kam jākalpo viņa iegribu apmierināšanai. Miljardieris ar saviem izteikumiem nereti licis manīt, ka šīs aizdomas nav gluži bez pamata. Šādā manierē viņš izteicies pat par savu meitu Ivanku: “Viņai ir ļoti skaista figūra. Ja viņa nebūtu mana meita, varbūt mēs kļūtu par pāri.” Nesen pamatīgu skandālu izraisīja neformālas sarunas ieraksts, kurā Tramps dižojās, ka viņš sava zvaigznes statusa dēļ var atļauties jebkādas izdarības ar sievietēm, piemēram, bez uzaicinājuma ieslidināt roku kājstarpē.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Klintoniete pirmdien sau tupēs cietumā. Par kukuļu ņemšanu.

  2. Briesmigi noraizējušies par tām sievietēm. Ipaši tām, kuŗas večiem sēžās pašas klēpī. Tikpat kā neatkauties. Būtu vairāk raizējušies par kukuļu ņēmājiem, kuŗi izpārdod valsti par miljoniem. Holerija nokārtoja Putinam 20% Amerikas krājumu uzdāvināšanu par nieka pusmiljona dolāriem. Par to blēdīgie Klintoni ni bū, ni mē. Krāpnieki.

  3. Ļoti interesanti ir izlasīt 22. oktobra Trampa runu. Latviski, protams tā nav publicēta. Vienīgi caur googli var atrast šīs runas videoierakstu.

Draugiem Facebook Twitter Google+