Pasaulē
Vēsture

Gribojedova liktenis. Kā 19. gadsimtā noregulēja valstu attiecības pēc sūtņa nogalināšanas0

Krievijas vēstnieka Turcijā Andreja Karlova nogalināšana pirmdien Ankarā daudziem Krievijā atsaukusi atmiņā 19. gadsimta Krievijas impērijas sūtņa Aleksandra Gribojedova (1795 – 1829) likteni. Arī viņš tika nogalināts ļaunprātīgā kārtā, un līdz šim tika uzskatīts par ievērojamāko mocekli Krievijas diplomātijas vēsturē.

Diplomātu, dramaturgu, dzejnieku un komponistu, lugas “Gudra cilvēka nelaime” autoru Gribojedovu par impērijas pilnvaroto pārstāvi Persijā nozīmēja 1829. gadā, tūlīt pēc Persijas – Krievijas kara, kas bija noslēdzies ar šaha karaspēka sagrāvi un pazemojoša miera līguma noslēgšanu. Noskaņojums Teherānā Gribojedova ierašanās brīdī bija Krievijai izteikti naidīgs. To vēl vairāk pastiprināja fakts, ka vēstniecībā patvērumu atrada no šaha galma aizbēdzis armēņu tautības einuhs un divas armēnietes no kāda šaha radinieka harēma. Šaha pieprasījumu izdot bēgļus Gribojedovs noraidīja. Tas izraisīja runas par krievu necieņu pret persiešiem, kurnēšanu un nemieru Teherānā.

Mullas Mesiha sakūdīts pūlis 1829. gada 30. janvārī sapulcējās pie sūtniecības, lūkojot tajā ielauzties. Diplomātisko pārstāvniecību mēģināja aizsargāt 35 kazaki un arī pats Gribojedovs ar zobenu rokā, tomēr situācija drīz kļuva nekontrolējama un satracinātie teherānieši iekļuva ēkā caur jumtu un pagrabu. Visi sūtniecībā esošie cīņas laikā tika nogalināti. Vienīgi sūtniecības sekretāram izdevās paslēpties un izdzīvot. Gribojedova līķi izmeta pa logu. Nocirsto diplomāta galvu savā bodītē izlika apskatīšanai kāds kebabu pārdevējs. Ķermeni pūlis gavilēdams vilka cauri pilsētai līdz pameta izgāztuvē, kur tas nostāvēja trīs dienas. Identificēt līķi ar uniformas paliekām izdevās tikai pateicoties pirksta traumai, ko Gribojedovs reiz bija guvis duelī. Sūtņa – mocekļa mirstīgās atliekas pārveda uz Tbilisī un apbedīja tur.

Jāatzīmē, ka Persijas šahs pielika visas pūles, lai noregulētu skandālu un tas nepasliktināja attiecības starp abām valstīm. Šahs nosūtīja savu mazdēlu uz Sanktpēterburgu ar atvainošanos un bagātīgām dāvanām caram Nikolajam I. Vērtīgākais starp dāvanām bija 18 gramus smagais dimants “Šahs”. Nikolajs I to pieņēma ar vārdiem: “Nelaimīgo Teherānas notikumu es nododu mūžīgai aizmirstībai”.

LA.lv
FG
Franks Gordons
Pasaulē
Franks Gordons: Ne katru konfliktu var iesaldēt
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Vides aktīvistu protestus Parīzē izjauc radikāli noskaņoti elementi
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcēs Albānijā cietuši vairāk nekā 100 cilvēki
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
No zemnieka sētas – līdz pasaules līmenim. LAD vadītājai – pēdējā darba diena
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Deputāti saņem materiālus par OIK uz 10 000 lapām
58 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Toms Bricis atvainojas par greizo prognozi
1 stunda
LA
LA.LV
Kultūra
Pazīstami Latvijas mūziķi aizsāks labdarības akciju Kurmenes baznīcas atbalstam
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Bite” un “Tele2” izveido kopuzņēmumu “Centuria” 1
3 stundas